Alegere furnizor tamplarie si usi PVC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 543

    Alegere furnizor tamplarie si usi PVC

    Salutare,
    printre altele doresc sa schimb si ferestrele si usile exterioare la casa.
    Pentru usi cred ca o sa optez pentru tamplarie pvc cu geam securizat. Sau ?
    Poate cineva sa imi recomande o firma serioasa din Sibiu unde gasesc un raport bun pret / calitate, asistenta, precum si montaj profi?
    Este plin de magazine de termopane dar, cu siguranta, multi nu sunt ......
    Sau macar cum sa aleg? Pe ce criterii?
    Multumesc.
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 543

    #2
    Chiar nicio opinie?
    Daca nu o recomandare de firma, macar niste criterii dupa care sa ma ghidez pls ...

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #3
      Cu siguranta sunt furniori seriosi la SIbiu, dar pretul nu va fi redus la o tamplarie de calitate.
      Cei ce lucreza de regula cu profile de calitate reusesc sa produca tamplarie buna. Profile de tipul Salamander, Rehau, Salamander, Veka.
      Trebuie sa cautati oferte si sa le analizati. Optati pentru profile de clasa A si feronerie de calitate Maco, Roto etc. Daca la ferestre nu sunt probleme deosebite, pentru usi va trebui sa aveti in vedere o armare cu profil de minim 2mm si aceasta armare nu o sa o gasiti la miciil ateliere. Daca nu este o usa solida (profil si armatura plus colatare sudabile), se va deforma si va fi compromisa.

      Comentariu

      • bogdan.sb
        Membru Marcant
        • 23.aug.2006
        • 543

        #4
        Probabil sunt, dar nu stiu care. Este plin de firme mai mici sau mai mari, dar nu stiu cum sa ii diferentiez ...
        Intrebare tehnica: componentele armaturii interioare se sudeaza intre ele, sau doar pvc-ul se lipeste si profilele de armatura raman cumva doar apropiate intre ele la imbinari?
        Ce inseamna "colatare sudabile"?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          Doar la nivel de profil este sudura, coltarul sudabil se intorduce in armatura si se sudeaza intre ele pentru a rigidiza mai bine armatura pe colt. Aveti foto atasata
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • bogdan.sb
            Membru Marcant
            • 23.aug.2006
            • 543

            #6
            Inteleg ca si piesa din interiorul armaturii (coltarul) se sudeaza?
            Cum pot sa verific daca un profil are armatura pana in capat sau nu?
            Intre Veka si Salamander ce sa aleg (am auzit ceva opinii ca Salamander ar fi mai casante, dar nu stiu ...)?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #7
              Nu puteti verifica o tamplarie executata deja, fara a o deteriora. Nu am referinte legate de profile casante. Nu vad sa fie vreo problema la cele doua marci de profile.

              Comentariu

              Procesare...