Cheder usa metalica intrare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vladimir Atanasiu
    Incepator
    • 19.nov.2018
    • 5

    Cheder usa metalica intrare

    Buna seara! Datorita uzurii in timp, chederul usii de intrare de la apartament s-a presat, aparand un spatiu liber intre acestea (in special pe partea incuietorii). In aceste conditii, am cautat modelul sau in magazine, atat la fata locului cat si online, dar pana in prezent nu l-am putut gasi si achizitiona de nicaieri. Am atasat 3 poze cu acesta, rugandu-va sa-mi spuneti ce model este, si daca stiti un producator si / sau furnizor disponibil pt. vanzare en detail. Sau, in caz ca nu exista o varianta directa, cu ce tip de cheder diferit l-as putea inlocui. Mentionez ca pentru a izola complet spatiul liber existent, chederul necesita o grosime de cca. 10mm. Datorita efectuarii pozelor la o rezolutie ridicata pt. vizualizare buna, acestea nu le-am putut atasa la mesajul existent, dar sunt incarcate online si pot fi vizualizate pe site-ul Dropbox, prin urmatorul link: https://www.dropbox.com/s/2fbf1ek9z0...edere.rar?dl=0. Va multumesc

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180923_193237.jpg 
Afișări:	3311 
Mărime:	106,6 KB 
ID:	688132

    Ultima editare de calin.diaconu; 04.feb.2023, 08:47. Motiv: Introducere poza in topic si Tag-uri pentru a gasi mai usor in cautari.
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2237

    #2
    Salut Vladimir,

    Ma bucur ca ai reusit sa te loghezi pe forum.
    Incearca sa postezi foto pe forum, rezolutia este suficienta pentru a intelege despre ce este vorba. In caz contrar exista posibilitatea ca discutiile pe forum sa nu mai beneficieze de imaginile respective postate pe linkuri externe.
    Sa asteptam reactiile colegilor legate de problema ta.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • Vladimir Atanasiu
      Incepator
      • 19.nov.2018
      • 5

      #3
      Buna seara! Va multumesc pentru raspunsul acordat. In privinta postarii pozelor realizate, datorita rezolutiei ridicate ele au intre 2,7 si 4,3 MB, cumuland impreuna cca 11 MB. Am incercat sa le postez pe forum, insa am primit mesaj automat de respingere din cauza depasirii limitei maxim acceptate pentru o fotografie / volumul lor total (?700-800 KB, daca-mi amintesc). In aceste conditii, am fost nevoit sa le urc pe Dropbox, pt. a putea fi accesate. Daca exista o (alta) varianta de lucru care sa nu genereze aceasta restrictie, va rog sa mi-o comunicati. Or, daca puteti si binevoiti, urcati-le in prima instanta direct dumneavoastra, explicandu-mi ulterior metoda depasirii impedimentului limitarii volumului de date. Va multumesc. Numai bine, Vladimir. A.

      Comentariu

      • Vladimir Atanasiu
        Incepator
        • 19.nov.2018
        • 5

        #4
        In privinta procedurii de lucru pe forum, as dori sa-mi comunicati care este intervalul minim necesar de asteptare, astfel incat, daca nu primesc raspuns/uri din partea membrilor grupului, sa pot posta mesajul initial fara intampinarea unor probleme de genul restrictionarii, eliminarii mesajului etc., datorita nerespectarii conditiilor participarii. O seara buna!

        Comentariu

        • Vladimir Atanasiu
          Incepator
          • 19.nov.2018
          • 5

          #5

          Iata si pozele, redimensionate. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180923_193444.jpg 
Afișări:	19515 
Mărime:	232,8 KB 
ID:	669976 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180923_193914.jpg 
Afișări:	16406 
Mărime:	264,3 KB 
ID:	669977 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180923_193201.jpg 
Afișări:	16130 
Mărime:	83,8 KB 
ID:	669978

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Salut Vladimir,

            Ai reusit sa redimensionezi, felicitari.
            Aceste garnituri sunt in general specifice fiecarui producator. Uneori este greu de gasit acelasi profil, dar poti s ale schimbi cu altele care au dimensiuni asemanatoare
            Poti incerca la firmele de tamplarie, la distribuitori sau la magazine specializate inferonerie/bricolaj. Un exemplu este https://www.feroshop.ro/accesorii-bi...ri-de-etansare
            Peste tot gasesti si garnituri cu parte adeziva, universale, cauti o garnituri cu latimea si grosimea necesare si rezolvi problema.

            Comentariu

            • Vladimir Atanasiu
              Incepator
              • 19.nov.2018
              • 5

              #7
              Buna seara! Toate solutiile sugerate mai sus le-am epuizat, de aceea si scriu pe acest forum, in speranta unei solutionari. Majoritatea firmelor de bricolaj nu dispun decat de modele standard de cheder, care nu se potrivesc nici ca forma, nici ca grosime. Daca dau jos chederul existent, canalul aparut in locul acestuia are o grosime de cca. 11-12 mm, in timp ce chederul vandut tip P / B /D se limiteaza la maxim 5-6 mm. Exista si un cheder tip D, putin mai gros si din cauciuc negru, insa nu se potriveste ca forma si nu acopera grosimea necesara. In rest, toate firmele de productie / comercializare usi metalice nu au asemenea format. Am gasit pe net ceva mai apropiat de formatul existent, la producatori de garnituri profilate. Inclusiv magazinul online indicat, dar si altele similare le-am consultat. Ce caut insa foarte mult este sa aflu denumirea tehnica standard a formatului chederului meu, ca sa stiu precis ce / cum pot cere / intreba pe alti furnizori ori producatori, astfel incat sa inteleaga corect modelul solicitat. Inclusiv pe magazinul sugerat, garniturile au o denumire tehnica, iar daca as cunoaste-o si pe a mea mi-ar usura munca de comunicare tehnica cu persoane de specialitate. Pe alte forumuri, am inteles ca acesta este de tip "burduf", dar nu am regasit nicaieri (pe net) la producatori sau furnizori asemenea model. Deocamdata, aceasta este o problema la care nu am inca raspuns, iar de ea depinde mult si restul cautarilor. Tocmai de aceea v-am si solicitat sprijinul necesar, in ideea ca detineti / puteti afla mai multe informatii din experienta acumulata, personala sau a altora prin intermediul dumneavoastra. Cu stima, Vladimir A.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Ce denumire are usa, va mai amintiti?
                Acest genm de garnituri sunt specifice fiecarui producator, nu sunt chiar facute sa fie schimbate. Ele au de regula o durata de viata mai mare decat usa si de aceea sunt greu de gasit produse facute exact pentru usile producatorului "X". Daca nu gasiti, se cauta o metoda de reducere a grosimii prin adaos in spatele ei, daca se poate.

                Comentariu

                • tymotyman
                  Membru Marcant
                  • 01.nov.2009
                  • 570

                  #9
                  Cred ca am aceeasi usa cu a ta . Eu am reglat o din balamale sa inchida etans,e mai dificil dar se poate face. Balamaua este formata din 2 parti,una pe usa una pe toc desfaci acele suruburi cu cap de imbus si introduci intre cele 2 parti cate saibe sunt necesare pana vezi ca preseaza chederul. Toata treaba se face prin probe,adica pui cate o saiba la fiecare surub,inchiszi usa si apoi vezi ce ai rezolvat.Repet ,saiba intre cele 2 dupa ce dai jos surubui cu cap imbus.

                  Comentariu

                  Procesare...