Problema cu un termopanul, cum se desface?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mouserspa
    Incepator
    • 27.iun.2021
    • 15

    Problema cu un termopanul, cum se desface?

    Salut !

    Am o problema cu un termopan, vreau sa-l desfac si nu stiu cum :

    La baie o fereastra Schüco 40 x 40 cm - model vechi - care s-a intepenit - nu se mai deschide decat pe oscilobatant , la ce firme am mai intrebat mi-au spus ca nu se mai gaseste feronerie. Manerul desi este mobil, are 3 pozitii insa nu mai actioneaza feroneria.

    Fereastra asa era in dotarea apartamentului cand l-am cumparat, probabil au dat cu dusul peste el si a ruginit pe interior.

    Daca imi poate spune cineva, pas cu pas ce desfac ca sa-l scot de pe pozitie si apoi ce desfac sa ajung la mecanism, ma gandesc ca s-ar putea totusi repara.

    Momentan nu am acces decat partial la el, pe oscilobatant si nu stiu cu ce sa incep desfacutul.
    Multumesc frumos
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    La aceasta dimensiune cred ca nu s emerita efortul si complicatia de a-l repara. Poti sa il schimbi si vei fi mai castigat.
    Balamaua are cate un bolt ce se trage in jos pentru a putea scoate ceceveaua. Se deschide pe oscilo sau pe batant?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Pina sa pui toporul pe geam , incerca un spray degripant , bagind prin toate gaurile ramei , la care ai acces. Putina rabdare , il mai freci ....poate , poate ...
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2271

        #4
        Scoti balamalele

        Comentariu

        • Mouserspa
          Incepator
          • 27.iun.2021
          • 15

          #5
          Postat în original de VYS
          La aceasta dimensiune cred ca nu s emerita efortul si complicatia de a-l repara. Poti sa il schimbi si vei fi mai castigat.
          Balamaua are cate un bolt ce se trage in jos pentru a putea scoate ceceveaua. Se deschide pe oscilo sau pe batant?
          Da, pe oscilo doar se deschidea, am reusit sa trag de el si a iesit dupa ce am scos boltul de sus. Se poate inlocui cu alta fereastra de la Dedeman ? Vad ca-s ieftine dar nu stiu daca mecanismul e compatibil, nu vreau sa sparg zidaria sa schimb cu totul, ori il repar pe asta ori vad cum atasez alta fereastra pe rama asta ...

          Comentariu

          • Mouserspa
            Incepator
            • 27.iun.2021
            • 15

            #6
            Postat în original de Mircea G
            Pina sa pui toporul pe geam , incerca un spray degripant , bagind prin toate gaurile ramei , la care ai acces. Putina rabdare , il mai freci ....poate , poate ...
            E intepenit mecanismul dar o sa incerc sa-l gresez, s-a desprins un surub , nu mai exista acolo si acum manerul culiseaza fara sa mai angreneze restul feroneriei

            Comentariu

            Procesare...