Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • paullie
    Incepator
    • 18.sep.2017
    • 2

    Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

    Buna seara.

    Am atasat o poza. Cam asa este de reparat pe partea stânga si orizontal. Exista portiuni si de 60mm. Pe partea dreapta este ceva mai putin de incarcat. Am deja nisip si ciment. O reteta pentru mortar?
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de paullie; 18.sep.2017, 21:23.

    Comentariu

    • doru_marciuc
      Living Legend
      Expert amenajari
      • 01.oct.2012
      • 1393

      Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

      Postat în original de paullie
      Buna seara.

      Am atasat o poza. Cam asa este de reparat pe partea stânga si orizontal. Exista portiuni si de 60mm. Pe partea dreapta este ceva mai putin de incarcat. Am deja nisip si ciment. O reteta pentru mortar?
      Mai simplu si bine ar fi sa lipiti o bucata de gipscarton cu spuma cu expandare redusa, care sa umple golurile.
      Pentru mortar, doua parti nisip, o parte var stins si o parte ciment. Pentru umplerea golului mai mare, puteti sprijini o scandura cu dimensiunea glafului in golul de fereastra.

      Comentariu

      • Negulescu Corneliu
        Membru Marcant
        • 27.iun.2004
        • 850

        Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

        "Sprijini" ? Adica ?
        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

        Comentariu

        • Consultant Tamplarie
          Moderator
          • 27.mai.2008
          • 909

          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

          Puteti cumpara un sac de tencuiala din comert, adaugati apa si rezolvati problema. Dupa tencuirela 2 zile se poate gletui si apoi vopsiti cu lavabila.

          Comentariu

          • doru_marciuc
            Living Legend
            Expert amenajari
            • 01.oct.2012
            • 1393

            Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

            Postat în original de Negulescu Corneliu
            "Sprijini" ? Adica ?
            Adica sa cofreze, sa poata umple fara sa curga tencuiala si sa iasa coltul drept. Dupa ce se intareste, se decofreaza si gata! Problema e ca daca mortarul nu e dozat corect, pot aparea fisuri iar timpul de maturare pentru tencuiala, e ceva mai lung.

            Comentariu

            • paullie
              Incepator
              • 18.sep.2017
              • 2

              Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

              Va multumesc pentru raspunsuri. Am priceput cum sta treaba, cred ca ma depaseste nitel. Insa o sa incerc marea cu degetul

              Acuma la exterior nu este mare lucru, pe ici pe colo niste luft-uri max 4mm. Dar trebuie umplute. Mortarul pt exterior cum il fac?

              Comentariu

              • Consultant Tamplarie
                Moderator
                • 27.mai.2008
                • 909

                Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                Puteti utiliza un adeziv de gresie la exterior pentru a aumple golurile mari sau aplica un cordon generos de etansant pentru ferestre, acrilic de exemplu sau neutral.

                Comentariu

                • bogd1n
                  Incepator
                  • 04.aug.2008
                  • 8

                  Aalut

                  Am nevoie de o idee de reparatie
                  Exista toc pt usi de termopan? care acopera ?

                  Cum ar arata mai bune
                  Fișiere Atașate
                  Ultima editare de Consultant Tamplarie; 19.ian.2018, 07:55.

                  Comentariu

                  • Consultant Tamplarie
                    Moderator
                    • 27.mai.2008
                    • 909

                    Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                    Peretele este din zidarie tencuiata sau are gipscarton? Se observa niste fisuri in dreapta si stanga.
                    Nu exista tocuri care sa acopere dar puteti repara golurile cu gipscarton lipit si/sau polistiren extrudat. Se acopera lateralele la grosimea necesara si se finiseaza corespunzator zona.

                    Comentariu

                    • artistul87
                      Incepator
                      • 07.oct.2017
                      • 34

                      Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                      Date: Zidăria este din Ytong de 25 cm, tencuită cu 2-2.5 cm de Multibat, tâmplărie Salamander Bluevolution 92, vitraj 52mm cu baghetă caldă
                      Păreri de rău: că nu am pus polistiren extrudat înainte de montaj. Cred că era mai bine să fac un chenar din XPS și după aceea să vin cu tâmplăria.
                      Soluții: - fie pun polistiren extrudat acum, deși spațiul cu spumă e destul de mic, apoi colțare pe interior și exterior, glet... mi s-a spus că vor fi crăpături în varianta asta.
                      - fie pun colțare, dau glet...
                      Ce părere aveți? Credeți că era mai bine să fi pus XPS pentru punți termice, ținând cont că geamurile sune pe colț și practic sus au centura de beton și unde se unesc au stâlpi?
                      Ce pot face acum pentru a diminua din puntea termică?
                      Vă mulțumesc!
                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	CameraZOOM-20171223111338366.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	245,6 KB 
ID:	629595
                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	CameraZOOM-20171223123555463.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	115,5 KB 
ID:	629596

                      Comentariu

                      • Consultant Tamplarie
                        Moderator
                        • 27.mai.2008
                        • 909

                        Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                        Tot ce puteti face este sa acoperiti spaletii cu polistiren extrudat de 2cm, presupun ca se accepta o acoperire de maxim 1cm pe toc. Mai important este ca exteriorul sa fie termoizolat, peste tot.

                        Comentariu

                        • V A L I
                          Incepator
                          • 19.mar.2012
                          • 8

                          Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                          Buna ziua,

                          Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.


                          Am montat termopan la o terasă si as vrea imbrac stalpii laterali din structura si partea de exterior.

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1523281143580586605651.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	172,8 KB 
ID:	629799Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	15232812016291896763569.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	229,6 KB 
ID:	629800Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1523281361213121064447.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	205,4 KB 
ID:	629801

                          La imaginile cu terasa, unde se poate vedea spuma de imbinare.

                          Stalpii sunt patrati de 10 cm. As fi preferat niste elemente de PVC in culoarea termopanului dar ne cred ca gasesc asa ceva.
                          Orice sfat e binevenit. Multumesc.

                          Comentariu

                          • Consultant Tamplarie
                            Moderator
                            • 27.mai.2008
                            • 909

                            Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

                            Plasticul pe acea zona nu ar arata foarte bine. Izolati soclul cu polistiren si apoi va sugerez sa utilizati tot lemn, lambriu de lemn clasic sau chiar din cel ars, vopsit intr-o nuanta ca tamplaria.
                            Altfel, lambriu PVC pentru exterior.

                            Comentariu

                            • DjBoBo
                              Incepator
                              • 28.mai.2008
                              • 46

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	46640326_769052573435996_633985980897951744_n.jpg 
Afișări:	2457 
Mărime:	268,1 KB 
ID:	669985 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	46520654_348710805913182_8841214703079260160_n.jpg 
Afișări:	2246 
Mărime:	236,7 KB 
ID:	669984 Salutare, cu respect

                              Am schimbat niste usi de interior, dupa montaj au ramas unele goluri destul de mari, mai ales intre doua usi apropiate. Cu ce as putea repara acele goluri, se vede in poza in partea de jos unde e nivelul de tencuiala, bucata de tencuit este placa de beton care a fost turnata stramb si adusa la drept prin incarcare, acelasi lucru trebuie sa-l fac si eu ca s-o aduc la drept. Ce material e recomandat ptr ca e de incarcat destul de gros, aprox 3cm pe o parte scazand spre cealata margine. Atasez foto, sper sa se inteleaga ceva, in partea de jos se vede nivelul care a fost si la care trebuie adus peretele.
                              Multumesc

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15126

                                Cea mai usoara varianta este cu gipscarton.
                                Umpleti golurile mari cu ipsos, taiati doua straifuri pentru laterale, late de 3-4cm , cat este spatiul si le lipiti cu ipsos adeziv. Adaugati o parte frontala lipita la fel, acoperiti rosturile cu banda de armare si chit de rosturi, adaugati doua coltare de aluminiu si gletuiti integral. Va rezulta un stalp iesit din planul usilor cu 4-5cm, il amorsati si vopsiti cu lavabila.
                                Cam asta ar fi .

                                Comentariu

                                Procesare...