Reglare pentru ridicare geam termopan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • supercurios
    Incepator
    • 25.mai.2020
    • 63

    Reglare pentru ridicare geam termopan

    Salutare dragi cunoscători ai geamurilor termopan,

    S-ar putea sa fiu nevoie sa ridica un geam cu cativa milimetrii mai sus, pentru ca acesta sa poate fi deschis.

    Sub geamul din poze care se deschide va fi blatul de la mobilierul de bucătărie (direct pe post de glaf). Zugravul a făcut deja spațiul pentru glaf, si am cam fix 40 de milimetrii sub geamul care se deschide, iar blatul va avea 38, deci va fi la limita.

    Ce parere aveti se poate regla geamul sa fie ridicat mai sus, sau ar trebui scoase balamalele si mutat mai sus?


    Multumesc!
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13005

    #2
    Reglezi balamau si mai ridici fereastra daca va fi nevoie. Se ridica din balamaua de jos, reglaj pe verticala.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • supercurios
      Incepator
      • 25.mai.2020
      • 63

      #3
      Mulțumesc mult VYS ! M-am liniștit o sa incerc sa ma uit mai atent poate merge cu inbus. Seara faina!

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12199

        #4
        Sa ridici geamul mi se pare o prostie .
        Glaful/ zidaria , trebuie coborita cit este nevoie pt a nu umbla la geam si sa asiguri o deschidere corecta .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13005

          #5
          Postat în original de supercurios
          Mulțumesc mult VYS ! M-am liniștit o sa incerc sa ma uit mai atent poate merge cu inbus. Seara faina!
          Iti trebuie cu cap torx. Atentie, nu ridici oricat, cat permite tamplaria pentru a ramane chederul pe toc!
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • supercurios
            Incepator
            • 25.mai.2020
            • 63

            #6
            Va mulțumesc domnilor!

            MIRCEA G, cum spuneam glaful/zidăria e deja făcută, poate va fi vorba de 2 3 milimetrii necesari.
            ​​​​​​
            O alta varianta este desigur blat de 28, dar cei cu care fac mobila nu fac decât cu 38...nu mă întrebă de ce... Iar asta implica sa fac blatul eu separat, hmm o sa vad
            ​​​​​​

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13005

              #7
              Postat în original de supercurios
              Va mulțumesc domnilor!
              O alta varianta este desigur blat de 28, dar cei cu care fac mobila nu fac decât cu 38...nu mă întrebă de ce... Iar asta implica sa fac blatul eu separat, hmm o sa vad
              ​​​​​​
              Este o optiune posibila. Poti face glaful din panouri de lemn, gasesti din rasinoase la magazinele de bricolaj. Am facut asa ceva si au iesit bine. SIngurul dezavantaj este rezistenta mica a lemnului. Alternativa este panoul din fag, sunt mai rare, mai scumpe dar exista.
              O alta problema este ca nu prea poti face nasul fara sa ai acces la scule profesionale pentru prelucrare lemn Daca te multumesti cu el drept, nu vad o problema.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • supercurios
                Incepator
                • 25.mai.2020
                • 63

                #8
                VYS eu vreau că blatul de la bucătărie sa continue și ca glaf, blat de 90.

                Bineînțeles protejat/izolat cumva cu cornier de aluminiu, pentru că altfel în zona geamului acolo mi e sa nu se umfle.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12199

                  #9
                  Daca ajungi cu blatul pe post de pervaz , ar fi bine ca in pe zona aceea , pe taietura , sa aplici inainte un adeziv , ceva pt inchiderea porilor la pfl . Coltarul de Al ar fi de decor .... Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20211017_133007.jpg 
Afișări:	124 
Mărime:	129,9 KB 
ID:	685187 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20211017_133054.jpg 
Afișări:	145 
Mărime:	95,0 KB 
ID:	685186
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • supercurios
                    Incepator
                    • 25.mai.2020
                    • 63

                    #10
                    Mulțumesc mult Mircea_G, te referi la un adeziv gen "banda", o cantuire că la PAL? Sau ceva soluție la tub?

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12199

                      #11
                      Ceva silicon , bine " apasat " sa intre in pal .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      Procesare...