Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihaelaI
    Incepator
    • 02.feb.2007
    • 15

    reparatii acum sau la primavara?

    Buna ziua,

    Acum o luna am reusit sa contractez si sa se faca montarea tamplariei termopan. Pana acum din diverse motive nu am apucat decat sa tai spuma si sa dau o banda de silicon pe exterior.
    Cum temperatura a scazut, si prognoza pentru Bucuresti nu pare sa mai urce peste 5 grade decat maine (cateva ore) ce ma sfatuiti sa fac? Mai reparam tencuiala la exterior sau asteptam pana la primavara (in unele zone a cazut insa cam multa si sunt dezgolite caramizile)?
    Daca nu reparam la exterior, la interior ce facem (aici este peste 5 grade)? reparam acum sau din nou, asteptam primavara?

    Multumesc

    Comentariu

    • Cristian-Ioan
      Membru
      • 24.mai.2006
      • 145

      Reparatiile la interior se pot face , la exterior eu va sfatuiesc sa asteptati. Eventual mai inchideti golurile cu spuma poliuretanica unde e cazul si lasati operatiunile de finisare pentru vreme prielnica. Nu uitati, daca dati cu spuma, sa izolati profilul termopanului cu banda de hartie si apoi sa o indepartati deorece in timp apare pericolul "sudarii" acesteia de profil.Exista spuma speciala pentru temperaturi scazute.

      Comentariu

      • Consultant Tamplarie
        Moderator
        • 27.mai.2008
        • 904

        Se pot face si la exterior in functie de starea vremii si marimea suprafetelor ce necesita reparatie. Daca nu este un rost foarte lat si nu sunt alte zone ce trebuie tencuite, cordonul se poate proteja cu acril.

        Comentariu

        • vladislav
          Incepator
          • 15.sep.2009
          • 1

          taiati spuma pina la nivelul tamplariei.daca aveti vreo bucata de rigips mai mare, taiati fasii de dimensiunea glafului si lipiti-le cu adeziv( de gresie) sau de rigips! pentru partea de sus puneti in adeziv si doi pumni de ipsos! puteti sa intariti glaful,dupa ce se usuca adezivul, cu cate doua dibluri rapide!

          Comentariu

          • ALLL
            Incepator
            • 11.iul.2010
            • 0

            "Ati reusit sa indepartati folia?"
            Imi cer scuze pentru ca am intarziat cu raspunsul.
            Nu am reusit sa indepartez plasticul in totalitate. Sunt cateva locuri unde plasticul s-a imprimat in PVC (unde a batut soarele mai mult.) Recunosc, nu am avut timp si nici rabdare sa le curat ( nu locuiesc acolo).

            Comentariu

            • Consultant Tamplarie
              Moderator
              • 27.mai.2008
              • 904

              Utilizarea adezivului de gresie este putin riscanta insa sensul ca in timp se poate desprinde straiful de gipscarton, mai ales daca este un adeziv inferior, ieftin.
              Adezivul recomandat este ipsosul adeziv, de exemplu Rifix de la Rigips.

              Comentariu

              • ciprian_celebrul
                Incepator
                • 10.apr.2008
                • 59

                Reparatii geam termopan!

                Va salut!
                Puteti sa-mi spuneti daca se pot repara sparturile facute la montarea geamurilor termopan cu rigips ?!

                Comentariu

                • Digix
                  Incepator
                  • 23.mai.2009
                  • 38

                  Răspuns la: Reparatii glafuri dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                  Merge cu rigips, dar doar la interior. E obligatoriu ca rigipsul să fie prins inclusiv cu dibluri de glaful ferestrei, nu numai lipit, mai ales dacă se pun mai multe plăci una peste alta. Se folosesc deasemenea și colțari din aluminiu, pentru aspect și durabilitate mai mare a muchiilor.
                  Geamgiu din România

                  Comentariu

                  • Consultant Tamplarie
                    Moderator
                    • 27.mai.2008
                    • 904

                    Răspuns la: Reparatii geam termopan!

                    Postat în original de ciprian_celebrul
                    Puteti sa-mi spuneti daca se pot repara sparturile facute la montarea geamurilor termopan cu rigips ?!
                    In prealabil trebuie netezita cat de cat zona, daca sunt sparturi masive, apoi se poate placa zona cu straifuri din gipscarton lipite. Prinderea suplimentara numai daca suprafetele sunt extinse, in rest nu este necesar decat un strat de gipscarton.
                    La imbinarea tamplarie - gipscarton se va utiliza un acril pentru etansarea zonei si care se poate vopsi cu lavabila sau cumparati unul cu o nuanta potrivita (daca se incadreaza in gama de culori).
                    Coltarele din aluminiu sunt recomandate dar nu obligatorii, apreciati dvs. daca este cazul sa protejati rosturile suplimentar. In afara acestui aspect, au si avantajul ca permit o finisare mai buna a coltului, va iese muchia mult mai bine.

                    Comentariu

                    • pericle2008
                      Incepator
                      • 20.apr.2012
                      • 4

                      Răspuns la: Remediere finisaj la ferestre termopan

                      Buna ziua,
                      Mi-am montat tamplarie PVC. Intre perete si geam nu este loc sa montez polistiren. M-am gandit sa decupez putin din perete ca sa pot monta polistiren. Daca aceasta idee nu este buna, va rog sa ma indrumati ce sa fac sa termoizolez geamul. Multumesc.

                      Comentariu

                      • Tiristul
                        Incepator
                        • 16.iun.2012
                        • 1

                        Spuma balcon interior

                        Buna ziua,

                        Stie cineva cum pot sa ascund spuma poliuretanica din interiorul balconului, intre acoperis si geamuri? mentionez ca balconul este la ultimul etaj iar acoperisul este termoizolant) Pe forum am gasit cum sa acopar in exterior nu si in interior.

                        Multumesc

                        Comentariu

                        • mirceaknap
                          Living Legend
                          • 05.mar.2011
                          • 1417

                          Răspuns la: Spuma balcon interior

                          Poate cu asa ceva?

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	baghete polistiren.jpg 
Afișări:	1023 
Mărime:	6,3 KB 
ID:	603250

                          Comentariu

                          • Digix
                            Incepator
                            • 23.mai.2009
                            • 38

                            Răspuns la: Spuma balcon interior

                            Postat în original de Tiristul
                            Buna ziua,
                            Stie cineva cum pot sa ascund spuma poliuretanica din interiorul balconului, intre acoperis si geamuri?
                            Cornier din aluminiu vopsit. Există de 20 X 20, 20 X 40, 40 X 40, 20 X 60. Prinse cu autoforante, sau lipite cu un adeziv. Eu foloseam de obicei de 20 X 40. Se poate pune și în față tot un cornier, prins cu șuruburi de dedesubt, ca să mascheze spuma vizibilă a panoului de acoperiș.

                            Vezi aici: https://picasaweb.google.com/lh/phot...eat=directlink
                            Ultima editare de Digix; 16.iun.2012, 16:48.
                            Geamgiu din România

                            Comentariu

                            • Consultant Tamplarie
                              Moderator
                              • 27.mai.2008
                              • 904

                              Răspuns la: Spuma balcon interior

                              Postat în original de Tiristul
                              Stie cineva cum pot sa ascund spuma poliuretanica din interiorul balconului, intre acoperis si geamuri? mentionez ca balconul este la ultimul etaj iar acoperisul este termoizolant) Pe forum am gasit cum sa acopar in exterior nu si in interior.
                              Doua variante:
                              1. taiati spuma la nivelul profilului si adaugati un strat de acril in nuanta potrivita
                              2. taianti spuma si acoperiti cu baghete din polistiren, cele mai mici dimensiuni. Baghetele se pot lipi fie cu adeziv pentru polistiren *se gaseste tot la tub) sau cu silicon universal.

                              Răspuns la: Remediere finisaj la ferestre termopan

                              Nu am inteles exact ce doriti sa faceti dar presupun ca doriti sa aplicati pe spaleti o minima izolatie. Se poate utiliza un polistiren mai subtire si eventual se poate realiza acoperirea partiala a tocului ferestrei. Este pe interior sau pe exterior zona respectiva?

                              Comentariu

                              • Turb0
                                Incepator
                                • 01.iul.2012
                                • 8

                                Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                                Ce silicon(CS 11 sau CS26?) sau eventual solutie sa folosesc la exterior doar pentru protejarea spumei poliuretanice ?
                                Intre tamplarie si perete am cativa mm (au intrat perfect in locul celor vechi).
                                As vrea doar sa protejez spuma sa nu o distruga soarele in timp.

                                Comentariu

                                Procesare...