Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alin233
    Incepator
    • 14.ian.2015
    • 2

    Buna ziua. am casa din caramida, am pus geamuri termopan. distanta dintre tincuiala veche si geam as putea sa o umplu cu tincuiala pe baza de ipsos de la rimano ten? daca as pune rigips pe tincuiala veche ar lovi in balamelele de la geam. pe lateral. doar daca as pune rigips intre tincuiala si geam fâșii de 3-4 cm. si apoi sa pun plasa si sa gletui. . dar parca mi se pare mai simplu sa pun tincuiala. jos si sus pot pune rigis fara probleme si coltar cu plasa . dar si acolo mai trebuie sa umplu cateva gauiri unde s-a desprins tincuiala

    Comentariu

    • tymotyman
      Membru Marcant
      • 01.nov.2009
      • 572

      Folositi Goldband sau mp75 ,se poate incarca pana la 5cm. Daca puneti rigips folositi o bucata intreaga pe toata partea. Intre fasii chiar cu plasa vor aparea fisuri.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15119

        Postat în original de tymotyman
        Folositi Goldband sau mp75 ,se poate incarca pana la 5cm. Daca puneti rigips folositi o bucata intreaga pe toata partea. Intre fasii chiar cu plasa vor aparea fisuri.
        Un rost intre placile din gipscarton se poate finisa fara sa apara fisuri, nu cred ca este o regula ca orice imbinare sa fisureze.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15119

          Postat în original de alin233
          Buna ziua. am casa din caramida, am pus geamuri termopan. distanta dintre tincuiala veche si geam as putea sa o umplu cu tincuiala pe baza de ipsos de la rimano ten? daca as pune rigips pe tincuiala veche ar lovi in balamelele de la geam. pe lateral. doar daca as pune rigips intre tincuiala si geam fâșii de 3-4 cm. si apoi sa pun plasa si sa gletui. . dar parca mi se pare mai simplu sa pun tincuiala. jos si sus pot pune rigis fara probleme si coltar cu plasa . dar si acolo mai trebuie sa umplu cateva gauiri unde s-a desprins tincuiala
          O foto face cat o mie de cuvinte. Teoretic se poate cum spunei dvs. insa este mai dificil daca acoperiti rostul de spuma poliuretanica direct si fara a arma stratul. Haideti sa vedem cum arata rosturile intai.

          Comentariu

          • tymotyman
            Membru Marcant
            • 01.nov.2009
            • 572

            Postat în original de Gemini

            Un rost intre placile din gipscarton se poate finisa fara sa apara fisuri, nu cred ca este o regula ca orice imbinare sa fisureze.
            Daca nu are profil dedesubt sa fie prinsa fiecare fasie,aproape mereu fisureaza.

            Comentariu

            • Agbl
              Incepator
              • 31.aug.2019
              • 10

              Am si eu nevoie de o parere. Am schimbat geamurile si se aude zgomotul de afara fix ca inainte. Am atasat configuratia.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	  Afișări:	0  Mărime:	178,3 KB  ID:	676324

              Parintii mei au geamuri Qfort de 15 ani si abia se aude o nunta din fata blocului. Eu de la etajul 3 aud masinile care merg (incet) pe strada. Inca nu am reparat, e doar spuma. Oare o poleiala de glet peste spuma ar imbunatati asa mult izolatia fonica?

              Ati mai vazut glafuri taiate in halul asta? Aruncate alandala peste glaful de ciment.
              Glaful ar trebui sa izoleze fonic asa cum era pus, cu 2 pufuri de spuma?

              Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	  Afișări:	0  Mărime:	241,0 KB  ID:	676318 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	  Afișări:	0  Mărime:	195,2 KB  ID:	676320

              Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	  Afișări:	0  Mărime:	196,7 KB  ID:	676322 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	  Afișări:	0  Mărime:	244,0 KB  ID:	676319

              ​La toate geamurile am problema asta: e stramb geamul, e stramba rama de geam sau se poate regla feroneria sa etanseze bine? Jos sunt lipite si sus sunt distantate. Am testat cu o hartie si nu opune mai deloc rezistenta cand o trag de sub geam.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	  Afișări:	0  Mărime:	213,6 KB  ID:	676316 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	  Afișări:	0  Mărime:	255,6 KB  ID:	676315
              Ultima editare de Agbl; 18.oct.2019, 23:13.

              Comentariu

              • bogdan253
                Incepator
                • 20.oct.2019
                • 2

                Buna ziua.

                Ma vad nevoit sa repar eu acest balcon deoarece toti meseriasii pe care i-am sunat fie nu au vrut sa vina macar sa estimeze volumul de munca, fie au zis ca vin si nu au mai venit, fie au zis ca ma suna peste o ora si nu au mai sunat. Sunt in Baia Mare.

                Va trebui sa trec maine prin dedeman sa iau niste materiale si nu stiu ce sa iau, de aceea apelez la ajutorul vostru.

                As vrea un material care sa nu mai necesite zugraveala sau alte adaugari, din urmatoarele motive:

                1. Sunt IT-ist si nu am nici cunostinte dar nici abilitati pentru astfel de lucrari. Tata fusese mecanic dar eu am doua maini stangi.
                2. Balconul e la etajul 2 si mie nu imi prea plac inaltimile, as vrea sa fac echilibristica pe pervaz cat mai putin posibil, iar pe partea dreapta frontal nu se deschide geamul si am acces mai greu.
                3. Izolarea nu e o prioritate.

                Am inchis balconul doar ca sa pot tine florile in el peste iarna, deci nu am nevoie sa umplu cu nimic special, e doar chestie de estetica externa. As vrea un material care sa umple dar sa aiba si rezistenta externa mare, sa nu crape sau sa il spele ploaia.

                Spuma are inaltimi diferite din cauza ca nu era perfect plan balconul.

                Ma puteti ajuta?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15119

                  Postat în original de Agbl
                  Am si eu nevoie de o parere. Am schimbat geamurile si se aude zgomotul de afara fix ca inainte. Am atasat configuratia....
                  Observam ca unul din ele are jaluzea exterioara, aceasta este un punct negativ pentru izolarea fonica. Glaful, daca este montat corect sub tamparaie, introdus pe zona de solbanc, nu este o problema.
                  De verificat daca fereastra este stramba din fabrica, puneti un dreptar pe ea, deschisa. Altfel, verificati cum strang blocatorii si daca este presiune pe garnitura.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15119

                    Postat în original de bogdan253
                    Buna ziua.

                    Ma vad nevoit sa repar eu acest balcon deoarece toti meseriasii pe care i-am sunat fie nu au vrut sa vina macar sa estimeze volumul de munca, fie au zis ca vin si nu au mai venit, fie au zis ca ma suna peste o ora si nu au mai sunat. Sunt in Baia Mare.

                    Va trebui sa trec maine prin dedeman sa iau niste materiale si nu stiu ce sa iau, de aceea apelez la ajutorul vostru.
                    Ma puteti ajuta?
                    Depinde cum doriti efectiv sa renovati balconul, pe interior. La exterior se taie spuma si se poate aplica un etansant acrilic pentru a acoperi spuma in partea superioara.
                    La interior, partea superioara se poate masca cu baghete din polistiren lipite dupa ce taiati spuma. Pe zona inferioara se poate monta un glaf de exemplu.

                    Comentariu

                    • bogdan253
                      Incepator
                      • 20.oct.2019
                      • 2

                      Dati-mi si un nume de etansant acrilic, nu ma chinuiti

                      Deci ala il bag cu pistolul si atat, nu ii mai fac nimic?

                      Comentariu

                      • Agbl
                        Incepator
                        • 31.aug.2019
                        • 10

                        Postat în original de bogdan253
                        Dati-mi si un nume de etansant acrilic, nu ma chinuiti

                        Deci ala il bag cu pistolul si atat, nu ii mai fac nimic?
                        Eu am citit pe aici de CS7.

                        Postat în original de Gemini
                        Observam ca unul din ele are jaluzea exterioara, aceasta este un punct negativ pentru izolarea fonica. Glaful, daca este montat corect sub tamparaie, introdus pe zona de solbanc, nu este o problema.
                        De verificat daca fereastra este stramba din fabrica, puneti un dreptar pe ea, deschisa. Altfel, verificati cum strang blocatorii si daca este presiune pe garnitura.
                        Cum se monteaza glaful corect? Era doar impins sub fereastra si avea spuma de pe pervaz, care se poate vedea in poza.
                        Am ascultat cu urechea si zgomotul vine pe la spuma de 5cm... Sa zidesc peste ea cu mortar cu ipsos? Sau e destul sa o gletuiesc?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15119

                          Postat în original de bogdan253
                          Dati-mi si un nume de etansant acrilic, nu ma chinuiti

                          Deci ala il bag cu pistolul si atat, nu ii mai fac nimic?
                          De exemplu etansantul Ceresit FT 101 dar gasiti si alte produse similare.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15119

                            Postat în original de Agbl
                            Cum se monteaza glaful corect? Era doar impins sub fereastra si avea spuma de pe pervaz, care se poate vedea in poza.
                            Am ascultat cu urechea si zgomotul vine pe la spuma de 5cm... Sa zidesc peste ea cu mortar cu ipsos? Sau e destul sa o gletuiesc?
                            Trebuie vazut cum a fost aplicat cordonul de spuma poliuretanica, daca are goluri se aude de afara. Glaful se lipeste cu adeziv corespuznator daca nu trebuie ridicat cumva si de aceea au folosit spuma (ar fi trebuit adeziv poliuretanic eventual). De preferat sa lipiti gipscarton daca este posibil sau chiar polistiren extrudat.

                            Comentariu

                            • NHGMil
                              Incepator
                              • 13.oct.2020
                              • 1

                              Buna ziua. Am si eu o problema cu termopanele de la balcon. Daca afara ploua cu vant si bate direct in geam, se infiltreaza apa imediat si curge in interiorul balconului. Tamplaria PVC este montata pe profil cornier L de fier, iar pe exterior s-au facut reparatiile si sus si jos insa glaful a fost realizat din faianta . Balconul are cam 7m lungime si e in forma de L, iar infilitratia apare doar pe colt. Am scos din spuma ca sa imi dau seama de unde vine apa... insa degeaba ca nu inteleg. Pe la surubul de prindere al tamplariei nu vine pentru ca este uscat. Poate nu se vede in poza dar faianta intra 1-2cm acolo sub tamplarie deci teoretic e pusa bine? Insa nu are pusa banda de etansare sau pasta (trebuia?). Oricum, apa curge doar in acest colt in rest nu (desi faianta are panta de inclinatie foarte mica aproape inexistenta)

                              Gaurile de drenaj functioneaza, nu sunt infundate, lucrarea are aproape 3 ani si nu mai stiu daca a curs de la bun inceput sau nu. Tamplaria este Barrier, cei de la firma de montaj mi-au spus ca nu e de la ei problema, mesterul care a pus glaful s-a retras din activitate ).

                              Exista o solutie pe care pot sa o aplic eu din interior, fara a fi nevoie sa dau jos faianta? Asta ma intereseaza cel mai mult. Va multumesc pentru timpul acordat

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20201013_170721.jpg 
Afișări:	2352 
Mărime:	232,8 KB 
ID:	681630 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20201013_170918.jpg 
Afișări:	2329 
Mărime:	205,7 KB 
ID:	681631 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20201013_171005.jpg 
Afișări:	2304 
Mărime:	223,1 KB 
ID:	681632 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20201013_170952.jpg 
Afișări:	2271 
Mărime:	239,7 KB 
ID:	681633

                              Pe scurt: Pe unde intra apa si cum fac sa nu mai intre?

                              Comentariu

                              • eunusunt
                                Incepator
                                • 11.mai.2021
                                • 1

                                Buna ziua.

                                Scuze pentru resuscitarea acestui thread, dar am nevoie de ajutor.

                                M-am mutat intr-un apartament cu balconul inchis de catre fostul proprietar si ulterior am observat niste probleme la termopane:

                                A fost lasat pervazul din gresie si s-au montat termopanele din PVC direct peste el. Balconul este in forma de U.
                                In partea de jos a lungimii balconului au pus chit siliconic, dupa care bagheta din polistiren, la exterior au lipit un L din PVC care a inceput sa se dezlipeasca.
                                In partea de sus au pus spuma dupa care au dat cu glet si var.
                                In lateralele balconului nu au mai pus chit in partea de jos, ci au incarcat cu material.

                                Nu s-a infiltrat apa, probabil din cauza ca nu stau la ultimul etaj, dar in schimb imi face mucegai pe pereti si trece foarte mult aer mai ales prin laterale unde materialul s-a retras, nefacand priza cu gresia de pe pervaz - am 1-2 mm intre material si pervaz.

                                As dori sa etansez sa nu mai treaca aer - cand bate vantul se face extrem de mult curent, la exterior sa inlocuiesc L-ul cu altceva mai rezistent, si la interior probabil tot un L sau bagheta din polistiren...sa fie mai ales etans dar si estetic.

                                Ma gandeam sa pun spuma, dar daca pun prea multa, imi poate afecta termopanele cand se umfla? Alternativa ar fi silicon sau acryl.


                                Mentionez ca sunt la etaj superior si stau cam prost cu verticalitatea.


                                Multumesc!
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...