Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

    In mod normal trebuia prins in cleme , altfel ( daca e la parter ) poate sa ti l fure careva ) taie spuma si tuleo ...
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • popescumarinel
      Membru
      • 09.feb.2012
      • 106

      Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

      Nu sunt la parter, dar oare spuma il poate sustine suficient. Poate la un vant mai mare il gasesc prin oras.
      Cum arata aceste cleme (nu am gasit pe net) si cum procedez cu acele pene de lemn?

      Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

      Un sfat fa rog cum sa procedez cu penele de lemn.

      Comentariu

      • Redguard
        Membru
        • 05.iul.2013
        • 155

        Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

        Le scoateti si umpleti cu spuma, in partea inferioara ar trebui inlocuite cu altceva decat spuma, o solutie ar fi un material de constructii ori alte pene din plastic.
        Pentru siguranta fereastra se poate fixa cu suruburi de beton.
        Ultima editare de Redguard; 01.sep.2013, 08:33.

        Comentariu

        • securit
          Incepator
          • 07.sep.2008
          • 4

          Finisare chenar fereastra

          Buna ziua, am o fereastra cu tamplarie pvc schimbata recent. In partile laterale si sus au fost puse bucati de polistiren extrudat pentru izolare, asa cum se vede si in pozele atasate.
          Intrebarea este ce solutii am sa inchid/maschez polistirenul ala? De jos si pana mai sus de pervaz pun faianta. Dar nu stiu cum sa maschez polistirenul extrudat. Aveti ceva ideei? Multumesc.

          M-am gandit la rigips / autocolant / vopsit direct / elemente prefabricate de polistiren extrudat dur pentru ferestre (dar cred ca sunt prea groase si nu se mai deschide geamul) etc. Care ar fi cea mai potrivita idee?

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Copy of Altele 001.jpg 
Afișări:	4393 
Mărime:	27,2 KB 
ID:	612156 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Copy of Altele 002.jpg 
Afișări:	4217 
Mărime:	46,4 KB 
ID:	612157 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Copy of Altele 003.jpg 
Afișări:	3403 
Mărime:	39,1 KB 
ID:	612158

          Comentariu

          • hansolo
            Incepator
            • 12.aug.2013
            • 40

            Re: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

            Oare la lucrarea asta merita sa-l iert cu o reparatie cu BCA? Stiu ca pierd 8cm de vizibilitate...
            Disclaimer: i-am dat banii deja inainte de a vedea rezultatul...

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Photo0340.jpg 
Afișări:	4850 
Mărime:	161,7 KB 
ID:	612186

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1687

              Răspuns la: Finisare chenar fereastra

              Postat în original de securit
              Buna ziua, am o fereastra cu tamplarie pvc schimbata recent. In partile laterale si sus au fost puse bucati de polistiren extrudat pentru izolare, asa cum se vede si in pozele atasate.
              Intrebarea este ce solutii am sa inchid/maschez polistirenul ala? De jos si pana mai sus de pervaz pun faianta. Dar nu stiu cum sa maschez polistirenul extrudat. Aveti ceva ideei? Multumesc.

              M-am gandit la rigips / autocolant / vopsit direct / elemente prefabricate de polistiren extrudat dur pentru ferestre (dar cred ca sunt prea groase si nu se mai deschide geamul) etc. Care ar fi cea mai potrivita idee?
              Spacluit ca la orice termosistem ( cu tot cu plasa din fibra de sticla), iar apoi tras un glet peste el.urmat de o vopsea lavabila. va deveni una cu restul spaletului.
              Eu am facut chiar saptamana trecuta o lucrare asemanatoare la mine acasa, daca am timp maine pun niste poze.

              Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

              @securit
              Dupa cum am promis ieri, revin cu fotografiile finisarii spaletilor. Din pacate, in urma redimensionarii fotografiilor ceruta de conditiile forumului, s-a cam pierdut din calitatea lor.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Finisare spalet 1.jpg 
Afișări:	7837 
Mărime:	32,2 KB 
ID:	612187 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Finisare spalet 2.jpg 
Afișări:	6048 
Mărime:	32,8 KB 
ID:	612188 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Finisare spalet 3.jpg 
Afișări:	3992 
Mărime:	32,4 KB 
ID:	612189 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Finisare spalet 4.jpg 
Afișări:	5662 
Mărime:	31,4 KB 
ID:	612190 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Finisare spalet 5.jpg 
Afișări:	5938 
Mărime:	32,5 KB 
ID:	612191 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Finisare spalet 6.jpg 
Afișări:	3634 
Mărime:	31,2 KB 
ID:	612192
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • securit
                Incepator
                • 07.sep.2008
                • 4

                Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                Postat în original de Cherubino
                @securit
                Dupa cum am promis ieri, revin cu fotografiile finisarii spaletilor.
                @Cherubino, multumesc si pentru idee si pentru poze, ti-a iesit bine lucrarea.
                Eu ma gandeam ca materialul ala nu prinde pe extrudat si de aia aveam retineri la solutia asta. Adica imi e firca sa nu se dezlipeasca. Este posibil asa ceva? Zic si eu, nu stiu! Oricum solutia pare cea mai simpla si rapida.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1687

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termo

                  Postat în original de securit
                  @Cherubino, multumesc si pentru idee si pentru poze, ti-a iesit bine lucrarea.
                  Eu ma gandeam ca materialul ala nu prinde pe extrudat si de aia aveam retineri la solutia asta. Adica imi e firca sa nu se dezlipeasca. Este posibil asa ceva? Zic si eu, nu stiu! Oricum solutia pare cea mai simpla si rapida.
                  Poti face linistit lucrarea, nu se dezlipeste nimic. Multumesc pentru apreciere.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • vdingo11
                    Membru Marcant
                    • 07.iul.2006
                    • 619

                    Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                    Buna seara.
                    Am montat si eu un geam termopan in locul unui geam care avea tocul foarte lat si geam atat pe interior cat si pe exterior.
                    In locul vechiului toc ar fi un gol de 1-1,5 cm (acum se vede caramida)
                    Solutiile care imi vin in cap sunt doua dar nu stiu care dintre ele este mai indicata pentru interior:
                    1. sa umplu golul cu mortar, apoi glet si lavabila
                    2. sa pun niste polistiren extrudat de 0,5mm + plasa de armare (polistirenul il am ramas de la parchet) apoi glet si lavabila (ma gandesc la polistiren pentru o izolare a spaletului). Dilema mea este daca este corect sa pun acel polistiren pe spalet la interior avand in vedere ca peretii nu sunt izolati nici exterior nici interior si din cate am mai citit nu se recomanda folosirea polistirenului la interior deoarece se poate forma mucegai intre polistiren si perete.
                    Care solutie este mai buna ?

                    Va multumesc anticipat.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12202

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termo

                      Postat în original de securit
                      @Cherubino, multumesc si pentru idee si pentru poze, ti-a iesit bine lucrarea.
                      Eu ma gandeam ca materialul ala nu prinde pe extrudat si de aia aveam retineri la solutia asta. Adica imi e firca sa nu se dezlipeasca. Este posibil asa ceva? Zic si eu, nu stiu! Oricum solutia pare cea mai simpla si rapida.
                      Daca nu se face o suprafata rugoasa pe extrudat , este posibil sa se dezlipeasca orice adeziv .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • vdingo11
                        Membru Marcant
                        • 07.iul.2006
                        • 619

                        Imi puteti raspunde va rog la postul anterior (doresc sa fac reparatiile si nu stiu daca este bine sa folosesc extrudat sau nu la spaletii interiori)

                        Chiar este bine sa se puna sau nu polistiren extrudat pe spaleti (daca ar fi vreun avantaj termic nu din punct de vedere al economiei de materiale).

                        Multumesc.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                          Nu prea se foloseste extrudat - acest material nu are o fata aderenta pt finisare ca si expandatul . Daca se foloseste totusi extrudat , ca masura de siguranta se prinde plasa cu dibluri ciuperca prin polistiren si in perete si apoi se intinde adezivul ...
                          Ultima editare de coby; 06.sep.2013, 23:58.
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • vdingo11
                            Membru Marcant
                            • 07.iul.2006
                            • 619

                            Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                            Postat în original de coby
                            Nu prea se foloseste extrudat - acest material nu are o fata aderenta pt finisare ca si expandatul . Daca se foloseste totusi extrudat , ca masura de siguranta se prinde plasa cu dibluri ciuperca prin polistiren si in perete si apoi se intinde adezivul ...
                            Multumesc.
                            Nici nu mi-a trecut prin cap ceva legat de aderata (este bine de stiut), pe mine ma interesa daca isi are rostul o izolatie pe interior a spaletului.

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                              Are rost la modul in care executia e mai economica decat umplerea cu mortar .
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • vdingo11
                                Membru Marcant
                                • 07.iul.2006
                                • 619

                                Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                                Postat în original de coby
                                Are rost la modul in care executia e mai economica decat umplerea cu mortar .
                                M-am exprimat gresit: ma intrebam daca are rost dintr-un alt punct de vedere decat economia de material (aici ma refer strict la izolare termica)

                                Comentariu

                                Procesare...