Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • claudel1974
    Incepator
    • 20.aug.2013
    • 6

    Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

    Buna ziua,

    Ce solutie exista pentru hidroizolarea unui geam termopan deja montat? La ploile din ultimele zile s-a infiltrat apa si s-a udat peretele interior de sub geam in lungimea glafului si o portiune din tavan in lungul geamului. Geamul incepe din tavan.
    Este posibil ca la montaj nu au fost folosite benzile de izolatie?Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PA010187.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	200,5 KB 
ID:	623537
    Ultima editare de claudel1974; 13.oct.2015, 11:18.

    Comentariu

    • Cosminn
      Incepator
      • 30.aug.2015
      • 9

      Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

      Cand s-au montat geamurile nu ati fost de fata? Daca nu au fost pus incercati cu un glet de exterior rezistent la umiditate si dupa dat cu o vopsea ceramica.

      Comentariu

      • Cosminn
        Incepator
        • 30.aug.2015
        • 9

        Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

        Salut ! Imi puteti spune si mie va rog cum indepartez folia de protectia dupa ce am terminat de facut glafurile ca sa nu se strice tencuiala? Din ce am inteles se foloseste cutter dar alta metoda nu este? Nu am mai pus folie de protectie pe glaful de pvc din interior si are pe el o pata care nu se mai duce, cred ca este de la amorsa sau cand a tencuit glafurile, imi puteti spune cu ce se poate indeparta? Va multumesc !
        Ultima editare de Cosminn; 13.oct.2015, 23:17.

        Comentariu

        • Vecinu'
          Incepator
          • 25.iun.2015
          • 14

          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

          Daca folosesc polistiren extrudat pentru a masca golurile (deci sa plachez glaful cu XPS) este necesar sa spacluiesc apoi obligatoriu cu adeziv pt polistiren, sau merge sa dau direct glet peste extrudat (eventual armat cu plasa de fibra de sticla)?

          Comentariu

          • AerO
            Incepator
            • 08.apr.2015
            • 28

            Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

            Postat în original de Vecinu'
            Daca folosesc polistiren extrudat pentru a masca golurile (deci sa plachez glaful cu XPS) este necesar sa spacluiesc apoi obligatoriu cu adeziv pt polistiren, sau merge sa dau direct glet peste extrudat (eventual armat cu plasa de fibra de sticla)?
            Salutare,

            CM11 face minuni, il poti filosi si ca adeziv pt extrudat dar si ca masa de spaclu pentru armarea plasei si este si impermeabil.

            Comentariu

            • Consultant Tamplarie
              Moderator
              • 27.mai.2008
              • 909

              Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

              Postat în original de claudel1974
              Ce solutie exista pentru hidroizolarea unui geam termopan deja montat? La ploile din ultimele zile s-a infiltrat apa si s-a udat peretele interior de sub geam in lungimea glafului si o portiune din tavan in lungul geamului. Geamul incepe din tavan.
              Este posibil ca la montaj nu au fost folosite benzile de izolatie?
              Este importanta o foto din exterior, in zona glafului. Lipsa de etanseitate acolo se afla si nu trebuie realizata o reparatie/etansare pe interior pentru a evita infiltratiile.

              Comentariu

              • Consultant Tamplarie
                Moderator
                • 27.mai.2008
                • 909

                Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                Postat în original de Cosminn
                Salut ! Imi puteti spune si mie va rog cum indepartez folia de protectia dupa ce am terminat de facut glafurile ca sa nu se strice tencuiala? Din ce am inteles se foloseste cutter dar alta metoda nu este? Nu am mai pus folie de protectie pe glaful de pvc din interior si are pe el o pata care nu se mai duce, cred ca este de la amorsa sau cand a tencuit glafurile, imi puteti spune cu ce se poate indeparta? Va multumesc !
                Se desface folia si se taie la imbinarea cu tencuiala sau ce aveti acolo. Alta cale nu este. Cautati o solutie de curatare/agent de curatare, pentru a indeparta amorsa.
                Postat în original de Vecinu'
                Daca folosesc polistiren extrudat pentru a masca golurile (deci sa plachez glaful cu XPS) este necesar sa spacluiesc apoi obligatoriu cu adeziv pt polistiren, sau merge sa dau direct glet peste extrudat (eventual armat cu plasa de fibra de sticla)?
                Spacluiti si armati suprafata apoi se poate gletui cu un glet pe baza de ipsos.
                Ultima editare de Consultant Tamplarie; 23.nov.2015, 13:50.

                Comentariu

                • claudel1974
                  Incepator
                  • 20.aug.2013
                  • 6

                  Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                  Postat în original de Consultant Tamplarie
                  Este importanta o foto din exterior, in zona glafului. Lipsa de etanseitate acolo se afla si nu trebuie realizata o reparatie/etansare pe interior pentru a evita infiltratiile.
                  O sa incerc sa pun o poza din zona glafului. Aceste este montat peste rama si fixat in holzsurub. Dar mai nasol este cu infiltrate care apare in parte superioara, din tavan. Blocul este izolat cu poliester pe exterior si probabil se infiltreaza pe undeva si se prelinge.
                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20151126_06_55_33_Pro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	264,1 KB 
ID:	623886 si glaf-ul extClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20151126_08_24_37_Pro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	347,8 KB 
ID:	623887

                  Comentariu

                  • ramurel
                    Incepator
                    • 30.iun.2015
                    • 64

                    Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                    Bună ziua !
                    Am şi eu o problemă cu izolaţia pe lângă geamurile termopan, îmi cer scuze dacă s-a mai discutat, navighez greu pe telefon.

                    Deci, sunt foarte reci şpaleţii din jurul geamurilor, mai ales zilele astea de când au scăzut temperaturile mult, ba chiar se simte o uşoară adiere de aer rece mai ales când bate bântul dispre partea de casă cu fereastra.
                    Aş dori sa ştiu, vă rog, ce soluţie de refacere a şpaleţilor există pentru o izolare termică foarte bună. Nu am urmărit cum s-au făcut spaleţii, foarte probabil s-a pus mortar obişnuit peste îmbinarea cu spumă din jurul geamurilor, nu ştiu, cert e că pierd multă căldură pe acolo.

                    Probabil dacă e de demolat şpaleţii şi refăcut n-o să o fac pâna nu iesim din iarnă, însă aş dori să-mi spuneţi, vă rog, care este cea mai buna soluţie de refacere a şpaleţilor pentru io cât mai bună izolaţie termică.

                    Mulţumesc !

                    Comentariu

                    • rex
                      Membru
                      • 21.apr.2015
                      • 221

                      Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	usa def.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	27,5 KB 
ID:	627586 Ieri am observat , usa noua , are 4 luni ,,,, se mai poate regla , face ceva ? Profilul este Rehau 5 camere , usa este de exterior ,,

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6701

                        Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                        Wooow !!! Ati si dat bani pe ea ??
                        De ce nu chemati pe cei care v-au vandut-o si montat-o sa faca reglajele ce se impun ?
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • rex
                          Membru
                          • 21.apr.2015
                          • 221

                          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                          Am si dat ,, nu mai raspund la telefon , sa inteleg ca se mai poate regla ceva ?

                          Comentariu

                          • Consultant Tamplarie
                            Moderator
                            • 27.mai.2008
                            • 909

                            Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                            Postat în original de ramurel
                            Am şi eu o problemă cu izolaţia pe lângă geamurile termopan, îmi cer scuze dacă s-a mai discutat, navighez greu pe telefon.
                            Deci, sunt foarte reci şpaleţii din jurul geamurilor, mai ales zilele astea de când au scăzut temperaturile mult, ba chiar se simte o uşoară adiere de aer rece mai ales când bate bântul dispre partea de casă cu fereastra.
                            Aş dori sa ştiu, vă rog, ce soluţie de refacere a şpaleţilor există pentru o izolare termică foarte bună. Nu am urmărit cum s-au făcut spaleţii, foarte probabil s-a pus mortar obişnuit peste îmbinarea cu spumă din jurul geamurilor, nu ştiu, cert e că pierd multă căldură pe acolo.
                            Probabil dacă e de demolat şpaleţii şi refăcut n-o să o fac pâna nu iesim din iarnă, însă aş dori să-mi spuneţi, vă rog, care este cea mai buna soluţie de refacere a şpaleţilor pentru io cât mai bună izolaţie termică.
                            !
                            Putem sa stim cum au fost reparate sau cum s-au montat ferestrele respective? Izolatie exterioara exista? Foto puteti posta?

                            Comentariu

                            • Consultant Tamplarie
                              Moderator
                              • 27.mai.2008
                              • 909

                              Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                              Postat în original de rex
                              Ieri am observat , usa noua , are 4 luni ,,,, se mai poate regla , face ceva ? Profilul este Rehau 5 camere , usa este de exterior ,,
                              Trebuie reglata si ar trebui verificata si calarea. Nu aveti un mester de tamplarie in zona? Daca aveti garantie, ar trebui sa le faceti o vizita la sediu, daca nu raspund.

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6701

                                Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                                Postat în original de Consultant Tamplarie
                                Trebuie reglata si ar trebui verificata si calarea. ...
                                Imi spuneti si mie ce insemna " calarea " ?
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...