Feronerie REZE / profile Bastion

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 548

    Feronerie REZE / profile Bastion

    Din pacate, nebunia cu virusul m-a obligat sa aman inceperea renovarii casei. In plus, din anumite motive sunt nevoit sa iau in calcul modificarea strategiei de renovare din "calitate" in "buget".
    Deci, revin cu intrebari...

    Stie cineva cum este feronaria REZE?
    Dar profilele de ferestre / usi Bastion (Medias)?
    Multumesc.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Feroneria Reze este made in turcia, similar Vorne. Din ce am vazut pe siteul Bastion lucreaza cu profile Veka sau Kommerling.
    Tamplaria unei case este esentiala pentru a realiza suprafete vitrate cu izolatie buna, etanse si durabile. Sfatul meu este sa nu faceti rabat a calitatea tamplariei pentru ca ulterior este posibil sa cheltuiti mai mult pentru a aduce tamplaria la parametrii. Faceti un efort pentru o tamplarie buna si temporizati alte lucrari care nu sunt urgente.

    Comentariu

    • bogdan.sb
      Membru Marcant
      • 23.aug.2006
      • 548

      #3
      Deci, inteleg ca feroneria nu prea este "de incredere". Sau?
      In afara de ce este pe site-ul Bastion, mai comercializeaza niste profile proprii (cel putin asa am inteles, ca le produc ei ...) numite "Bastion".
      Din pacate (sau din fericire, nu sunt 100% sigur) suntem pusi in situatia de a renova repede tot si a investii minim intruct ne mutam din oras, iar casa trebuie inchiriata cat mai repede. Din acest motiv sunt tentat sa recurg la solutii mai ieftine, desi nu imi sta in obicei ...

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Nu produc ei acel profil, probabil este un brand turcesc pe care il comercializeaza sub denumirea respectiva, se poate chiar sa fie inscriptionat cum doresc ei. Mai importanta decat feronerie este profilul si modul de realizare a tamplariei. Sigur, o feronerie mai slaba poate sa isi faca treaba daca fereastra este bine realizata si profilul stabil. Nu ati cerut oferte pentru diverite profile la acel furnizor? Poate nu sunt diferente atat de mari si achizitionati ceva mai bun decat produsul cel ieftin

        Comentariu

        • bogdan.sb
          Membru Marcant
          • 23.aug.2006
          • 548

          #5
          Am inceput sa ma gandesc sa renunt la tamplarie colorata (vroiam gri antracit la exterior) si favoarea unui profil de calitate. Albul este mai ieftin si poate ajung cu Veka alb de exemplu la un pret comparabil cu profilul de care spuneam mai sus, colorat ...
          Vad maine daca mai gasesc firme deschise care sa faca un calcul. Cu toata nebunia asta cu virusul nu se stie ...

          Comentariu

          • bogdan.sb
            Membru Marcant
            • 23.aug.2006
            • 548

            #6
            Profil Gealan + feronerie GU ar fi mai ok? Am gasit la pret mai mult decat decent la Fereastra E_o ...

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Sigur, comparativ cu prim avarianta este o crestere in calitate din punct de vedere al materialelor. Ramane de vazut cum este si manopera, daca aveti referinte serioase.

              Comentariu

              • bogdan.sb
                Membru Marcant
                • 23.aug.2006
                • 548

                #8
                Ok. O sa merg pe varianta Gealan. Dar, dupa ce ne devirusam ...

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Asteptam impresiile dupa executia lucrarilor si eventual foto. Orice parere a forumistilor poate fi multiplicata si ajuta.

                  Comentariu

                  • bogdan.sb
                    Membru Marcant
                    • 23.aug.2006
                    • 548

                    #10
                    Nu am mai intrat de ceva timp pe site ...
                    In final, datorita "marii virusari" nu am mai putut sa schimb ferestrele. Bunicii (care locuiesc in casa) nu au fost de acord cu santier in interior, producatorii nu au avut activitate in perioada respectiva, etc...
                    Asa ca am fost nevoit sa renovez peretii exteriori, fara sa schimb ferestrele ...
                    Preventiv, nu am montat coltare pe interiorul spaletilor, in ideea de a se strica cat mai putin cand o sa schimb ferestrele - la un moment dat se impune ...

                    A iesit asa:
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    Procesare...