Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • s0v3r3ign69
    Incepator
    • 07.apr.2010
    • 4

    Reparatie dupa montare tamplarie (termopan)

    Salutare,
    Mi-am pus cu greu tamplarie de-asta noua de PVC de la Rehau si acum trebuie sa repar peretii. A ramas doar spuma si mi-a cazut si pe alocuri bucati din tencuiala. Imi puteti recomanda va rog ce sa cumpar pentru acest finisaj? Ce anume este mai bun pentru astfel de finisaje?

    Nu-mi permit sa chem pe cineva, trebuie sa-mi fac singurel. Nu am eu marea experienta in asa ceva, dar odata si odata trebuie sa invat.

    Deci ce-mi recomandati?

    Multumesc!

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      Răspuns la: Reparatie dupa montare tamplarie (termopan)

      Mortar reparatie CD 24 25kg ceresit
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • s0v3r3ign69
        Incepator
        • 07.apr.2010
        • 4

        Răspuns la: Reparatie dupa montare tamplarie (termopan)

        Pot utiliza niste poliester expandat cu acest mortar de reparatie? A cazut cam mult si ma gandeam sa indrept muchiile atasand niste bucati de poliester expandat si pe deasupra sa dau cu mortar de reparatie. Functioneaza sau ar trebui sa cumpar un adeziv de poliester expandat?

        Daca nu.. folosesc doar mortar.

        Multumesc pentru raspuns!

        Comentariu

        • Consultant Tamplarie
          Moderator
          • 27.mai.2008
          • 909

          Răspuns la: Răspuns la: Reparatie dupa montare tamplarie (termopan)

          Postat în original de s0v3r3ign69
          Pot utiliza niste poliester expandat cu acest mortar de reparatie? A cazut cam mult si ma gandeam sa indrept muchiile atasand niste bucati de poliester expandat si pe deasupra sa dau cu mortar de reparatie. Functioneaza sau ar trebui sa cumpar un adeziv de poliester expandat?
          Daca nu.. folosesc doar mortar.
          Utilizati un mortar de tencuiala pentru a umple golurile mai mari, umezind in prealabil zonele. Un sac este cirac 15 lei daca nu doriti sa cumparati separat nisip si ciment. Dupa uscarea stratului/straturilor de tencuiala se poate repara cu glet de umpere sau de finisare. Daca nu este o grosime mai mare de 10mm se poate utiliza si un adeziv pentru gresie si faianta.
          Polistirenul este o varianta sa acoperiti intreaga zona insa nu as recomanda-o decat daca este necesara acoperirea unei grosimi considerabile pe toata lungimea spaletilor.
          Exista si varianta de placare cu straifuri din gipscarton, lipite cu ipsos adeziv.
          Daca puteti atasa poze, ar fi mai usor sa va facem o recomandare mai exacta.

          Comentariu

          • esselte
            Incepator
            • 05.iul.2013
            • 1

            Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

            In aceeasi situatie sunt si eu, si nu stiu ce sa folosesc. In urma schimbarii ferestrei vechi de lemn, care avea tocuri duble, acum arata asa (interior si exterior).

            La interior, sunt zone mari unde era vechiul toc, tencuiala lipseste, iar golurile au 2 cm adancime. De asemenea, tot la interior, in zona glafului nu stiu daca pot acoperi cu un alt glaf mai subtire, sau trebuie sa-l scot pe cel vechi cu totul (latimea totala ar fi de 33 cm)

            La exterior arata mai bine, ar trebui indepartata spuma in exces, insa nu stiu ce solutie sa folosesc pentru a finisa.

            Multumesc

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC05058b.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	234,2 KB 
ID:	610923Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC05060.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	240,0 KB 
ID:	610924Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC05061.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	274,4 KB 
ID:	610925Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC05062.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	492,0 KB 
ID:	610926

            Comentariu

            • Vlad Serban
              Incepator
              • 07.iul.2013
              • 32

              Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

              Va recomand sa va grabiti cu repararea spaletilor. Spuma poliuretanica cu cat sta mai mult expusa la raze UV isi pierde din proprietati. Puteti aplica la exterior polistiren extrudat, iar la interior tencuiala simpla si glaf in partea de jos. Incercati de asemeni sa gasiti un alt traseu pentru acele cabluri si sa le dezgropati din spuma.

              Comentariu

              • Consultant Tamplarie
                Moderator
                • 27.mai.2008
                • 909

                Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                Cand va hotarati sa reparati, atunci sa taiati spuma pentru a nu o lasa expusa pe cea nou dezvelita de noua taietura.
                In principiu se poate repara totul cu un mortar de tencuire, fie il preparati, fie cumparati din comert. Mortar, adeziv de polistiren etc. tinand cont de grosimea de aplicare suportata.
                Glaf exterior nu cred ca va trebuie neaparat daca etansati zona inferioara, dupa tencuire.
                Exista si alte variante de reparare la interior dar se poate aplica doar daca nu va convine varianta standard de umplere a zonelor cu mortar.

                Comentariu

                • popescumarinel
                  Membru
                  • 09.feb.2012
                  • 107

                  Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                  Buna ziua.
                  Tocmai mi-a fost montat un geam termopan care a fost prins in pene de lemn si apoi au dat cu spuma de jur imprejur (nu au pus dibluri nimic)
                  1. Va rog sa imi spuneti daca este coract sa nu puna dibluri la o dimensiune de 140x120
                  2. dupa ce scot penele ce fac cu golul lor? Il umplu cu spuma? (ei mi-au spus sa tai penele la nivel cu geamul si sa repar, dar mie mi se pare o aberatie ca voi avea pierderi de caldura pe acolo cred)

                  Multumesc.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6701

                    Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                    In mod normal trebuia prins in cleme , altfel ( daca e la parter ) poate sa ti l fure careva ) taie spuma si tuleo ...
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • popescumarinel
                      Membru
                      • 09.feb.2012
                      • 107

                      Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                      Nu sunt la parter, dar oare spuma il poate sustine suficient. Poate la un vant mai mare il gasesc prin oras.
                      Cum arata aceste cleme (nu am gasit pe net) si cum procedez cu acele pene de lemn?

                      Comentariu

                      • popescumarinel
                        Membru
                        • 09.feb.2012
                        • 107

                        Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                        Un sfat fa rog cum sa procedez cu penele de lemn.

                        Comentariu

                        • Redguard
                          Membru
                          • 05.iul.2013
                          • 155

                          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                          Le scoateti si umpleti cu spuma, in partea inferioara ar trebui inlocuite cu altceva decat spuma, o solutie ar fi un material de constructii ori alte pene din plastic.
                          Pentru siguranta fereastra se poate fixa cu suruburi de beton.
                          Ultima editare de Redguard; 01.sep.2013, 08:33.

                          Comentariu

                          • securit
                            Incepator
                            • 07.sep.2008
                            • 4

                            Finisare chenar fereastra

                            Buna ziua, am o fereastra cu tamplarie pvc schimbata recent. In partile laterale si sus au fost puse bucati de polistiren extrudat pentru izolare, asa cum se vede si in pozele atasate.
                            Intrebarea este ce solutii am sa inchid/maschez polistirenul ala? De jos si pana mai sus de pervaz pun faianta. Dar nu stiu cum sa maschez polistirenul extrudat. Aveti ceva ideei? Multumesc.

                            M-am gandit la rigips / autocolant / vopsit direct / elemente prefabricate de polistiren extrudat dur pentru ferestre (dar cred ca sunt prea groase si nu se mai deschide geamul) etc. Care ar fi cea mai potrivita idee?
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • hansolo
                              Incepator
                              • 12.aug.2013
                              • 40

                              Re: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                              Oare la lucrarea asta merita sa-l iert cu o reparatie cu BCA? Stiu ca pierd 8cm de vizibilitate...Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Photo0340.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	161,7 KB 
ID:	612186
                              Disclaimer: i-am dat banii deja inainte de a vedea rezultatul...

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1688

                                Răspuns la: Finisare chenar fereastra

                                Postat în original de securit
                                Buna ziua, am o fereastra cu tamplarie pvc schimbata recent. In partile laterale si sus au fost puse bucati de polistiren extrudat pentru izolare, asa cum se vede si in pozele atasate.
                                Intrebarea este ce solutii am sa inchid/maschez polistirenul ala? De jos si pana mai sus de pervaz pun faianta. Dar nu stiu cum sa maschez polistirenul extrudat. Aveti ceva ideei? Multumesc.

                                M-am gandit la rigips / autocolant / vopsit direct / elemente prefabricate de polistiren extrudat dur pentru ferestre (dar cred ca sunt prea groase si nu se mai deschide geamul) etc. Care ar fi cea mai potrivita idee?
                                Spacluit ca la orice termosistem ( cu tot cu plasa din fibra de sticla), iar apoi tras un glet peste el.urmat de o vopsea lavabila. va deveni una cu restul spaletului.
                                Eu am facut chiar saptamana trecuta o lucrare asemanatoare la mine acasa, daca am timp maine pun niste poze.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...