Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • unique
    Incepator
    • 23.oct.2008
    • 52

    Răspuns la: Astupat gol pe langa termopan.o parere.

    Am inteles.Imi recomandati si un glet de exterior/interior,va rog?Urmez instructiunile de pe ambalaj pt prepararea lui,presupun.

    Comentariu

    • mirceaknap
      Living Legend
      • 05.mar.2011
      • 1417

      Răspuns la: Astupat gol pe langa termopan.o parere.

      Postat în original de unique
      Am inteles.Imi recomandati si un glet de exterior/interior,va rog?Urmez instructiunile de pe ambalaj pt prepararea lui,presupun.
      Ce ati inteles?

      Comentariu

      • unique
        Incepator
        • 23.oct.2008
        • 52

        Răspuns la: Astupat gol pe langa termopan.o parere.

        Ca trebuie demontat tocul de lemn si fixat grilajul de perete cumva.Dar un glet de exterior/interior imi recomandati,va rog?

        Comentariu

        • uceniculgica
          Membru Marcant
          • 10.ian.2013
          • 573

          Răspuns la: Astupat gol pe langa termopan.o parere.

          la exterior foloseste ciment+nisip sau mortar de reparatii, este mai scump dar si eficient, se intareste repede, foloseste ca umplutura bucati de caramida

          Comentariu

          • unique
            Incepator
            • 23.oct.2008
            • 52

            Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

            multumesc!

            Comentariu

            • Consultant Tamplarie
              Moderator
              • 27.mai.2008
              • 904

              Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

              Puteti sa postati foto de la fata locului? Ar fi mult mai edificatoare.

              Comentariu

              • valyku
                Incepator
                • 08.iun.2012
                • 6

                Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                Va salut!
                As vrea sa stiu si eu daca se poate indeparta spuma veche,cam arsa de soare,si sa o inlocuiesc cu alta noua?

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                  Postat în original de valyku
                  Va salut!
                  As vrea sa stiu si eu daca se poate indeparta spuma veche,cam arsa de soare,si sa o inlocuiesc cu alta noua?
                  Care ar fi motivul ? De ce nu finisati spaletii ?
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • valyku
                    Incepator
                    • 08.iun.2012
                    • 6

                    Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                    Este arsa cam 1 cm de la nivelul ramei geamului spre interior.
                    A fost taiata mai de mult si nu s-a finisat locul.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                      Finisati zona fara spuma noua , caci s-ar putea ca noua spuma sa expandeze si sa strambe rama geamului .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • foto_raw
                        Incepator
                        • 23.iul.2013
                        • 73

                        Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                        Buna ziua,
                        Dupa ce s-a montat termopanul unui balcon pe lungimea de 6.2m, s-a aplicat la interior si exterior cate un 'glaf' de polistiren extrudat de 2cm grosime, pe toata lungimea. Initial tamplaria a fost fixata pe zidarie de BCA si a fost prevazuta cu o suprainaltare de 3 cm din plastic cred, pentru a servi la montajul glafului sub rama.
                        Dupa montajul polistirenului, automat acest profil nu a mai avut niciun rol si a trebuit sa fie acoperit.
                        In continuare s-a inlaturat surplusul de spuma iar intre polostiren si rama atat la interior si exterior s-a aplicat pentru umplere, Hidroizolatie CR65, ceea ce imi ramasese prin saci de la tavan, si care a atras atentia muncitorului cum ca e bun de aplicat.
                        Asa ca la stadiul actual exista probleme de umezire vizibila la interior + fisura in strat, atunci cand ploua.

                        Intrebarea este ce trebuie sa fac pentru a nu avea probleme de infiltratie, in special dupa ce se va aplica gletul de finisaj la interior ? Se mai poate aplica acum ceva peste acest CR65, sau direct glafurile ?
                        Mentionez ca problema aparea doar in 2-3 locuri pe toata lungimea si ca pe exterior exista o usoara inclinare a suprafetei spre tamplarie care ajuta la stagnarea apei la ploaie..de unde si ''minunea''.

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	glaf dupa_.jpg 
Afișări:	1845 
Mărime:	113,2 KB 
ID:	623220 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	glaf inainte_.jpg 
Afișări:	5839 
Mărime:	167,8 KB 
ID:	623221
                        Ultima editare de foto_raw; 30.aug.2015, 10:24.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                          Nu se poate schimba panta in acea zona exterioara cu "minunea"?

                          Comentariu

                          • foto_raw
                            Incepator
                            • 23.iul.2013
                            • 73

                            Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                            ce sugerati? sa fie schimbata panta din glaf sau din material?

                            Comentariu

                            • Turb0
                              Incepator
                              • 01.iul.2012
                              • 8

                              Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                              Buna ziua,

                              Va rog ajutati-ma cu o solutie pentru umplerea golului(3-4 cm) intre termopan si perete balcon; balconul este vechi, iarna este foarte multa umiditate.
                              Spuma am taiat-o la fata dar am copil mic si a inceput sa rupa din ea.
                              Multumesc.

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20150828_201921.jpg 
Afișări:	1945 
Mărime:	185,2 KB 
ID:	623225
                              Ultima editare de Turb0; 31.aug.2015, 09:01.

                              Comentariu

                              • Cosminn
                                Incepator
                                • 30.aug.2015
                                • 8

                                Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                                Va salut, imi poate spune si mie cineva daca se foloseste coala de rigips pentru reparatii dupa montarea ferestrelor in interior? Eu stiam doar de polistiren extrudat.

                                Comentariu

                                Procesare...