Inlocuire garnituri cauciuc - fereastra termopan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • elphax
    Incepator
    • 09.mar.2013
    • 7

    Inlocuire garnituri cauciuc - fereastra termopan

    Am niste geamuri mai vechi de 8 ani, am observat ca intra apa si am decis sa inlocuiesc garniturile. Exterioare ( de bataie) si interioare ( pe cercevea). Operatiunea nu pare foarte complicata si garnituri se gasesc de cumparat pe diverse site-uri.
    Ar fi totusi 2 probleme:
    1.Garniturile actuale sunt lipite la colturi. Sunt lipite si intre ele, dar cumva lipite pe rama, pe imbinarea coltului dintre profile.
    Daca le inlocuiesc, am cum sa le lipesc, are cineva o sugestie cum sa o fac?
    2. Daca garniturile sunt lipite si in canalul in care sunt inserate, se pot scoate complet? Si ar trebui sa le lipesc si acolo ?

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Garnitura_ext.jpg 
Afișări:	196 
Mărime:	88,0 KB 
ID:	684813 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Garnitura_int.jpg 
Afișări:	193 
Mărime:	73,2 KB 
ID:	684814
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Incearca sa vezi daca ies de pe canal in zona de mijloc, nu la capat. Exista profile care au garniturile lipite pe profil, teoretic se pot schimba dar ai ceva mai mult de furca pana le scoti. Trebuie sa ai rabdre si scule sa cureti canalele. La montajul noilor garnituri va trebui sa respecti grosimea garniturilor.
    Esti sigur ca este din cauza cestor garnituri sau poate este profilul deformat. Pe unde intra apa? Ai incercat un reglaj al ferestrei, presiunea pe garnitura se poate regla.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • elphax
      Incepator
      • 09.mar.2013
      • 7

      #3
      Sunt garnituri care stau de mulți ani în soare, sunt rigide, crăpate, intră apa dacă bate direct pe ele.
      Problema principala e cum sa le lipesc la colțuri pe cele exterioare, cele de bătaie, ca să nu fac mai rău.
      (am sunat la mai multe firme și nu au chef sa vina sa facă așa o chestie simplă)

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13008

        #4
        Daca nu ai canal in care sa introduci garnitura fara a fi taiata, le lipesti capetele cu un adeziv pentru cauciuc, Loctite 406 de exemplu.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        Procesare...