Spatiu intre garnitiura si usa termopan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cpper
    Incepator
    • 07.feb.2022
    • 5

    Spatiu intre garnitiura si usa termopan

    Salut,
    am cumparat recent o garsoniera, si am ceva probleme la usa balconului (usa termopan). In exterior, pe partea cu balamaua, este un spatiu intre garnitura si usa propriu zisa. Spatiul este doar in zona centrala a usii, sus si jos garnitura se lipeste de usa cum trebuie. Cand e vant, se simte cum intra/iese aer prin zona mentionata.

    In pozele de mai jos se poate vedea spatiul dintre usa si cheder:




    In partea de sus si jos a usii, nu apare problema:





    Am incercat sa fixez problema din bulbii/surburile de inchidere/presiune, cum le-or spune. Am reglat cu imbusul astfel incat bulbii sa fie cat mai in stanga/in afara usii, dar tot este spatiu intre cheder si usa. De aici am facut reglajele:








    Mai este vreo metoda pentru a regla presiunea usii pe garnitura? Daca nu, cum as putea sa rezolv problema?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Blocatorii nu sunt pentru a compensa aceste spatii anormale. Nu poti aduce usa la normal daca este deformata, doar din blocatori.
    Deschide usa, pune un dreptar pe toata inaltimea cercevelei si vei constata daca in zona de mijloc ai deformare sau nu. In cazul in care exista aceasta deformare a cercevelei, nu ai ce sa ii faci. Problema este des intalnita la tamplaria realizata din profile colorate, slab armate.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • cpper
      Incepator
      • 07.feb.2022
      • 5

      #3
      Multumesc pentru sfat, o sa verific daca e deformata cerceveaua. Am intrebat si pe softpedia, cineva a zis acolo ca s-ar putea ca cele doua blocatoare, incercuite in penultima poza, sa fie pozitionate prea jos, si sa nu faca (destul) contact cu bulbii cand usa este inchisa.

      Cu usa deschisa, am coborat manerul in pozitia blocat, pentru a observa spatiul dintre bulb si blocatorul de pe toc. Am pus mai jos imagini. In prima imagine este ansambul din partea de sus, iar in a doua cel de jos.





      Bulbii se suprapun destul de putin cu blocatoarele. Ar trebui sa fie mai sus blocatoarele sau nu aici e problema?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Poate s-a lasat usa fata de pozitia initiala, se poate verifica pozitia pe verticala si eventual se ridica din balama.
        Daca nu este nevoie sa se ridice usa, poti incerca schimbarea pozitiei blocatorului, desfaci surubul si il muti mai sus cativa mm.
        In cazul in care usa este deformata, vei constata ca merge greu manerul de inchidere datorita faptului ca tine pe blocatori.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • cpper
          Incepator
          • 07.feb.2022
          • 5

          #5
          Am mutat astazi blocatoarele mai sus, si pare sa se fi rezolvat problema. A disparut luftul dintre usa si garnitura, ba chiar este presiune pe garnitura acum. Cred ca acum este si un efort suplimentar cand inchid usa, dar nimic grav.
          Multumesc pentru ajutor : )

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            Acel efort la inchidere, fiind indus de deformarea cercevelei (nu ai masurat), in timp va duce la uzura blocatorului si ulterior a manerului.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • cpper
              Incepator
              • 07.feb.2022
              • 5

              #7
              Cerceveaua este intr-adevar curbata, in partea de jos este mai apropiata de toc.

              Comentariu

              Procesare...