Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    Daca masurati verticalitatea stalpului puteti constata cat de in afara trebuie sa iasa, minim, acest stalp finisat. De la acest punct adaugam grosimea gipscartonului 9,5mm plus 5 mm ipsosul adeziv si ajungem la 1 cm.Daca tencuim nu putem avea o grosime mai mica. Asadar grosimea poate fi comparabila si nesemnificativa ca si criteriu.
    Urmeaza sa comparam rezistenta, rapiditatea in executie. Mai rezistent cu tencuire dar mai greu de realizat de o persoana mai putin indemanatica. Implica mortar umed si timp de uscare mai mare ca la gipscarton.

    Comentariu

    • DjBoBo
      Incepator
      • 28.mai.2008
      • 46

      O alta varianta ar mai fi sa aduc la drept cu polistiren lipit cu adeziv de polistiren, apoi ce aplic peste polistiren sa pot finisa? ptr celelalte usi , care nu necesita decat o aplicare de material dupa taierea spumei, ce material trebuie sa folosesc ptr glaf? Am sa folosesc si coltare unde necesita acest lucru.

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 570

        Este anevoios cu polistiren,multe straturi timpi de uscare ,eu as taia la fata spuma,pune pe dreapta si pe stanga cate o sipca in functie de cat trebuie glaful sa fie si as umple spatiul cu goldband sau mp75 sau adeziv,dupa aceea coltare si glet.

        Comentariu

        • KrisStela
          Incepator
          • 11.iun.2019
          • 2

          Vreau sa repar peretele de caramida rosie de langa geamurile termopan - am pus un strat de Cm9 pt nivelare asperitati, umplere goluri mari.

          Acum pot pune direct o placa de polistiren subtire lipita cu CM9 sus langa tavan sa acopar marginea de spuma si perete de arprox 3 degete ramasa? apoi tinci pt finisaj?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            Pe zona unde aveti de incarcat pe caramida, este mai bine sa aplicati un strat de tencuiala, fie o preparati la fata locului din nisip si liant, fie cumparati 1 sac de mortar predozat.
            Ulterior, daca doriti sa aveti peretele mai aproape de tamplarie, se poate lipi polistiren pentru a compensa diferenta de spatiu. Polistirenul se lipeste cu adeziv pentru polistiren.
            Deasemenea, se pot utiliza straifuri din gipscarton, dupa cum aveti nevoie pe spaleti.

            Comentariu

            • KrisStela
              Incepator
              • 11.iun.2019
              • 2

              Din pacate nu am tencuiala, am doar CM9 si tinci. Nu as putea pune CM9 pt incarcare - este deja un strat subtire CM9 dat ppeste caramida si zona rosie - asa obtin nivelare.

              Spuma aceea ramasa din montajul geamului trebuie acoperita sau cum se face? Ma refer pt izolare termica si posibile precipitatii.

              Intentia era sa pun polistiren lipit insa cu CM9.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                In strat gros se poate fisura adevizul CM9.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • ghimarcat
                  Membru Marcant
                  • 19.feb.2006
                  • 412

                  Postat în original de Gemini
                  Pe zona unde aveti de incarcat pe caramida, este mai bine sa aplicati un strat de tencuiala, fie o preparati la fata locului din nisip si liant, fie cumparati 1 sac de mortar predozat.
                  Ulterior, daca doriti sa aveti peretele mai aproape de tamplarie, se poate lipi polistiren pentru a compensa diferenta de spatiu. Polistirenul se lipeste cu adeziv pentru polistiren.
                  Deasemenea, se pot utiliza straifuri din gipscarton, dupa cum aveti nevoie pe spaleti.
                  Am si eu doua usi la care trebuie reparati spaletii dupa montare. Sigur se poate face aceasta reparatie cu polisitren? Mesterii mei asa ma indruma. Grosimea care trebuie incarcat are undeva la 2 cm, deci ar merge extrudat de 1 cm plus adeziv, plasa etc.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    Cu gipscarton este mai bine. Se lipeste cu ipsos adeziv pe spaleti si apoi se getuieste.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • ghimarcat
                      Membru Marcant
                      • 19.feb.2006
                      • 412

                      Postat în original de VYS
                      Cu gipscarton este mai bine. Se lipeste cu ipsos adeziv pe spaleti si apoi se getuieste.
                      Ideea este ca peretii vor fi finisati cu tinci. Deci nu vreau glet. Si de asta intrebam daca este OK cu polistiren.
                      Ultima editare de ghimarcat; 28.iun.2019, 09:04.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        Poate fi in regula si cu polistiren extrudat dar va trebui sa spacluiti si sa armati cu fibra de sticla.

                        Comentariu

                        • ghimarcat
                          Membru Marcant
                          • 19.feb.2006
                          • 412

                          Multumesc!

                          Comentariu

                          • oanaa11
                            Incepator
                            • 12.aug.2013
                            • 2

                            Salut, am si eu nevoie de o idee cum as putea repara peretii pe interior dupa inlocuirea ferestrelor.
                            Mi s-a zis sa pun placi de gipscarton si sa umplu spatiul dintre placi si perete cu ceva adeziv, sa folosesc coltare si plasa peste care sa aplic tencuiala.
                            Vreun sfat, va rog? Nu voi apela la mesteri, am doua geamuri si o usa de balcon de reparat si mi s-a cerut o suma astronomica doar pe manopera.
                            Doar geamurile sunt in stadiul asta, usa la balcon e mai usor de reparat. M-ar ajuta foarte mult o lista de materiale si ordinea in care se pun.
                            Ultima editare de oanaa11; 21.sep.2019, 09:45.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              Ce grosime au rosturile de montaj sau cat va trebui incarcat pana la cota dorita a spaletior?
                              In primul rand va trebui sa taiati spuma poliuretanica si spaletii ar trebui sa nu fie chiar paraleli ci sa fie putin evazati spre interior, deci inclinati pentru a permite viitoare schimbari de tamplarie fara distrugeri mari.
                              Sunt posibile mai multe variante, daca preefrati cu gipscarton va fi mai usor de realizat si mai repede.

                              Comentariu

                              • alin233
                                Incepator
                                • 14.ian.2015
                                • 2

                                Buna ziua. am casa din caramida, am pus geamuri termopan. distanta dintre tincuiala veche si geam as putea sa o umplu cu tincuiala pe baza de ipsos de la rimano ten? daca as pune rigips pe tincuiala veche ar lovi in balamelele de la geam. pe lateral. doar daca as pune rigips intre tincuiala si geam fâșii de 3-4 cm. si apoi sa pun plasa si sa gletui. . dar parca mi se pare mai simplu sa pun tincuiala. jos si sus pot pune rigis fara probleme si coltar cu plasa . dar si acolo mai trebuie sa umplu cateva gauiri unde s-a desprins tincuiala

                                Comentariu

                                Procesare...