Geam termopan cu sticla reflexiva

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • RaduM_2019
    Incepator
    • 23.sep.2019
    • 1

    Geam termopan cu sticla reflexiva

    • Salut!
      De cateva zile am montat la balcon geam in combinatia low-e+float+reflexiv(sau cel putin asa stiam) iar la o ferestra de langa acesta float+float+low-e.
      Am observat ca sticla interioara de la balcon este fierbinte in comparatie cu cea de la geamul alaturat, care este doar caldut
      Am mai multe intrebari:
      -daca ordinea in care sunt combinate foile de sticla ale balconului este una corespunzatoare
      -daca este normal ca sticla reflexiva ce se afla la interior sa se incinga asa(cred ca o parte din acea caldura superficiala a sticlei se va simti in incapere, chiar daca nu mai intra la fel de mult soare in incapere).
      din ce am vazut pe mai multe situri, combinatia este reflexiv+float+low-e, de la ext spre interior, nu invers.
      am sunat la cei care fabrica sticlaria si mi-au spus ca aceasta combinatie o produc de ani de zile fara a avea probleme cu stresul termic si fara a se deteriora sticla reflexiva,desi ca fapt divers, nu stiu care e diferenta intre a ploua pe sticla reflexivă montata afara si a o spala cu fel si fel de solutii cand e la interior...
      Atasez o fotografie a etichetei de pe geam, ce se afla pe interior {"alt":"Click pe imagine pentru versiune mai mare.\u00a0 Nume:\tIMG_20190923_201229.jpg\u00a0 Afi\u0219\u0103ri:\t1\u00a0 M\u0103rime:\t89,2 KB\u00a0 ID:\t675939","data-align":"none","data-attachmentid":"675939","data-size":"small"}
    • Am fost pana la cei care au fabricat sticla. Nici macar nu sunt puse sticlele in ordinea de pe eticheta. Sunt puse Float, Low-e, Reflexiv. Daca erau puse ca pe eticheta, cred ca daca intorceam geamul, rezolvam probelma.
      Cred ca sunt fabricate prost, de la o premisa gresita. Cred ca cel care a facut combinatia aceasta este neprofesionist si a mers la dibuiala.
    • Se pot desface geamurile fabricate astfel si aranjate in ordine corespunzatoare, sau trebuie sa fabrice altele? Nu vreau sa ma pacalesc din nou si sa imi dea niste prostii sau sa ma duc cu ele si doar sa imi schimbe vreo eticheta si sa mile dea tot pe acelea...
    • Multumesc!
    Ultima editare de Gemini; 29.sep.2019, 07:01.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Sticla reflexiva se monteaza la exterior pentru a proteja interiorul de radiatia solara. Nu se poate remedia pachetul de sticla, doar se oate schimba cu unul nou.

    Comentariu

    Procesare...