Inchidere balcon simpla fara izolare termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Danicko
    Incepator
    • 26.mai.2020
    • 5

    Inchidere balcon simpla fara izolare termica

    Va salut.
    in ideea ca o sa gasesc aici cea mai buna solutie de inchidere a unui balcon strict pentru protectia la ploaie, vant, zapada, expun situatia existenta.
    Balconul este de tip consola in U, etaj 2 si vecinii de jos si sus nu au balconul inchis.
    Vreau sa nu mai ploua, ninga in balcon, nu ma intereseaza protectie termica. Vreau sa intervin cat mai putin asupra fatadei, fara sa zidesc etc.
    Nu vreau sisteme scumpe, nu e cazul.
    Am inteles ca cea mai ieftina solutie este tamplaria pvc cu geam termopan, chiar daca eu nu am nevoie de izolare termica...nu am primit o oferta avantajoasa in alte cazuri (aluminiu cu geam simple, sisteme glisante, pvc cu geam simplu).
    Ce solutie recomandati?
    -Termopan de sus pana jos in interiorul balustradei
    - termopan montat pe bara balustradei(nu stiu daca tine) si jos lipit/sudat de barele balustradei ceva panouri polucarbonat celulare, ca sa nu intre zapada, plaoia.
    -alte idei, firme care pot efectua lucrarile mentionate?
    ​​​​​

    Date balcon:
    2xlaturi 1100mm
    1xLatura lunga 3420
    Inaltime 2500, inaltime balustrada 850.
    am atasat 2 poze.

    Multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Fara sa interveniti pentru inchiderea parapetului sau golurior acestuia, nu se poate inchide perfect la vant si ploaie.
    Orice solutie de gen sticla culisanta este scumpa. Tamplaria montata in interior pare sa fie cea mai buna varianta daca va permiteti sa pierdeti spatiu din balcon si ramane parapetul intact.

    Comentariu

    • Danicko
      Incepator
      • 26.mai.2020
      • 5

      #3
      O s apun pe laterale 2 sticle fixe de 6 mm si in fata un rulou.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Ce tip de rulou ati ales? Pe toata lungimea? Este destul de lung balconul.

        Comentariu

        • Danicko
          Incepator
          • 26.mai.2020
          • 5

          #5
          Inca nu am cumparat, dar mi-a spus ca e ok pt 3500 latime si 1650 h. Inca mai caut lateralele de sticla.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Un ochi fix de tamplarie cu geam de 24mm nu este in regula? Altfel se poate face un cadru din metal sau lemn pe care sa prineti un panou de policarbonat, doar pentru protetie minima. Sincer, rulourile pe acest balcon nu cred ca arata foarte bine.
            Exista inchideri cu sticla securizata, culisante dar au un pret mai mare.

            Comentariu

            Procesare...