Montaj usa interior model vechi ( Ajutor ! Caut tamplar ! )

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • TzapInferno
    Incepator
    • 03.feb.2018
    • 23

    Montaj usa interior model vechi ( Ajutor ! Caut tamplar ! )

    Buna ziua tuturor. Desi mi se intampla acest lucru foarte rar, pot spune ca am o stare de agitatie / panica deja pe baza acestui subiect, deoarece desi fiind un lucru destul de minor si poate usor de rezolvat pentru cei mai abili, pe mine personal deja ma epuizeaza psihic, nefiind capabil sa rezolv singur problema si in acelasi timp nereusind sa gasesc un tamplar sau pe cineva cu experienta care sa nu-mi ceara o suma exorbitanta pentru acest serviciu.

    In momentul de fata pot spune ca am intrat intr-o asa criza de timp, incat nici nu prea mai gandesc foarte clar in disperarea mea de a gasi o solutie, posibil sa existe locuri mai indicate unde sa caut un tamplar cu tarife decente dar efectiv sunt disperat, de aceea si postez acest topic aici. Cred ca cel mai usor ar fi sa dau direct copy / paste cu mesajul pe care l-am trimis pe OLX catre nu mai putin de 10 tamplari / oameni care se ocupa cu reconditionari si montari de usi de interior. A se nota acest mesaj este al doilea acest gen dupa o alta serie de 10 anunturi la care am primit raspunsuri in mare parte incredibila, niste sume de parca serviciul pretins era cu totul altceva, in anumite cazur mi s-a cerut chiar mai mult decat m-ar costa sa fac usa noua pe comanda + transport + montaj ! In fine, dau deci copy / paste cu mesajul dat pe OLX :

    "Am o problema si voi incerca sa o detaliez pe larg in acest mesaj, cu tot cu poze atasate. Am MAREA RUGAMINTE sa acordati acestui mesaj 5-10 minute, cand aveti timpul necesar, pentru a putea intelege cu exactitate despre ce este vorba. Adresa este Str. Wolfgang Amadeus Mozart Nr. 25, din cartierul Floreasca. Acolo am un apartament. A fost renovat cu buget redus acum vreo 10 ani. Usa de la sufragerie a fost scoasa si in locul ei a fost montata o perdea de PVC... CEA MAI MARE GRESEALA !

    In momentul de fata aparamentul este inchiriat, camera cu camera, asadar este nevoie de intimitate, perdeaua respectiva fiind pusa in ideea ca apartamentul urma sa fie inchiriat de o familie, ceea ce a fost valabil doar o perioada. Ce am eu nevoie este sa repun vechea usa la loc, fiindca sa pun una noua m-ar fi costat enorm, trebuind sa fie data comanda cu dimensiunile exacte, in comert nu se gaseste, blocul fiind vechi.

    Usa o am, cand a fost demontata a fost dusa in subsol in boxa, am scos-o de acolo si am dus-o inapoi in apartament, acum este in debara. Este in aceeasi conditie in care era cand a fost demontata. Din pacate, cand a fost demontata, au fost scoase si balamalele din toc, care erau modelul vechi... le-am cautat bine dar nu am reusit sa le mai gasesc. In mod normal ce as avea nevoie ar fi ca usa sa fie reconditionata si apoi montata, dar adevarul este ca urgent nu am nevoie decat sa fie montata. Cei care se ocupa de reconditionari mi-ai spus niste sume enorme, de aceea tind sa renunt la partea aceasta, eu as vrea, dar nici sa dau o galagie de bani pe asta acum !

    Am nevoie din partea dvs. sa-mi spuneti urmatoarele : 1) Cat m-ar costa doar montatul usii fara nimic altceva ( a se retine ca nu mai am balamalele de pe tocul usii ) ? 2) Cat m-ar costa reconditionarea usii ( ca lumea, nu de mantuiala si avand in vedere ca vor trebui schimbat si manerele, sildurile si broasca ) ? 3) Cand ati putea veni a rezolvati problema si in cazul reconditionarii cam cat timp ar dura intregul proces, estimativ ? Atat, astept cu maxim interes raspunsul dvs. Nu uitati sa vedeti si pozele pe care le-am atasat la acest mesaj !!! ( In ultima poza sunt balamalele de la usa de la dormitor. )"

    Cativa au citit mesajul dar nu s-au sinchisit sa-mi raspunda macar. Altii mi-au spus ca anuntul este postat pentru alta persoana, ei fiind doar intermediari, i-am rugat sa transmita cererea mea si mi-au spus sa sun. In cazul in care am sunat, mereu persoana respectiva era pe graba, ca trebuia sa vina sa vada, ca ma costa deplasarea si constatarea nu stiu cat... deja ma umpleam de nervi, din moment ce eu decrisesem cu lux de detalii problema si cu poze. Altii mi-au spus niste sume de am ramas socat, mi s-au spus si sume ce dapaseau 1000 Lei pentru reconditionare + montaj, de parca urmau sa-mi sufle usa cu aur de 24K ! Altii au fost mai decenti dar in continuare tot scump, din punctul meu de vedere. Am primit si 2 oferte, cele mai bune, de 200 Lei doar pentru montaj si atat. 200 Lei pentru a-mi pune monta 2 balamale pe toc si a pune usa pe ele ! Am zis ca dau 100 Lei, mi se pare de bun simt pentru o treaba ce n-are cum sa dureze mai mult de o jumatate de ora pentru cineva cu experienta in domeniu, dar nu, e prea putin domne. Respect orice meseriaj si chiar apreciez oamenii care stiu sa faca lucruri care mie imi dau cu virgula, mereu cand am chemat un instalator sau un electrician am participat cu maxim interes la cum rezolva problema, dar nici sa se ia pielea de pe mine pentru o chestie minora ! Efectiv nu stiu ce sa mai fac, si simplul fapt ca am scris un post kilometric pe un forum unde nici macar nu activez cred ca ilustreaza cel mai clar imaginea unui om disperat !
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    1) Un montaj de usa poate fi facut cu 100-150 lei sau poate mai putin, depinde de mesterul gasit. Discutam de o usa completa.
    2) Greu de spus insa sigur nu va costa sub 200 lei. Pret sigur nu va pot spune pentru ca nu execut acest gen de lucrari. Pretul pietei este cel gasit de dvs. insa aici este problema ca cei care lucreaza in domeniu sunt specializati pe alte tipuri de lucrari si nu se maio fac (din pacate) reconditionari de acest gen

    Va inteleg si sper sa rezolvati problema. Nu aveti indemanare sa reusiti singur o astfel de lucrare sau vreun prieten priceput care sa va ajute?

    Comentariu

    • TzapInferno
      Incepator
      • 03.feb.2018
      • 23

      #3
      In primul rand, multumesc pentru raspuns, chiar apreciez. Mai ales in conditiile in care stiu ca am scris enorm de mult. Din pacate, efectiv nu am la cine sa apelez dintre prieteni / cunoscuti / apropiati. Cum spuneam 100 Lei sunt dispus sa dau oricand, tocul este ok, usa are balamalele pe ea, trebuie doar montat 2 balamale pe toc si pus usa, atata tot ! Eu din pacate chiar nu am indemanarea necesara, pur si simplu... pe cat de multe lucruri pot face pe un PC din tastatura si mouse pe atat de putine pot face cu o surubelnita sau un ciocan, sunt total paralel.

      Sincer ma deprima faptul ca am ajuns in aceasta situatie... stiu ca in mare parte sunt vinovat doar eu... poate ca n-am destui prieteni pe care ma pot baza, poate ca trebuia invat mai multe pana in punctul acesta al vietii si sa ma pot descurca singur... nu stiu ! Daca ar fi sa ma apuc sa incerc sa rezolv eu, probabil ca nu mi-ar iesi nimic. Sa dau o suma de genul 200 Lei pentru asta mi se pare totusi exagerat dar pana la urma, se pare ca voi fi obligat sa o fac. La asta se va ajunge fara doar se poate. Eu pentru 200 Lei muncesc 2 zile, altii ii fac intr-o ora ( maxim ). Poate ca trebuia sa imi vad de treaba mea si in loc de informatica sa fiu mai interesat de orele de atelier.

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 570

        #4
        Decat sa dati 200 si sa va alegeti tot cu o usa veche, mai bine dati 100 la montaj si o usa noua. E in jur de 300 pe valea cascadelor o chinezarie.

        Comentariu

        • TzapInferno
          Incepator
          • 03.feb.2018
          • 23

          #5
          Ideea este ca o usa noua ar trebui facuta pe comanda avand in vedere dimensiunile necesare. Evident, am cautat si usa noua, dar nu am reusit sa gasesc. Pe comanda costa mult mai mult. Pe cand usa pe care o am deja are tot ce trebuie, trebuie doar reconditionata si montata, atat. Daca as renunta la revopsit, ar trebui schimbate doar manerele, sildurile si broasca. Si nici macar asta nu este problema... problema este ca nu reusesc pe nimeni dispus sa vina sa o monteze, sa bage 2 balamele in toc si sa o puna pe ele.

          Nici acum nu am reusit sa gasesc pe cineva, desi am mai incercat, am dat zeci de telefoane si mesaje, am ajuns pana in punctul in care a ajuns sa ma stresez psihic acest subiect si sa ma simt incapabil fiindca "suna" ceva usor de realizat dar chiar nu este pentru cineva care nu are niciun fel de experienta cu asa ceva. Nu pot sa inteleg, sincer... ofer 100 Lei si totusi nimeni nu vrea sa monteze o usa pe banii astia. Am ajuns la concluzia ca meseria de tamplar este ceva pe cale de disparitie sau cel putin nu mai gasesti pe cineva care sa te ajute cu o lucrare mai mica, doar lucrari mari. Chiar nu stiu ce sa mai fac...

          Comentariu

          • tymotyman
            Membru Marcant
            • 01.nov.2009
            • 570

            #6
            Cam acelasi lucru se intampla in toate domeniile unde este depusa un pic de munca fizica,nu se mai gasesc mesteri si cei care sunt nu mai vor sa faca lucruri marunte.Daca este apartament standard nu este nevoie de usa pe comanda,ceilalti vecini cum credeti ca au? probabil in locul de usa mai este zidit un pic langa toc. Problema la o usa noua este ca vor trebui glafurile refacute,alti bani..

            Comentariu

            Procesare...