Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • msmirela
    Incepator
    • 10.mai.2013
    • 2

    Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

    Imi puteti spune va rog, daca dupa taierea spumei poliuretanice , la exterior, pot folosi Ceresit CR65 pentru acoperirea spumei?

    Comentariu

    • Consultant Tamplarie
      Moderator
      • 27.mai.2008
      • 904

      Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

      Ceresit CR 65 este un material pentru impermeabilizare si nu este util pentru acoeprirea spumei poliuretanice. Utilizati un adeziv pentru polistiren.

      Comentariu

      • kmn
        Incepator
        • 22.aug.2014
        • 3

        Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

        Buna ziua,

        desi am citit ce scrie pe forum mi-e neclar cum ar trebui reparat in urma montajului.
        La exterior distanta care ar trebui reparata este mica. Asa ca din ce am inteles ar trebui taiat din spuma poliuretanica, apoi acoperit. Dar mi-e neclar: 1 cu ce material ar trebui acoperit & 2 in ce masura ar trebui ca reparatia sa acopere o parte din tamplarie (eu banuiesc ca in jur de 2-3 mm)

        La interior distanta intre perete si tamplarie e de ceva mai mult de juma de palma. Ar trebui sa lipesc cumva bucati de polistiren cu un adeziv si apoi tencui? In acest caz cu ce ar trebui lipit polistirenul si cu ce trebuie dat peste?

        La interior in partea de jos vreau sa pun parchet, mesterul parchetar mi-a spus ca ar trebui sa torn acolo pana la nivelul de inceput al parchetului ciment. Cum ar trebui sa il prepar?

        Asa arata geamurile montate:

        Un mester mi-a sugerat montarea polistirenului cu superrigips si tencuirea cu cm11.

        Comentariu

        • intransingentul
          Living Legend
          • 26.iul.2012
          • 1006

          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

          Din pacate in foto nu se vede foarte clar .
          Poate reusiti sa faceti unele mai de aproape care sa arate diferentele.
          Titusi, eu cred ca ati putea lipi straifuri de gipscarton in asa fel incat sa acoperiti golul acela de cativa cm.
          In privinta parchetului va trebui sa turnati o sapa fluida.

          Postat în original de intransingentul
          Titusi, eu cred ca ati putea lipi straifuri de gipscarton in asa fel incat sa acoperiti golul acela de cativa cm.
          Erata
          A se citi "totusi" in loc de "titusi".
          Scuze.
          De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

          Comentariu

          • Consultant Tamplarie
            Moderator
            • 27.mai.2008
            • 904

            Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

            Reparatia poate fi facuta doar pentru a acoperi rostul cu spuma poliuretanica si repararea deteriorarilor la zonele adiacente sau se poate plusa si adauga o termoizolatie care sa acopere profilul tamplariei, la exterior, circa 1cm. A doua varianta presupune lipirea unor bucati din polistiren extrudat cu adeziv pentru polistiren (mineral sau poliuretanic), urmata de finisarea cu masa de spaclu, tinci si vopsea sau masa de spaclu si tencuiala decorativa daca se preteaza la restul stilului fatadei.

            La interior nu este neaparat nevoie sa lipiti polistiren dar daca doriti sa compensati acel spatiu se poate. La fel de bine se poate lipi direct gipscarton pe spaleti lipindu-l cu ipsos adeziv. La pardoseala se poate turna un mortar de reparatie, reteta de sapa - gasiti un sac de material predozat in comert, adaugati apa si il aplicati.

            Comentariu

            • f0rdiesel
              Membru
              • 04.mar.2012
              • 114

              Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

              Ca sa nu mai deschid alt topic, cum pot inlatura folia de protectie de pe pervazurile de exterior? (Le-am lasat pana acum ca sa nu murdaresc cu decorativa; acum se rup in bucati foarte mici).Multumesc.

              Comentariu

              • Scifficus
                Membru Marcant
                • 23.iun.2013
                • 857

                Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                Glafurile sunt din pcv simplu, cu folie imitatie lemn sau aluminiu?

                Comentariu

                • f0rdiesel
                  Membru
                  • 04.mar.2012
                  • 114

                  Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                  Pervazurile sunt din aluminiu

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6886

                    Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                    Incercati cu un uscator de par sa incalziti folia dupa care razuiti cu grija.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • f0rdiesel
                      Membru
                      • 04.mar.2012
                      • 114

                      Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                      Va multumesc.

                      Comentariu

                      • Consultant Tamplarie
                        Moderator
                        • 27.mai.2008
                        • 904

                        Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                        Ati reusit in vreun fel sa indepartati folia de protectie?

                        Comentariu

                        • f0rdiesel
                          Membru
                          • 04.mar.2012
                          • 114

                          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                          Da, am reusit., am folosit in prima faza un uscator de par, obisnuit, apoi unul industrial. In principiu mergea si cel de par dar un prieten avea unul industrial, mi l-a imprumutat si l-am folosit pe al lui. Folia de pe glafurile dinspre nord a fost mai usor de indepartat; fatada de sud a fost cu probleme, deoarece soarele a batut tot timpul pe ele si folia se rupea in bucati foarte mici. Nu a fost nevoie sa razui folia dupa incalzire, se desprindea incet, singura. Geamurile si glafurile (din aluminiu) au fost montate anul trecut prin septembrile fara a indeparta folia de protectie.
                          Ultima editare de f0rdiesel; 29.nov.2014, 17:46.

                          Comentariu

                          • unique
                            Incepator
                            • 23.oct.2008
                            • 52

                            Astupat gol pe langa termopan.o parere.

                            Buna seara!Nu prea ma pricep si de aceea va cer sfaturile.Sora mea s-a mutat de curand si nu are balcon la camere dar ferestrele sunt "dotate" pe exterior cu un fel de polita cu grilaj antorata de tocul de lemn al ferestrei.Cand si-a pus termopane nu a vrut sa dea jos si polita cu grilaj,si pt ca era ancorata de tocul de lemn,nu s-a dat jos nici tocul.Doar cercevelele.Astfel montatorii au fost nevoiti sa monteze tocul pvc cu termopan in partea dinspre interior a peretelui lasand intre tocul vechi (ramas afara) si tocul nou un spatiu de ccs 4cm.Ma gandesc ca intre tocuri se va strange apa,zapada....
                            Din cate am inteles navigand pe net trebuie sa dau la exterior cu glet de ext. si la interior cu glet pt interior.
                            Intrebarile mele sunt referitoare la golul dintre tocuri,gol aflat la exterior: sa ma chinui sa gletuiesc doar cat unde s-a pus spuma,intre tot si perete,sau sa astup tot spatiul dintre tocuri?Cu ce imi recomandati sa astup tot golul dintre tocuri?Se da amorsa pe spuma inainte de gleturie?
                            As vrea sa mi dati si cateva nume de gleturi sau cu ce sa astup,va rog,sa stiu ce cer.
                            Multumesc!

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	TOCURI.jpg 
Afișări:	550 
Mărime:	75,5 KB 
ID:	620647

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              Răspuns la: Astupat gol pe langa termopan.o parere.

                              Tocul de lemn trebuie scos pt ca optureaza evacuarea condensului din rama termopan - vezi insemnarea pe poza

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	TOCURI.jpg 
Afișări:	496 
Mărime:	105,7 KB 
ID:	620648
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • mirceaknap
                                Living Legend
                                • 05.mar.2011
                                • 1417

                                Răspuns la: Astupat gol pe langa termopan.o parere.

                                Numai la noi in tara se poate asa ceva.
                                Scoateti tocul de lemn,gasiti alte solutii de prindere.
                                Orice improvizatie va duce problema mai departe,vor aparea infiltratii,condens si mucegai.

                                Comentariu

                                Procesare...