Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 904

    Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

    1. Se poate acoperi spuma fie cu adeziv pentru plistiren, fie cu acril Ceresit CS7 /11.
    2. Avetigrija ca aderenta adezivului la XPS este cu probleme daca este tipul lucios. Armati intreaga parte de masa de spaclu cu plasa de fibra pentru a evita crapaturile.
    Se poate face si cum fasii din gipscarton, fara izolatie, lipit direct cu ipsos adeziv.
    3. Glaful din PVC se poate prinde doar in holtzsuruburi pe tocul tamplariei Nu se poate lipi cu adeziv pentru polistiren, daca doriti sa fixati si pe zona orizontala se poate utiliza un adeziv de montaj Moment. Nu ar trebuie sa fie un rost, se muleaza perfect glaful pe toc, nu este nevoie de alt silicon.
    4. Daca lavabila de pe pereti este mai veche, exista sanse ca noua lavabila sa arate mai curat, nu aveti ce sa faceti pentru a a egaliza culorile. Optional puteti alege alta culoare care sa contureze tamplaria, daca va place acest design.

    Comentariu

    • gigifurtun
      Incepator
      • 14.mai.2007
      • 2

      Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

      Pentru reparatii la glafurile geamurilor termopan proaspat montate eu folosesc mp75,este o tencuiala pe baza de ipsos ,se gaseste in orice magazin.Eu de fiecare data am folosit acest mterial la o stfel de lucrare si la interior si la exterior ,si nu am avut probleme .Ipsosul simplu sau gletul nu fac priza cu spuma poliuretanica , dar mp75 e foarte foarte bun .

      Comentariu

      • Consultant Tamplarie
        Moderator
        • 27.mai.2008
        • 904

        Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

        Este si aceasta o varianta ce poate fi aplicata.

        Comentariu

        • Ranettius
          Membru Marcant
          • 18.oct.2005
          • 589

          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

          Vara trecuta am acoperit o terasa.

          Ca mod de realizare, structura respecta schita atasata.

          Acum as dori sa montez si termopane pe cele 2 laturi deschise, dupa ce izolez cu vata tavanul si montez ce trebuie si apoi lambriu.

          Cum grinzile si stalpii nu sunt finisate, sunt "de constructii", dupa montajul ferestrelor ar trebui sa le acopar cu scanduri, asfel incat sa fie ok.

          M-am gandit la urmatoarea modalitate de prindere a profilelor de termopan (atasat schita - varianta 1). E corect? In plus, mai pot prinde pe exterior o scandura de finisaj, sau nu, din cauza gaurilor de scurgere de pe profil? IN acest caz, odata cu montajul scandurilor, acopar si spuma de montaj.

          E mai bine varianta 2, desi ma gandesc ca in acest caz, va trebui sa mai lipesc niste profile de colt pe toate laturile ferestrelor, pentru a acoperi spuma de montaj...

          Exista alte variante sau, din cele prezentate, care ar fi OK?
          Multumesc anticipat.

          LE. M-am mai gandit la o alta solutie: exteriorul grinzilor/stalpilor sa fie placat cu xps, apoi masa de spaclu si decorativa. Mai complicat, zic eu, in plus trebuie sa iau o galeata mare de decorativa pt asta... cred ca si costa mai mult decat lemn+lac. Daca spuneti insa ca e mult mai ok decat varianta cu lemn, achiesez la idee... (sper sa nu totusi)
          finisare_glaf_termopan_var_1_si_2.pdf

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	structura_acoperis_terasa.jpg 
Afișări:	1489 
Mărime:	26,5 KB 
ID:	607355
          Fișiere Atașate
          Ultima editare de Ranettius; 15.ian.2013, 22:10.

          Comentariu

          • Consultant Tamplarie
            Moderator
            • 27.mai.2008
            • 904

            Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

            Ce este cu acel glaf de marmura? Nu puteti atasa foto cu terasa actuala pentru a vedea exact situatia si locatia unde se monteaza tamplaria?
            Ce faceti cu galeata de tencuiala decorativa?
            Daca este necesar, se poate dubla partea de lemn pe care se monteaza tamplaria.

            Comentariu

            • Ranettius
              Membru Marcant
              • 18.oct.2005
              • 589

              Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

              Nu am poza la indemana...
              Balustrada terasei e din caramida si a fost finisata cu un glaf de marmura.
              Acum, cand am inchis, am pus pe mijlocul ei grinda de lemn, si am plecat cu structura de lemn ca in schita.

              Cum termopanul va fi montat pe grinda, cautam o solutie ca apa sa nu se scurga direct pe grinda.

              Ca sa raspund, am gsit solutia, am luat un profil de inchidere de tabla maro, care imbraca frumos grinda la fata exterioara, rezolvand dilema mea...

              PS. Ideile cu decorativa erau cam "fortate" pluc ca insemna un volum mai mare de munca, adica sa imbrac stalpii si restul structurii de lemn cu polistiren, coltare, dat masa de spaclu, amorsa, decorativa..... avantajul era ca parea din exterior ca structura terasei e din beton, avea aceeasi decorativa ca si casa... insa nu e fezabil....

              Comentariu

              • Consultant Tamplarie
                Moderator
                • 27.mai.2008
                • 904

                Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                Putem vedea rezultatul obtinut, o foto daca se poate?
                Multumim.

                Comentariu

                • s0v3r3ign69
                  Incepator
                  • 07.apr.2010
                  • 4

                  Reparatie dupa montare tamplarie (termopan)

                  Salutare,
                  Mi-am pus cu greu tamplarie de-asta noua de PVC de la Rehau si acum trebuie sa repar peretii. A ramas doar spuma si mi-a cazut si pe alocuri bucati din tencuiala. Imi puteti recomanda va rog ce sa cumpar pentru acest finisaj? Ce anume este mai bun pentru astfel de finisaje?

                  Nu-mi permit sa chem pe cineva, trebuie sa-mi fac singurel. Nu am eu marea experienta in asa ceva, dar odata si odata trebuie sa invat.

                  Deci ce-mi recomandati?

                  Multumesc!

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    Răspuns la: Reparatie dupa montare tamplarie (termopan)

                    Mortar reparatie CD 24 25kg ceresit
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • s0v3r3ign69
                      Incepator
                      • 07.apr.2010
                      • 4

                      Răspuns la: Reparatie dupa montare tamplarie (termopan)

                      Pot utiliza niste poliester expandat cu acest mortar de reparatie? A cazut cam mult si ma gandeam sa indrept muchiile atasand niste bucati de poliester expandat si pe deasupra sa dau cu mortar de reparatie. Functioneaza sau ar trebui sa cumpar un adeziv de poliester expandat?

                      Daca nu.. folosesc doar mortar.

                      Multumesc pentru raspuns!

                      Comentariu

                      • Consultant Tamplarie
                        Moderator
                        • 27.mai.2008
                        • 904

                        Răspuns la: Răspuns la: Reparatie dupa montare tamplarie (termopan)

                        Postat în original de s0v3r3ign69
                        Pot utiliza niste poliester expandat cu acest mortar de reparatie? A cazut cam mult si ma gandeam sa indrept muchiile atasand niste bucati de poliester expandat si pe deasupra sa dau cu mortar de reparatie. Functioneaza sau ar trebui sa cumpar un adeziv de poliester expandat?
                        Daca nu.. folosesc doar mortar.
                        Utilizati un mortar de tencuiala pentru a umple golurile mai mari, umezind in prealabil zonele. Un sac este cirac 15 lei daca nu doriti sa cumparati separat nisip si ciment. Dupa uscarea stratului/straturilor de tencuiala se poate repara cu glet de umpere sau de finisare. Daca nu este o grosime mai mare de 10mm se poate utiliza si un adeziv pentru gresie si faianta.
                        Polistirenul este o varianta sa acoperiti intreaga zona insa nu as recomanda-o decat daca este necesara acoperirea unei grosimi considerabile pe toata lungimea spaletilor.
                        Exista si varianta de placare cu straifuri din gipscarton, lipite cu ipsos adeziv.
                        Daca puteti atasa poze, ar fi mai usor sa va facem o recomandare mai exacta.

                        Comentariu

                        • esselte
                          Incepator
                          • 05.iul.2013
                          • 1

                          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                          In aceeasi situatie sunt si eu, si nu stiu ce sa folosesc. In urma schimbarii ferestrei vechi de lemn, care avea tocuri duble, acum arata asa (interior si exterior).

                          La interior, sunt zone mari unde era vechiul toc, tencuiala lipseste, iar golurile au 2 cm adancime. De asemenea, tot la interior, in zona glafului nu stiu daca pot acoperi cu un alt glaf mai subtire, sau trebuie sa-l scot pe cel vechi cu totul (latimea totala ar fi de 33 cm)

                          La exterior arata mai bine, ar trebui indepartata spuma in exces, insa nu stiu ce solutie sa folosesc pentru a finisa.

                          Multumesc

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC05058b.jpg 
Afișări:	3435 
Mărime:	234,2 KB 
ID:	610923 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC05060.jpg 
Afișări:	4121 
Mărime:	240,0 KB 
ID:	610924 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC05061.jpg 
Afișări:	4966 
Mărime:	274,4 KB 
ID:	610925 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC05062.jpg 
Afișări:	4382 
Mărime:	492,0 KB 
ID:	610926

                          Comentariu

                          • Vlad Serban
                            Incepator
                            • 07.iul.2013
                            • 32

                            Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                            Va recomand sa va grabiti cu repararea spaletilor. Spuma poliuretanica cu cat sta mai mult expusa la raze UV isi pierde din proprietati. Puteti aplica la exterior polistiren extrudat, iar la interior tencuiala simpla si glaf in partea de jos. Incercati de asemeni sa gasiti un alt traseu pentru acele cabluri si sa le dezgropati din spuma.

                            Comentariu

                            • Consultant Tamplarie
                              Moderator
                              • 27.mai.2008
                              • 904

                              Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                              Cand va hotarati sa reparati, atunci sa taiati spuma pentru a nu o lasa expusa pe cea nou dezvelita de noua taietura.
                              In principiu se poate repara totul cu un mortar de tencuire, fie il preparati, fie cumparati din comert. Mortar, adeziv de polistiren etc. tinand cont de grosimea de aplicare suportata.
                              Glaf exterior nu cred ca va trebuie neaparat daca etansati zona inferioara, dupa tencuire.
                              Exista si alte variante de reparare la interior dar se poate aplica doar daca nu va convine varianta standard de umplere a zonelor cu mortar.

                              Comentariu

                              • popescumarinel
                                Membru
                                • 09.feb.2012
                                • 106

                                Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                                Buna ziua.
                                Tocmai mi-a fost montat un geam termopan care a fost prins in pene de lemn si apoi au dat cu spuma de jur imprejur (nu au pus dibluri nimic)
                                1. Va rog sa imi spuneti daca este coract sa nu puna dibluri la o dimensiune de 140x120
                                2. dupa ce scot penele ce fac cu golul lor? Il umplu cu spuma? (ei mi-au spus sa tai penele la nivel cu geamul si sa repar, dar mie mi se pare o aberatie ca voi avea pierderi de caldura pe acolo cred)

                                Multumesc.

                                Comentariu

                                Procesare...