Gaura in perete mai mare ca geamul - solutie pt micsorare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mircea.roshu
    Incepator
    • 27.feb.2019
    • 6

    Gaura in perete mai mare ca geamul - solutie pt micsorare

    Buna ziua,


    Sunt incepator si am o mica problema de rezolvat.


    Am o bucatarie de vara la rosu, in care am locurile in pereti pt geam si usa de la intrare. Am de asemenea si geamul(dublu canat) si usa, de termopan, cumparate.

    Problema e ca geamul e mai mic cu 10cm si pe lungime si pe latime de locul de destinatie, usa doar pe lungime.

    Am primit o idee, de la baiatul cu care am vorbit sa-mi monteze usa si geamul, sa folosesc BCA pt a micsora diferenta, la maxim 4cm, dintre marimea geamului si cea a locului in perete.

    Imi surade idea, dar nu stiu ce solutie ar fi cea mai buna sa fac prinderea intre caramida(cu goluri a peretelui) si BCA, mai ales pe verticala.


    Orice ajutor e binevenit.

    Multumesc mult,
    Mircea.
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 570

    #2
    Cea mai buna solutie ar fi sa lipit polistiren extrudat ,mai nou asa se pune la geamuri .

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #3
      Cand stabilim aceste cote avem in vedere urmatoarele informatii:
      - cotele tamplariei, ferestre si usi
      - cotele golului brut
      - marimea rostului de montare
      Plecand de la aceste date, vedeti intai cat de drepte suprafetelor sunt cotele care sunt mai mari, luati incalcul o eventuala indrepatare cu tencuiala daca este necesar. Ulterior, adaugati la dimensiunea tamplariei rostul de montaj si vedeti cat rezulta diferenta de acoperit.
      Daca aceasta este mai mica decat cei 10cm pe care ii invocati, puteti sa ii preluati cu polistiren extrudat, impartind in doua parti, pe fiecare latura.
      O zidarie ingusta pe acea zona nu este recomandata pentru ca inevitabil va ceva la vibratii.
      Haideti sa analizam mai atent diferentele de acoperit si vedem ulterior.

      Comentariu

      • mircea.roshu
        Incepator
        • 27.feb.2019
        • 6

        #4
        Multumesc mult pt ajutor.

        Diferenta de acoperit ar fi intre 8 si 10 cm. Sunt pentru folosirea polistirenului extrudat.

        Imi puteti spune va rog cu ce il lipesc de caramida, atat pe orizontala cat si pe verticala ?.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          Se poate fixa cu adeziv poliuratanic sau cu adeziv clasiv, dar nu in strat gros. Atentie ca va trebui sa aveti suruburile de fixare tamplarie mai lungi.

          Comentariu

          • mircea.roshu
            Incepator
            • 27.feb.2019
            • 6

            #6
            Super, multumesc, voi folosi adeziv poliuretanic.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #7
              Sa ne aratati foto de la montaj, va rugam.

              Comentariu

              Procesare...