Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 904

    Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

    Postat în original de Cosminn
    Va salut, imi poate spune si mie cineva daca se foloseste coala de rigips pentru reparatii dupa montarea ferestrelor in interior? Eu stiam doar de polistiren extrudat.
    Se poate utiliza si aceasta metoda pentru repararea spaletilor ferestrei. Este mai usor de lucrat cu gipscarton decat cu polistiren extrudat, peste polistiren fiind necesare mai multe straturi pentru finisarea suprafetei.

    Postat în original de Turb0
    Buna ziua,

    Va rog ajutati-ma cu o solutie pentru umplerea golului(3-4 cm) intre termopan si perete balcon; balconul este vechi, iarna este foarte multa umiditate.
    Spuma am taiat-o la fata dar am copil mic si a inceput sa rupa din ea.
    Multumesc.
    In cazul dvs.,pentru a nu afecta peretele alaturat, se poate aplica un cordon generos de acril alb sau aplicati o bagheta din polistiren pentru a masca cordonul de spuma poliuretanica. Bagheta se poate lipi cu silicon sanitar.

    Comentariu

    • pogar.ionut
      Incepator
      • 11.oct.2015
      • 1

      Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

      Buna ziua,

      In primul rand tin sa va salut pe toti si sa multumesc tututuror celor priceputi pentru raspunsurile elocvente si foarte utile. Citesc foarte mult pe acest forum despre constructii, amenajari etc. si acest lucru ma ajuta foarte mult pentru a pune in practica deoarece imi place sa o fac cu mana mea .


      Am cateva nedumeriri, voi incerca sa fiu cat mai explicit, imi cer iertare daca s-a mai discutat..nu reusesc sa memorez totul. Ale mele nedumeriri mai exact sunt 3, fiecare este diferita. Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta.

      Prima problema.

      Apartament 3 camere, bloc 1984, etaj 1, fara termoizolatie la exterior. In urma montarii ferestrelor PVC, acea diferenta (intre profil si zid, unde este spuma) am executat urmatoarea lucrare:
      Polistiren extrudat 20mm lipit cu adeziv de polistiren, am pus peste plasa de fibra de sticla + coltar aluminiu fiind prinse cu CT126 apoi o mana de CT127, finisat cu hartie abraziva iar apoi lavabila. Finisarea acelui perete exterior, a fost finisat la interior cu CT126 + CT127 + lavabila. A iesit super.
      Tamplaria PVC a venit cu pervaz interior de plastic, exterior nimic. (a ramas acel pervaz a blocului, fiind in panta cu taietura pentru a se scurge apa fiind de un material gen ciment).
      Intrucat nu am inteles foarte bine cum functioneaza puntile termice si eficientizarea sistemului termoizolant am cateva intrebari:

      Este lucrarea efectuata corect din punct de vedere termoizolant?
      Risc sa fac egrasie/mucegai?
      Pot eficientiza pierderile de caldura daca execut aceasi lucrare si partea de exeterior a geamului?

      A doua problema.

      In acelasi apartament, am un balcon, nu este inchis iar dedesubt vecinul de la parter nu are balcon. Acest balcon este practic peretele exterior al bucatariei. Balconul nu o sa fie inchis decat cam peste 4 ani, pana atunci pot tine mai calduroasa bucataria placand acel perete comun in partea exterioara (in balcon) cu extrudat de 20mm +adeziv polistiren + plasa + eventual o tencuiala?
      Cand voi inchide balconul cu tamplarie PVC, trebuie sa renunt la acest sistem termoizolant?

      A treia problema.

      Apartament 3 camere, etaj 8 (ultimul etaj), fara izolatie exterioara.
      Toti peretii exteriori sunt placati la interior cu gresie tip mozaic (cei cu fereastra). Acest mozaic in special iarna este aproape in permanenta ud sau "semi-ud". Problema este ca in aceasta casa este destul de frig mai mereu, acest mozaic poate fi o problema? O punte termica?
      Ar fi mai bine sa dau jos mozaicul si sa execut o lucrare gen ca la etajul 1?

      Va multumesc mult. Voi reveni cu poze si eventuale alte lamuriri daca nu am fost clar.
      O zi buna.
      Ultima editare de pogar.ionut; 11.oct.2015, 12:38.

      Comentariu

      • florinsss
        Incepator
        • 22.ian.2009
        • 1

        Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

        Buna ziua ,
        Am montat de curand un ansamblu pvc parte fixa (geam)+usa(geam) la un dormitor (apartament -constructie 1981).Dormitorul are iesire intr-un balcon (deschis) si este orientat catre Est.
        Am taiat spuma pe exterior la ras cu tamplaria pvc.
        As vrea sa aplic un strat foarte subtire de CM 17 , dupa care in primavara sa finisez glafurile cu polistiren extrudat de 2cm .
        Am ales adezivul CM17 deoarece stiu ca este pentru exterior, este flexibil si din propria experienta formeaza un suport dur si impermeabil .dezavantajul ar fi ca apar mici crapaturi .Plasa de armare nu cred ca as putea sa o pun deoarece latimea golului acoperit cu spuma este de 2-3 cm maxim.

        Este corect ce vreau sa fac ?

        Va multumesc !

        Comentariu

        • claudel1974
          Incepator
          • 20.aug.2013
          • 6

          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

          Buna ziua,

          Ce solutie exista pentru hidroizolarea unui geam termopan deja montat? La ploile din ultimele zile s-a infiltrat apa si s-a udat peretele interior de sub geam in lungimea glafului si o portiune din tavan in lungul geamului. Geamul incepe din tavan.
          Este posibil ca la montaj nu au fost folosite benzile de izolatie?

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PA010187.jpg 
Afișări:	1487 
Mărime:	200,5 KB 
ID:	623537
          Ultima editare de claudel1974; 13.oct.2015, 11:18.

          Comentariu

          • Cosminn
            Incepator
            • 30.aug.2015
            • 8

            Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

            Cand s-au montat geamurile nu ati fost de fata? Daca nu au fost pus incercati cu un glet de exterior rezistent la umiditate si dupa dat cu o vopsea ceramica.

            Salut ! Imi puteti spune si mie va rog cum indepartez folia de protectia dupa ce am terminat de facut glafurile ca sa nu se strice tencuiala? Din ce am inteles se foloseste cutter dar alta metoda nu este? Nu am mai pus folie de protectie pe glaful de pvc din interior si are pe el o pata care nu se mai duce, cred ca este de la amorsa sau cand a tencuit glafurile, imi puteti spune cu ce se poate indeparta? Va multumesc !

            Comentariu

            • Vecinu'
              Incepator
              • 25.iun.2015
              • 14

              Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

              Daca folosesc polistiren extrudat pentru a masca golurile (deci sa plachez glaful cu XPS) este necesar sa spacluiesc apoi obligatoriu cu adeziv pt polistiren, sau merge sa dau direct glet peste extrudat (eventual armat cu plasa de fibra de sticla)?

              Comentariu

              • AerO
                Incepator
                • 08.apr.2015
                • 28

                Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                Postat în original de Vecinu'
                Daca folosesc polistiren extrudat pentru a masca golurile (deci sa plachez glaful cu XPS) este necesar sa spacluiesc apoi obligatoriu cu adeziv pt polistiren, sau merge sa dau direct glet peste extrudat (eventual armat cu plasa de fibra de sticla)?
                Salutare,

                CM11 face minuni, il poti filosi si ca adeziv pt extrudat dar si ca masa de spaclu pentru armarea plasei si este si impermeabil.

                Comentariu

                • Consultant Tamplarie
                  Moderator
                  • 27.mai.2008
                  • 904

                  Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                  Postat în original de claudel1974
                  Ce solutie exista pentru hidroizolarea unui geam termopan deja montat? La ploile din ultimele zile s-a infiltrat apa si s-a udat peretele interior de sub geam in lungimea glafului si o portiune din tavan in lungul geamului. Geamul incepe din tavan.
                  Este posibil ca la montaj nu au fost folosite benzile de izolatie?
                  Este importanta o foto din exterior, in zona glafului. Lipsa de etanseitate acolo se afla si nu trebuie realizata o reparatie/etansare pe interior pentru a evita infiltratiile.

                  Postat în original de Cosminn
                  Salut ! Imi puteti spune si mie va rog cum indepartez folia de protectia dupa ce am terminat de facut glafurile ca sa nu se strice tencuiala? Din ce am inteles se foloseste cutter dar alta metoda nu este? Nu am mai pus folie de protectie pe glaful de pvc din interior si are pe el o pata care nu se mai duce, cred ca este de la amorsa sau cand a tencuit glafurile, imi puteti spune cu ce se poate indeparta? Va multumesc !
                  Se desface folia si se taie la imbinarea cu tencuiala sau ce aveti acolo. Alta cale nu este. Cautati o solutie de curatare/agent de curatare, pentru a indeparta amorsa.
                  Postat în original de Vecinu'
                  Daca folosesc polistiren extrudat pentru a masca golurile (deci sa plachez glaful cu XPS) este necesar sa spacluiesc apoi obligatoriu cu adeziv pt polistiren, sau merge sa dau direct glet peste extrudat (eventual armat cu plasa de fibra de sticla)?
                  Spacluiti si armati suprafata apoi se poate gletui cu un glet pe baza de ipsos.

                  Comentariu

                  • claudel1974
                    Incepator
                    • 20.aug.2013
                    • 6

                    Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                    Postat în original de Consultant Tamplarie
                    Este importanta o foto din exterior, in zona glafului. Lipsa de etanseitate acolo se afla si nu trebuie realizata o reparatie/etansare pe interior pentru a evita infiltratiile.
                    O sa incerc sa pun o poza din zona glafului. Aceste este montat peste rama si fixat in holzsurub. Dar mai nasol este cu infiltrate care apare in parte superioara, din tavan. Blocul este izolat cu poliester pe exterior si probabil se infiltreaza pe undeva si se prelinge.
                    si glaf-ul ext

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20151126_06_55_33_Pro.jpg 
Afișări:	957 
Mărime:	264,1 KB 
ID:	623886 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20151126_08_24_37_Pro.jpg 
Afișări:	986 
Mărime:	347,8 KB 
ID:	623887

                    Comentariu

                    • ramurel
                      Incepator
                      • 30.iun.2015
                      • 64

                      Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                      Bună ziua !
                      Am şi eu o problemă cu izolaţia pe lângă geamurile termopan, îmi cer scuze dacă s-a mai discutat, navighez greu pe telefon.

                      Deci, sunt foarte reci şpaleţii din jurul geamurilor, mai ales zilele astea de când au scăzut temperaturile mult, ba chiar se simte o uşoară adiere de aer rece mai ales când bate bântul dispre partea de casă cu fereastra.
                      Aş dori sa ştiu, vă rog, ce soluţie de refacere a şpaleţilor există pentru o izolare termică foarte bună. Nu am urmărit cum s-au făcut spaleţii, foarte probabil s-a pus mortar obişnuit peste îmbinarea cu spumă din jurul geamurilor, nu ştiu, cert e că pierd multă căldură pe acolo.

                      Probabil dacă e de demolat şpaleţii şi refăcut n-o să o fac pâna nu iesim din iarnă, însă aş dori să-mi spuneţi, vă rog, care este cea mai buna soluţie de refacere a şpaleţilor pentru io cât mai bună izolaţie termică.

                      Mulţumesc !

                      Comentariu

                      • rex
                        Membru
                        • 21.apr.2015
                        • 220

                        Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                        Ieri am observat , usa noua , are 4 luni ,,,, se mai poate regla , face ceva ? Profilul este Rehau 5 camere , usa este de exterior ,,

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	usa def.jpg 
Afișări:	1079 
Mărime:	27,5 KB 
ID:	627586

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                          Wooow !!! Ati si dat bani pe ea ??
                          De ce nu chemati pe cei care v-au vandut-o si montat-o sa faca reglajele ce se impun ?
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • rex
                            Membru
                            • 21.apr.2015
                            • 220

                            Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                            Am si dat ,, nu mai raspund la telefon , sa inteleg ca se mai poate regla ceva ?

                            Comentariu

                            • Consultant Tamplarie
                              Moderator
                              • 27.mai.2008
                              • 904

                              Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                              Postat în original de ramurel
                              Am şi eu o problemă cu izolaţia pe lângă geamurile termopan, îmi cer scuze dacă s-a mai discutat, navighez greu pe telefon.
                              Deci, sunt foarte reci şpaleţii din jurul geamurilor, mai ales zilele astea de când au scăzut temperaturile mult, ba chiar se simte o uşoară adiere de aer rece mai ales când bate bântul dispre partea de casă cu fereastra.
                              Aş dori sa ştiu, vă rog, ce soluţie de refacere a şpaleţilor există pentru o izolare termică foarte bună. Nu am urmărit cum s-au făcut spaleţii, foarte probabil s-a pus mortar obişnuit peste îmbinarea cu spumă din jurul geamurilor, nu ştiu, cert e că pierd multă căldură pe acolo.
                              Probabil dacă e de demolat şpaleţii şi refăcut n-o să o fac pâna nu iesim din iarnă, însă aş dori să-mi spuneţi, vă rog, care este cea mai buna soluţie de refacere a şpaleţilor pentru io cât mai bună izolaţie termică.
                              !
                              Putem sa stim cum au fost reparate sau cum s-au montat ferestrele respective? Izolatie exterioara exista? Foto puteti posta?

                              Postat în original de rex
                              Ieri am observat , usa noua , are 4 luni ,,,, se mai poate regla , face ceva ? Profilul este Rehau 5 camere , usa este de exterior ,,
                              Trebuie reglata si ar trebui verificata si calarea. Nu aveti un mester de tamplarie in zona? Daca aveti garantie, ar trebui sa le faceti o vizita la sediu, daca nu raspund.

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6865

                                Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                                Postat în original de Consultant Tamplarie
                                Trebuie reglata si ar trebui verificata si calarea. ...
                                Imi spuneti si mie ce insemna " calarea " ?
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...