Geam tripan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • CatalinBunea
    Incepator
    • 07.nov.2018
    • 6

    Geam tripan

    Salut!
    Intenționez să înlocuiesc fereastra veche, tamplarie pvc cu geam de termopan ( dimensiunea 3200x1200) pentru a îmbunătăți eficiența energetică.
    Am decis ca cea noua sa conțină tamplarie salamander bluevo 82 si un geam tripan cu configuratie 4s-float-low e, cu argint. Vânzătorul mi-a propus sa pun tripan de 44mm (argumentand ca distanta de 16mm dintre sticle este optima) însă eu doresc pachetul de 48mm (distanta de 18mm intre sticle) deoarece cred ca izolează mai bine. De aici si intrebarea mea: care dintre cele 2 variante izolează mai bine termic?
  • CatalinBunea
    Incepator
    • 07.nov.2018
    • 6

    #2
    Cu argon nu argint

    Comentariu

    • tymotyman
      Membru Marcant
      • 01.nov.2009
      • 572

      #3
      Varianta cu 16 este mai buna. S au facut studii si ce este sub 16 mm se transfera temperatura de la sticla la sticla ,daca depaseste 16 mm incepe sa se formeze mici curenti de aer la interior ceea ce inseamna ca se transfera recele sau caldul de la sticla la sticla.Tot ce am explicat se intampla la miniiatura.

      Comentariu

      • lmacsen
        Membru
        • 26.sep.2015
        • 298

        #4
        Hai sa-ti dau un hint. Cere-i Streamline 76 PLUS (sa fie plus, cel simplu e clasa B) sau Bluevolution 92. Cel de 82 este CLASA B, adica facut din mai mult plastic reciclat.
        Cat despre izolatie, cere-i separat sa-ti treaca coeficientii termici in oferta. O sa-ti zica ca nu se poate, ca bla bla... Du-te si la altu', sa iei oferta si din alta parte...

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          La acea dimensiune, nu va ganditi sa utilizati un geam in care sa aveti o parte duplex?

          Comentariu

          • CatalinBunea
            Incepator
            • 07.nov.2018
            • 6

            #6
            Nu cred ca am nevoie de această opțiune. Urmăresc doar sa pierd cat mai putina căldură

            Comentariu

            • CatalinBunea
              Incepator
              • 07.nov.2018
              • 6

              #7
              Postat în original de tymotyman
              Varianta cu 16 este mai buna. S au facut studii si ce este sub 16 mm se transfera temperatura de la sticla la sticla ,daca depaseste 16 mm incepe sa se formeze mici curenti de aer la interior ceea ce inseamna ca se transfera recele sau caldul de la sticla la sticla.Tot ce am explicat se intampla la miniiatura.
              M-am mai documentat putin si voi alege tripan 48mm (18mm intre sticle). Am găsit ca Ug tripan 48mm e de 0.5 iar Ug tripan 44mm e de 0.6

              Comentariu

              Procesare...