Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ramurel
    Incepator
    • 30.iun.2015
    • 64

    Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

    Postat în original de Consultant Tamplarie
    Putem sa stim cum au fost reparate sau cum s-au montat ferestrele respective? Izolatie exterioara exista? Foto puteti posta?
    Din păcate nu știu detalii cum s-au făcut șpaleții exact, izolație există, casa fiind făcută în sistem Amvic, însă problema e acolo la îmbinarea conturului geamului termopan cu zidăria. Ce știu e că s-au fixat ferestrele în conespanuri și s-a împrejmuit cu spumă, dar de acolo pâna la finisaj nu știu exact cum s-a făcut.

    Important e că, probabil, trebuie refăcuți șpaleții și v-aș ruga să-mi dați câteva soluții constructive pentru a realiza o izolare termică foarte bună, ca să nu fiu complet la mâna meseriașului, așa cum am fost când s-a făcut lucrarea inițială.
    Mersi !

    Comentariu

    • Consultant Tamplarie
      Moderator
      • 27.mai.2008
      • 909

      Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

      Postat în original de ramurel
      Din păcate nu știu detalii cum s-au făcut șpaleții exact, izolație există, casa fiind făcută în sistem Amvic, însă problema e acolo la îmbinarea conturului geamului termopan cu zidăria. Ce știu e că s-au fixat ferestrele în conespanuri și s-a împrejmuit cu spumă, dar de acolo pâna la finisaj nu știu exact cum s-a făcut.

      Important e că, probabil, trebuie refăcuți șpaleții și v-aș ruga să-mi dați câteva soluții constructive pentru a realiza o izolare termică foarte bună, ca să nu fiu complet la mâna meseriașului, așa cum am fost când s-a făcut lucrarea inițială.
      Mersi !
      As vrea si foto daca se poate. In principiu se pot finisa cu polistiren extrudat sau daca doriti cu placi de gipscarton cu izolatie pe acestea - Rigitherm. Acum depinde de spatiul disponibil. Totusi, sistemul Amvic nu are zidarie efectiva ci polistiren si beton. Spre sa nu fie vreo confuzie sau neintelegere la mijloc.
      Ultima editare de Consultant Tamplarie; 10.ian.2017, 20:25.

      Comentariu

      • ramurel
        Incepator
        • 30.iun.2015
        • 64

        Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

        Postat în original de Consultant Tamplarie
        As vrea si foto daca se poate. In principiu se pot finisa cu polistiren extrudat sau daca doriti cu placi de gipscarton cu izolatie pe acestea - Rigitherm. Acum depinde de spatiul disponibil. Totusi, sistemul Amvic nu are zidarie efectiva ci polistiren si beton. Spre sa nu fie vreo confuzie sau neintelegere la mijloc.
        Da, e beton turnat in mijlocul unui cofrag din polistiren. Am zis generic "zidărie", de la "zid", aşa cum e şi polistirenul, termen larg, cu n-şpe mii de variante.






        .

        Comentariu

        • Consultant Tamplarie
          Moderator
          • 27.mai.2008
          • 909

          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

          Nu se pot vedea atasamentele, va rog sa le repostati.

          Comentariu

          • icedani
            Incepator
            • 26.ian.2012
            • 12

            Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

            Am pus si eu in sfarsit geamuri termopan la balcon si am aprox. o saptamana sa repar pana imi monteaza si sticla. Balconul este la un bloc vechi (cu placi turnate din ciment?, din anii "80,) care a fost termoizolat acum cativa ani, deci ce voi turna eu va veni deasupra la placa de polistiren
            Am 2 intrebari pentru dvs:
            - Cu ce material sa pregatesc spatiul pentru glaf (cred ca pun faianta, sau glaf pvc) avand in vedere ca exista goluri de la cativa mm pana la 2-3cm.
            - Cu ce sa indrept asa in mare pe laterale si partea de sus, unde golurile sunt sub 10mm.
            Pe exterior se foloseste amorsa?

            Voi reveni mai tarziu si cu poze ca sa intelegeti mai usor despre ce vorbesc.

            Comentariu

            • 10000
              Membru
              • 18.ian.2007
              • 118

              Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

              Poze, poze,, sa intelegem exact ce avem acolo.

              Comentariu

              • Consultant Tamplarie
                Moderator
                • 27.mai.2008
                • 909

                Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                Asteptam detalii despre starea suprafetelor in discutie, din ce materiale sunt si neaprat foto. Reparatiile pot fi realizate in functie de natura materialelor existente .

                Comentariu

                • icedani
                  Incepator
                  • 26.ian.2012
                  • 12

                  Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                  Am revenit cu poze; scuzati intarzierea, abia am ajuns de la munca.

                  Album

                  Am atasat pozele si aici:

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180511.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	295,1 KB 
ID:	628501Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180520.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	255,6 KB 
ID:	628502Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180534.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	313,6 KB 
ID:	628503Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180538.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	235,4 KB 
ID:	628504Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180554.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	344,0 KB 
ID:	628505Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180623.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	245,1 KB 
ID:	628506Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180634.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	170,4 KB 
ID:	628507Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180727.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	275,9 KB 
ID:	628508Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180727.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	277,5 KB 
ID:	628517Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180634.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	171,3 KB 
ID:	628516Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180623.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	246,0 KB 
ID:	628515Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180554.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	347,7 KB 
ID:	628514Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180538.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	237,1 KB 
ID:	628513Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180534.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	315,4 KB 
ID:	628512Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180520.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	257,0 KB 
ID:	628511Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180511.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	297,5 KB 
ID:	628510Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170525_180741.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	247,9 KB 
ID:	628518

                  In ultima poza am evidentiat cornierul din afara sau ce o fi el, care este METALIC.

                  Astept parerile voastre, multumesc!
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • hspinache
                    Membru Marcant
                    • 07.iun.2009
                    • 486

                    Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                    Am o intrebare : se poate folosi pentru interior la reparare adeziv Adeplast AF-I ? Face priza pe spuma ? Cum se va comporta in timp ? Nu voi depasii 10 mm.

                    Comentariu

                    • hspinache
                      Membru Marcant
                      • 07.iun.2009
                      • 486

                      Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                      Am facut un test si parca nu sint incintat. Totusi am tot pe aici ca se recomanda cm9 . Este diferenta intre cele doua sa-au am apreciat eu gresit ?

                      Comentariu

                      • Consultant Tamplarie
                        Moderator
                        • 27.mai.2008
                        • 909

                        Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                        Orice adeziv pe baza de ciment 9gresie sau polistiren) face priza pe spuma poliuretanica. Referitor la fot de mai sus, trebuie aranjat frumos, completat cu polistiren expandat unde avem nevoie sa egalizam apoi peste acesta, in zona de glaf se poate adauga un capac de polistiren extrudat. Se spacluieste totul cu adeziv si plasa de armare apoi se monteaza glaful exterior prin lipire.

                        Comentariu

                        • hspinache
                          Membru Marcant
                          • 07.iun.2009
                          • 486

                          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                          Am patit cam asa: acum 5 ani , dupa ce am schimbat 2 ferestre dimensiune 1.45x1.70 m , au venit 2 mesteri sa repare in urma . Pentru afara au facut o combinatie de ipsos+ cm11, culoare gri deschis si in interior o combinatie de ipsos+ gled . Intimplator , in zona dintre plastic si zidarie , nu am dat cu var. De jur imprejur , zidaria nu trece peste plastic . Mesterii au taiat spuma la nivel plastic si apoi au dat cu maglavais deasupra , cu un spaclu . In zona de jonctiune plastic/zid , stratul a ramas foarte subtire .
                          Ca de vibratie sau alt motiv , s-a crapat , de jur imprejur atit afara cit si in interior .
                          1.ce au gresit mesterii?
                          2.cu ce sa repar ? Ma gindeam sa dau cu silicon alb , dupa ce in prealabil sterg si dau cu amorsa .
                          Alte idei nu am.
                          In astfel de situatii , nu este normal ca zidaria sa pridisteasca peste plastic 5mm ?

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6701

                            Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                            Poze daca se poate .
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • hspinache
                              Membru Marcant
                              • 07.iun.2009
                              • 486

                              Nu stiu sa pun poze dupa . Este simplu : margine plastic geam , fisura cam de 1-1.5 mm , zidarie. Am facut test : prin interior , am dat cu gled, 5mm peste margine plastic fereastra ; surpriza: dupa 1 saptamina , s-a fisurat ! Eu cred ca este de la vibratii .

                              CS11 se poate folosi pentru etansare glaf gresie si geam la exteror ?
                              Ultima editare de Consultant Tamplarie; 05.sep.2017, 07:55.

                              Comentariu

                              • Consultant Tamplarie
                                Moderator
                                • 27.mai.2008
                                • 909

                                Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                                Este normal sa apara acea mica fisura, aderenta gletului la tamplaria dinplastic este zero si dat fiind ca fereastra vibreaza apare acea mica fisura perimetrala.
                                Prima varianta este aplicarea unui cordon de acril, ulterior se poate fi vopsi. Se mai poate aplica o bagheta de mascare.

                                Comentariu

                                Procesare...