Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

    Aduce un plus de termoizolare . Nu e totuna sa ai buiandrugul izolat sau neizolat .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Consultant Tamplarie
      Moderator
      • 27.mai.2008
      • 904

      Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

      Buiandrugul nu este pe laterala insa evident ca zonele pot fi realizate din diverse materiale, de la caz la caz.
      Se poate face o lipire a unor fasii de gipscarton, chiar multiple daca trebuie acoperita o grosime mai mare, lipite direct cu ipsos adeziv.
      Izolarea termica nu este absolut necesara si de fapt nu este chiar o izolatie daca ne raportam doar la acea zona ingusta a spaletilor. Izolarea singulara a acestor zone nu aduce nici un beneficiu evident, suprafata este minora comparativ cu restul peretilor, fiind supusa influentei termice.

      Comentariu

      • bilyirita
        Incepator
        • 26.sep.2004
        • 13

        Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

        Era un coleg care intreba cum se poate curata folia de pe rame: incercati cu un pistol cu aer cald si cu multa atentie!

        Comentariu

        • tdr.
          Incepator
          • 27.mai.2010
          • 70

          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

          Pentru umplerea in partea din interior a rostului din partea de jos (aprox 6mm) ce ar fi mai bine sa folosesc, spuma sau bison acrylic universal pt imbinari si crapaturi?
          Mentionez ca in rostul respectiv vreau sa introduc si cablul coax de la tv.Pana acum era izolat cu spuma(de slaba calitate deoarece cam trecea frigul) si cand am scos cablul vechi aceasta s-a desprins impreuna cu el.

          Multumesc anticipat pt raspunsuri.

          Comentariu

          • Scifficus
            Membru Marcant
            • 23.iun.2013
            • 857

            Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

            Spuma, vata minerala sau un compus elastic pentru etansare dupa care dai cu ce vrei.
            Acrilicul in timp datorita dilatari/contractiei ramei permite aparitia unei fisuri pe unde va circula aerul alaturi de umezeala sau apa.

            Comentariu

            • Consultant Tamplarie
              Moderator
              • 27.mai.2008
              • 904

              Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

              Rost pe ce anume? Pe langa tamplarie sau unde anume?
              Spatiul in adancime trebuie umplut cu spuma poliuretanica daca este cazul aici iar la final se poate aplica un cordon generos de acril. Acrilul se fisureaza daca este aplicat gresit, in strat subtire.

              Comentariu

              • nidac
                Incepator
                • 25.dec.2011
                • 41

                Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                Nu am avut inspiratia sa montez sub geamul termopan profilul special de care se ataseaza glaful de plastic de interior.
                Acum as vrea sa-mi pun si glaful si nu stiu cum sa procedez pentru a fi bine prins de structura zidariei sau de geam.
                Ma puteti ajuta cu vreo idee?
                Multumesc.

                Comentariu

                • Consultant Tamplarie
                  Moderator
                  • 27.mai.2008
                  • 904

                  Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                  Postat în original de nidac
                  Nu am avut inspiratia sa montez sub geamul termopan profilul special de care se ataseaza glaful de plastic de interior.
                  Acum as vrea sa-mi pun si glaful si nu stiu cum sa procedez pentru a fi bine prins de structura zidariei sau de geam.Ma puteti ajuta cu vreo idee?
                  In cazul in care nu aveti profilul respectiv montat pe tampalrie, va trebui sa optati pentru un glaf aplicat. Acesta se va lipi pe zona respectiva cu un adeziv de montaj daca este din PVC. Daca are alta natura, gasim alt tip de adeziv pentru fixare.

                  Comentariu

                  • pauly
                    Incepator
                    • 20.feb.2014
                    • 56

                    Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                    Buna ziua. As dori sa stiu si eu daca fac bine ceea ce am de gand, sa izolez cu poliester in jurul usii si a ferestrelor. As dori sa-l lipesc cu spuma poliuretanica de polistiren, sa pun plasa peste el si sa-i dau o mana de adeziv (tencuiala). Daca as dori totusi sa incarc cu altceva in locul polistirenului, cu ce anume ar trebui sa incarc? Pot incarca cu adeziv de gresie? Sau cu ce anume?

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	CUM POT INCARCA LA USA.jpg 
Afișări:	598 
Mărime:	14,2 KB 
ID:	616167

                    Comentariu

                    • Consultant Tamplarie
                      Moderator
                      • 27.mai.2008
                      • 904

                      Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                      Depinde cat este acel spatiu, ce grosime trebuie acoperita? O incarcare excesiva cu adeziv se va fisura/crapa. Daca este totul la interior, se poate face o reparatie cu glet de umpere sau se pot lipi straifuri din gipscarton.
                      La exterior, expunerea la exterior implica utilizarea polistirenului si apoi spalcuirea cu adeziv pentru polistiren - recomandat pentru o izolare mai buna, altfel se poate face cu mortar de tencuire.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                        Se poate incarca cu bucati de rigips lipite cu adeziv de rigips intre ele .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • pauly
                          Incepator
                          • 20.feb.2014
                          • 56

                          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                          Am facut deja cu polistiren extrudat de 2 cm pe care lam lipit cu spuma poliuretanica. Am pus plasa pe care am prinso si intre perete si polistiren, am indoito pe exterior dupa care am dat un strat de adeziv pentru polistiren si am mai dat un glet, dupa care lavabilul. Asta la interior, acum urmeaza sa fac si la exterior. O fi sau nu bine, asta este, am facuto deja. Pareri?

                          Comentariu

                          • Consultant Tamplarie
                            Moderator
                            • 27.mai.2008
                            • 904

                            Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                            Dezavantajul este slaba rezistenta, la lovituri accidentale pe acea zona se poate deteriora usor.

                            Comentariu

                            • akefull
                              Incepator
                              • 10.iul.2014
                              • 2

                              Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                              Buna ziua. Am si eu nevoie de un sfat pentru ca nu mai stiu ce sa fac. Am pus termopane la balcon si am facut si izolatie exterioara cu polistiren expandat. Pe marginea geamului mi-a umplut cu spuma. Pe exterior polistirenul fusese pus inainte de geamuri. Spuma la exterior a fost acoperita cu adeziv de plistiren si tinci. Cand ploua imi intra apa pe marginea geamului. Ce ar trebui sa fac sa remediez problema??

                              Comentariu

                              • Consultant Tamplarie
                                Moderator
                                • 27.mai.2008
                                • 904

                                Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                                Glaf exterior ati montat? Puteti posta o foto cu zona respectiva?

                                Comentariu

                                Procesare...