Distanta dintre usi si toc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Andreibr
    Incepator
    • 06.iul.2021
    • 8

    Distanta dintre usi si toc

    Va salut. Am cumparat pentru un apartament usi de interior Porta Doors si de la montarea initiala si pana acum, au fost reglate de doua ori din balamale si o data date jos complet si remontate, de catre cei de la care am cumparat usile, dar fara niciun efect. Problema pe care o am la toate usile este ca foile de usa stau departate de toc in partea de sus si de jos. Practic usile sunt flambate. Tocurile si foile de usi au fost verificate si sunt drepte din fabrica.
    Apartamentul este din 1968 si peretii au denivelari, dar asta normal se reflecta doar in golul dintre pervaz si perete. Explicatia celui de la care am luat usile a fost ca peretii strambi sunt motivul pentru care usile sunt asa cum sunt.
    Parerea mea e ca usile nu sunt montate corespunzator si de aceea inchiderea nu se face etans pe toata suprafata. Am atasat si cateva poze, diferentele sunt intre 2-5 mm.
    Ati mai avut probleme de genul acesta, si cum ati rezolvat?

  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Usile nu se monteaza " dupa pereti " uneori nici dupa boloboc , ci dupa cum " cade " foaia de usa pe toc . Solutia ar fi remontarea .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Explicatia respectivului este o gluma. Tocul a fost montat prost, usa vine dupa cum este montat tocul. Se poate elimina spuma si se repozitioneaza tocul. In functie de pozitia noua a tocului, uneori se poate repozitiona doar cu taiere partiala spuma, nu tot conturul.
      Taie spuma partial, trage tocul la pozitie, fixează tocul, spuma noua si gata.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Andreibr
        Incepator
        • 06.iul.2021
        • 8

        #4
        Postat în original de VYS
        Explicatia respectivului este o gluma. Tocul a fost montat prost, usa vine dupa cum este montat tocul. Se poate elimina spuma si se repozitioneaza tocul. In functie de pozitia noua a tocului, uneori se poate repozitiona doar cu taiere partiala spuma, nu tot conturul.
        Taie spuma partial, trage tocul la pozitie, fixează tocul, spuma noua si gata.
        Ce spuneti dvs a facut ultima data montatorul cand a venit, care a spus intr-adevar ca usile au fost montate cu tocul stramb initial. A dat jos pervazul de pe o parte, a taiat spuma si a repozitionat tocul astfel incat sa fie drept. Asta a dus la o crestere si mai mare a spatiului dintre pervazul de pe cealalta parte si perete. Explicatia lui a fost ca usile au fost montate initial cu tocul "stramb" ca sa nu fie distanta prea mare intre pervaz si perete.
        Acum el teoretic a repozitionat tocurile astfel incat sa fie drepte, distantele intre pervaz si pereti s-au marit, dar foile de usi tot nu se inchid etans, si in continuare arata ca si cum ar fi flambate atunci cand sunt inchise.
        Am atasat o poza cu rezultatul "final" de la o usa, cu tocul montat corect dupa spusele lor, si ca ele stau departate in partea de sus si de jos pentru ca sunt niste abateri normale, si pentru ca, atentie, au broasca doar la mijloc. De la ultima replica mi-am dat seama ca fie sunt tepari si nu vor sa isi bata capul sa monteze usile corect, fie chiar nu stiu nimic de capul lor si pur si simplu sunt incompetenti. Nu sunt de meserie, dar nu mi se pare in niciun caz normal ca o usa, teoretic premium, sa nu se inchida etans. In unele camere, crapaturile de la usi sunt asa de mari incat vezi lumina prin ele, sau se simte curent cand sunt geamurile deschise.
        Usile vechi aveau tocul lipit de perete, se inchideau etans si aveau si interiorul plin si de aceea nu pot sa gasesc o alta explicatie pentru care usile acestea noi au atatea probleme, in afara de montajul incorent, dar in acelasi timp ma intreb si daca pretentiile mele sunt absurde si asta e tot ce se poate face avand in vedere peretii strambi din blocul comunist.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #5
          Nu imi dau seama din foto daca tocul edte ok sau foaia de usa este stramba. Poti verifica foaia de usa cu un dreptar. Daca spui ca a fost remontat tocul, de ce persistă problrma?
          Mi-am montat vreo 10 usi dar nu am intampinat probleme. Usile astea nu cred ca sunt premium, decat ca pret.
          Nu esti absurd.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Andreibr
            Incepator
            • 06.iul.2021
            • 8

            #6
            Postat în original de VYS
            Nu imi dau seama din foto daca tocul edte ok sau foaia de usa este stramba. Poti verifica foaia de usa cu un dreptar. Daca spui ca a fost remontat tocul, de ce persistă problrma?
            Mi-am montat vreo 10 usi dar nu am intampinat probleme. Usile astea nu cred ca sunt premium, decat ca pret.
            Nu esti absurd.
            Inainte de remontarea tocului, cei de la care am luat usile au verificat cu un dreptar foile si tocurile ca sa nu fie probleme de garantie, si sunt drepte.
            Cat despre de ce persista problema in continuare, in ultima poza, dupa mintea unei persoane care vinde usi si a alteia care monteaza, nu este nicio problema cu modul in care se inchide usa, fiind niste abateri normale.
            Complet de acord ca nu sunt premium, sase bucati de carton cu desen imprimat si montate in bataie de joc, 8000 de lei.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Am intrat pe mobil si nu am vazut rostul de spuma dintre toc si perete.. Destul de gros, adica perete stramb rau, posibil sa fi ramas o zona mica din grosimea tocului daca scotea coltul de sus si mai mult.
              Este clar ca inca nu e montat perfect iar inchiderea trebuie sa fie fara rost, nu ca in foto cu acel cm diferenta. Nu exista aceasta toleranta niciunde pe glob Cauza, foarte discutabila.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • dragos1
                Incepator
                • 20.sep.2022
                • 17

                #8
                Distanța dintre ușa și toc pare egală pe toată suprafața.
                Dacă pe partea cealaltă chederul etanșează ușa este ok. Poate să fie chederul prea gros.
                Dar dacă nu există etanșeitate, atunci trebuie verificată aceasta prima dată la balamale: să nu fie nici prea strâns chederul, pentru că altfel tragi prea tare de ușă și se poate rupe mânerul sau poate ceda ușa din balamale.
                Etanșeitatea la broască. La porta doors nu se poate deplasa tăblița (contra placa) de pe toc. Poți doar să bați un pic în ea ca să strângă ușa pe toc.
                La poloboc se pune doar partea cu balamalele; partea cealaltă se pune ca să etanșeze ușa sus și jos în mod egal. Este mai rău când tocul și/sau foaia de ușa sunt strâmbe, îndoite din pricina unei depozitari incorecte. La ușile porta doors nu poți să faci nimic în acest caz, deoarece tocul lor este prea lat.
                La alte uși (super door și best imperial pe care le prind în dibluri), le dau un ultim diblu la jumătate și trag de toc ca să îl aduc, să îl îndrept către etanșeitatea ușii. Îi dau cu spumă și nu se mai mișcă; iar ușa rămâne etanșă așa cum am montat-o la început.
                Dar repet: tocul ușilor porta doors este prea lat și este imposibil de îndreptat către cameră sau în afara ei.
                După părerea mea ușile porta doors nu-și merită banii. Ușile chinezești Best imperial sunt superioare față de porta doors.

                Comentariu

                Procesare...