Etansare termopan!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviustefan89
    Incepator
    • 29.nov.2020
    • 6

    Etansare termopan!

    Salutare tuturor. In aceasta vara mi. au fost montate termopanele la o casa noua. Tinand cont ca a venit frigul am sesizat o problema ca intra aer rece pe langa garniturile de etansare pe partea cu balamalele, dar nu pe toata latura decat pe undeva pe la jumatate! nu izoleaza bine nici fonic daca apas pe tocul geamului se izoleaza mai bine. Am incercat sa il inchid cu o bancnota de 1 leu sa vad daca se trage usor si chiar se trage. Precizez ca acum 3 luni le. am scos din balamale pentru a le curata datorita lucrarilor din interior care au fost facute cu neglijenta. am incercat cateva reglaje dar fara rezultat. Am sunat la cei ce le. au montat dar ma tot amanat saptamana asta. Stie cineva ce. i de facut?
  • ABBA
    Membru
    • 12.iun.2014
    • 232

    #2
    Postat în original de liviustefan89
    Salutare tuturor. In aceasta vara mi. au fost montate termopanele la o casa noua. Tinand cont ca a venit frigul am sesizat o problema ca intra aer rece pe langa garniturile de etansare pe partea cu balamalele, dar nu pe toata latura decat pe undeva pe la jumatate! nu izoleaza bine nici fonic daca apas pe tocul geamului se izoleaza mai bine. Am incercat sa il inchid cu o bancnota de 1 leu sa vad daca se trage usor si chiar se trage. Precizez ca acum 3 luni le. am scos din balamale pentru a le curata datorita lucrarilor din interior care au fost facute cu neglijenta. am incercat cateva reglaje dar fara rezultat. Am sunat la cei ce le. au montat dar ma tot amanat saptamana asta. Stie cineva ce. i de facut?
    Nu cred ca ati schimbat ceva scotand geamul din balamale.
    Banuiesc ca montarea tocului nu a fost facuta corect, deci nici garnitura nu va reusi sa etanseze ,
    Verificati planeitatea tocului .
    Daca nu este plan atunci puteti cere garantiile si serviciile respective unei bune functionari.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Pe zona de mijloc ai vreun blocator? Daca este se va verifica modul de strangere pe el, altfel poate sa fie din deformarea cercevelei. Mai poti incerca sa cresti presiunea pe garnitura din reglaj balama.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • liviustefan89
        Incepator
        • 29.nov.2020
        • 6

        #4
        Am incercat reglajul pentru presiune pe garnitura dar fara rezultat. Am sunat pe cineva care se ocupa cu termopane si a zis ca e posibil sa se fi deformat din cauza lipsei armaturii sau aramaturii slabe.

        Comentariu

        • RaduDinCT
          Incepator
          • 15.dec.2014
          • 19

          #5
          Postat în original de VYS
          Pe zona de mijloc ai vreun blocator? Daca este se va verifica modul de strangere pe el, altfel poate sa fie din deformarea cercevelei. Mai poti incerca sa cresti presiunea pe garnitura din reglaj balama.
          Buna seara, ati putea sa-mi spuneti de unde se poate face acest reglaj din balama pentru a creste presiunea intre balamale? Eventual daca aveti o poza?

          Am si eu aceeasi problema la doar unul din geamuri, intra aer si zgomot prin zona dintre balamale, nu mult, dar se simte.

          Am verificat in zona dintre balamale (in spate, cu geamul deschis), cele doua suruburi de acolo sunt in pozitia de iarna, nu cred ca are vreun efect daca le mai deplasez.

          Am incercat sa strang surubul din balamaua de jos (cu geamul inchis), dar nu-mi dau seama ce efect are. La geamurile care se inchid bine am aceeasi pozitie a acestui surub din balamaua de jos, nu cred ca schimba ceva.

          Va multumesc.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Daca dai capacul de protectie de pe baamaua inferioara o sa vezi, frontal, un surub de reglaj. Nu cred ca aici este problema, mai degraba cred ca ai profilul curbat la mijloc. Desfaci fereastra si pui un dreptar pe fiecare latura, vei observa daca are burta pe vreo latura a cercevelei.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            Procesare...