Umbrire geam

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mvali
    Incepator
    • 10.apr.2009
    • 17

    Umbrire geam

    Salut
    Vine vara si eu am 4 geamuri mari direct in soare. Sunt termopane cu 2 ochiuri de gam, doar unul deschizanduse, avand montata si plasa de tantari pe exterior.
    Anul trecut s-e incingeau de nu puteai tine mana pe ele, facand si in casa caldura. Vreau sa pun ceva pe exterior dar nu stiu ce.
    Optiuni:
    1. rulouri de exterior: daca pun pe toata latimea (1.4m) se lovesc de plasa de tantari pe care nu as vrea sa o scot. sau sa pun doar pe jumatatea de geam care nu are plasa de tantari.
    2. storuri de interior adaptate pentru exterior.
    3. Jaluzele.. dar par cam firave.
    Trebuie sa pun ceva care sa reziste vantului si sa nu se distruga in o luna.
    Voi ce aveti? Multumesc
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12199

    #2
    Rulouri exterioare motorizate + plasa tintari rulou
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15093

      #3
      Ce marime au suprafetele vitrate? Puteti sa postati foto cu aceste ferestre?

      Comentariu

      • mvali
        Incepator
        • 10.apr.2009
        • 17

        #4
        Sunt ferestre cu 2 ochiuri egale toate, 2 din ele (LxH) 147x114 cm si 2 buc: 117x114 cm. Un ochi se poate deschide, celalalt fix.
        Stiu ca bune ar fi rulorile exterioare dar nu am acum finante pentru ele. Am aflat despre folie autoadeziva de exterior de la folina.ro dar trebuie montata sub baghetele geamului, care fiind tripan sunt foarte grele. Eu nu am curaj sa le scot, mai ales ca ei erau 2 oameni cand le-au pus. Cel mai probabil voi adapta 2 rulouri de interior pentru exterior. Sunt simple si chiar daca le arde soarele se poate inlocui panza aceea.

        pe modelul acesta:
        Ultima editare de mvali; 13.mai.2020, 07:22. Motiv: adaugare imagine geam

        Comentariu

        • mvali
          Incepator
          • 10.apr.2009
          • 17

          #5
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	res_16e1ea170361129be53884aad6eeacfa_450x450_3emk.jpg 
Afișări:	206 
Mărime:	24,0 KB 
ID:	679374

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15093

            #6
            Rulourile exterioare si obloanele sunt cele mai indicate solutii. Totusi, aveti pachet cu 3 foi de sticla, ce grosime are? Are control solar? Nu ar trebui sa se incinga daca este un geam termoizolant bun. Foliile sunt mai putin recomandate.

            Comentariu

            • mvali
              Incepator
              • 10.apr.2009
              • 17

              #7
              Nu este 4S din o prostie, ca nu ma costa un leu in plus.
              Am dorit ca primavara, toamna sa lase caldura sa intre in casa.
              Sunt LowE, LowE, Float.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15093

                #8
                Puteti incerca sa schimbati sticla, macar pe cel mai expus geam.

                Comentariu

                Procesare...