Usi inalte de lemn, la intrare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Yellow
    Incepator
    • 03.sep.2006
    • 30

    Usi inalte de lemn, la intrare

    Buna ziua,
    Ma intereseaza idei pe tema urmatoare: vrem sa schimbam usile de intrare. Intrarea se face de pe un hol deschis. Adica usile dau afara, dar nu bate ploaia sau soarele pe ele.
    E o cladire veche si ne-am dori sa pastram aspectul de origine, dar nu suntem obligati legal, nu sunt usi la fatada. Din acest motiv, usile de termopan sunt ultima solutie, cand epuizez orice alta varianta.
    Usile sunt de 2.80 inaltime.
    Am tot cautat usi gata facute si pana acum am gasit doar oferte de usi monumentale, ori noi ne-am dori niste usi... normale. Ca idee, sunt usi foarte asemanatoare cu usile haussmaniene din franta.
    Negasind nici usi gata facute, nici pe comanda, nici tamplar, ne-am apucat de acad sa facem piesele, sa luam lemn stratificat si sa le asamblam noi. Surpriza a venit ca nici cnc la care sa taiem dupa sursele acad n-am gasit.
    Lemnul nu e luat, am insa o optiune ok de furnizor, care livreaza paralelipipezi la dimensiunea ceruta de mine (placi, stalpi - ideea e ca pot preciza cotele).
    Mai departe, insa, primesc cu drag orice sfat, pentru ca proiectul este intr-un punct mort momentan, in principal din cauza ca nu gasesc pe cineva sa taie. Poate e un proiect mic pentru cine taie si atunci nu sunt interesati?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Este o adevarata provocare si nu cred ca gasesti prea usor pe cineva care sa faca astfel de lucrare. Inseamna lucrul cu lemn de calitate si nu sunt multi sau foarte rari.
    Totusi, o usa de 2.8m este foarte mare, cel putin inaltimea, nu stim latimea. Nu este usor de manevrat si daca nu este o casa istorica, nu vad la ce bun sa pastrezi aceasta inaltime. nu se poate reduce la circa 2.2m? Partea de deasupra nu poate fi un luminator, vitralii etc.?
    Poti pune o foto cu situatia actuala? Din ce zona esti? Chiar daca internetul ajuta comand ala distanta, ar fi mai usor de gestionat problema cu un furnizor aproape..
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Yellow
      Incepator
      • 03.sep.2006
      • 30

      #3
      Scaderea inaltimii e ultima solutie. Usile sunt toate duble (una afara, una inauntru), iar tamplaria interioara a ramas intacta, le avem si sunt bune pe alea de la 1850. Daca as scadea inaltimea la intrare, ar trebui sa fac ceva si cu usa interioara si ma doare sufletul numai la gandul sa stric tamplaria interioara.
      Edit. Suntem in Arad, cladirea e in zona istorica dar nu e monument istoric. sunt doua usi, una lata de 1.60, una lata de 1.05. Cea de 1.05 o facem cu luminator, ca are luminator si inauntru. Cea mare nu are luminator la usile interioare, asa ca o facem fara luminator.
      Cea mare vrem sa o facem din trei piese, doua canaturi, adica piesa mai mare se pliaza (pentru ca altfel nu prea e loc si usile vechi care s-au pastrat la alte apartamente oricum asa sunt facute). Planul cam e gata in acad, am gasit furnizor de lemn stratificat, nu avem cu ce sa taiem si nu avem unelte de frezare ca sa refacem decoratia la panourile usilor si la gulerul exterior.
      Ultima editare de Yellow; 12.oct.2021, 08:04.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13008

        #4
        Salut,
        Incearca sa discuti cu CNC Vestdoors Timisoara, am vazut ceva proiecte si poate este ceea ce cauti. Daca ai un raspuns pozitiv te rog sa ne spui.
        Bafta!
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Yellow
          Incepator
          • 03.sep.2006
          • 30

          #5
          pana acum am urmatoarele
          lemn din alba de la valgerlemn.ro, molidul in placi doar cu noduri sau la anul --> au calculator pe site, preturile sunt actualizate.
          n-am inca preturi de la holver.ro
          cnc cu intelegere de principiu ca face, de la http://prelucrari-cnc.ro/contact/,
          acum, dupa cateva luni bune de cautari, mingea e din nou in terenul nostru, sa ne validam proiectul si sa facem si cealalta usa, ca sa dam lista de materiale pentru amandoua usile.
          am avut o oferta din ploiesti (sau pitesti?) sa imi faca usile cu totul, la preturi suportabile (1500 eur), dar s-a diluat contactul, n-am reusit sa punem pe linie dreapta lucrarea.
          In rest am avut exclusiv oferte de 4-8000 eur/usa.
          In franta usile haussmaniene de aceleasi dimensiuni sunt cam 2500 usa noua si 500-1000 usa din recuperari. Insa e complicat transportul, dar am sapat si in directia asta.

          Comentariu

          Procesare...