Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danburicea
    Incepator
    • 12.ian.2017
    • 3

    Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

    4-16-4-16-4 chiar este cea mai ok construcție, asta o zic testele și experimentele. De ce încerca să-ți bage altceva pe gât ei știu... Până la urmă tu ești clientul, dacă asta vrei asta ar trebui să-ți ofere din moment ce nu ceri ceva absurd sau aberant... Și eu încerc sa recomand clienților cele mai bune soluții și crede-mă ca atunci când găsesc un client bine documentat chiar ma bucur pentru ca nu mai pierd timpul explicându-i teoria termopanelor.

    Comentariu

    • danburicea
      Incepator
      • 12.ian.2017
      • 3

      Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck

      Postat în original de cata_melc
      Dragilor, ajutor
      Ofertantul s-a "sucit" si acum incearca sa-mi bage pe gat pachetul de sticla de 48mm insa cu foi de 4 (adica 4-18-4-18-4) si bagheta thermix. Eu stiam (tot din auzite/citite) ca distantierul de 16mm ar fi ideal atat pentru izolare termica, dar si pentru izolare fonica (aici nu e cazul de fonic). Pana la urma eu dau banul si vreau sa-l faca fix cum am solicitat: (4-16-4-16-4) si 4S si low-e, bagheta thermix si argon.
      Pentru ferestre profilele 73mm (toc) si 85mm (cercevea), iar pentru usi toc de 83mm si cercevea de 115mm.

      Considerati ca este buna varianta aleasa de mine ? (asta dupa ce am citit si recitit cam juma' de forum)
      Atasez si cateva date tehnice, in caz ca intereseaza pe cineva - pentru ca eu le-am cautat de mi-a iesit pe ochi. (varianta AD (2 garnutiri) si MD (3 garnituri))
      asa și sa nu uit ce comanda ai de te costa peste4000€? Nu încerc sa te iau de client doar sunt curios mai ales ca în ultima vreme am văzut tot felul de oferte aberante...

      Comentariu

      • cata_melc
        Membru
        • 02.feb.2010
        • 199

        Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

        Salut,
        Nu e o comanda exagerat de mare, este vorba de 18 repere din care 1 usa dubla, 3 usi simple si restul ferestre. Suprafata totala de 31,235mp (asta inainte de masuratori - varianta bruta conform planurilor arhitecturale - dar care in realitate sunt mai mici ... spre exemplu pe plan am fereastra in 2 canate 1600x1400 si in realitate golul are 1510x1380 sau asa ceva).


        Ca idee, mai o oferta pe Veka Softline 82 , pachet tot de 44mm (tot control solar, warmedge si argon) , insa pretul este mult mai mare ... 6200 euro.

        Inteleg ca pe gama premium (cum ii zic romanii) si pe profile A toate's o apa si un pamant si conteaza cel mai mult executia, insa daca din experienta voastra vi se pare mai buna alegerea Veka Softline 82 versus Salamander BluEvolution82 vs Rehau Geneo chiar insist sa-mi spuneti parerile, intrucat este o investitie de durata - nu schimb geamurile anual.
        Ultima editare de cata_melc; 16.ian.2017, 17:40.

        Comentariu

        • Consultant Tamplarie
          Moderator
          • 27.mai.2008
          • 904

          Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

          La grosimea pachetului, importanta este armarea profilelor. Diferenta de pret de la 4xxx la 6xxx nu se justifica oricum ar fi. La profilele specificate de dvs. conteaza mai putin compararea la nivel de PVC. Calitatile sunt similare si conteaza mai mult executia si comportarea intimp generata de acestea.
          Asadar, nu mi-as face griji pentru profil ci pentru armare, feronerie, sticla (asta se mai poate schimba fara mari implicatii).
          Nu omiteti solbancul ce va ajuta sa montati mai usor si mai calitativ glafurile. deasemenea, cand va face oconfiguratie a tabloului, la nivelul fiecarei ferestre/usi ce va avea o greutate considerabila indusa de sticla, aveti grija sa va garanteze ca nu se deformeaza, spre exemplu la usile fara profil median.

          Comentariu

          • cata_melc
            Membru
            • 02.feb.2010
            • 199

            Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

            Va multumesc,
            Intr-adevar nu am omis solbanc-ul (costa foarte putin si montajul se face mult mai 'misto' decat prin gaurirea tocului). Am fost asigurat ca armatura este de 2mm pentru ferestre si 3mm pentru usi (pentru ca sunt profile colorate) dar ... va dati seama ca nu am cum sa verific. Totodata mi s-a spus ca in zona balamalelor armatura este suplimentata .... naiba stie cum
            Feroneria este Roto NT WK2 (stiu ca am citit mai demult ca sunt 3 clase de siguranta: Wk1 (cam standard), WK2 si WK3) Am ferestre cu Roto NT de 6 ani si nu au absolut nicio problema.
            Singura teama pe care o am este legata de usa dubla (1600x2100) si de o fereastra pe care inca am dubii daca o fac in 2 sau 3 canate (2100x1600). La Rehau spre exemplu mi-au zis ca pentru dimensiunea aceea, in 2 canate nu o pot face cu montant mobil. Aici insa nu au comentat, au zis ca se poate face si in 2 canate, dar o sa fie foarte greu de manevrat.

            Sper doar sa bage armatura corespunzatoare (si nu de 1.5 ca la profile albe) si sa le execute frumos. Asta nu pot vedea decat la livrare/instalare unde cu siguranta le dau cu ele in cap si ii trimit inapoi la fabrica

            P.S: legat de montaj ... sfarsitul lui februarie este ok ? Conteaza temperatura exterioara ?

            Comentariu

            • ALL
              Incepator
              • 09.iun.2008
              • 19

              Răspuns la: Conexpert vs. Qfort

              Postat în original de Mihai.N
              @xtux: Diferenta de pret e considerabila, dar parerea mea ar fi sa mergi pe Veka. Am citit toate paginile acestui topic si 90% din pareri aratau "cu degetul" spre Veka. Pot spune ca momentan am profile de 60mm de la Rehau cu 2 foi de geam si nu sunt multumit. Recunosc totusi ca nu sunt cumparate si puse de mine... erau deja in apartamentul care l-am cumparat anul trecut, deci nu stiu nici ce vechime au... dar estimez undeva la 4-5 ani. Dar ca idee, nu am o parere buna despre ele pt ca la una din camere geamul se abureste intre geamuri, deci e clar ca izolatia e dusa pe apa sambetei.

              In alta ordine de idei, mentiona cineva pe pagina anterioara de Qfort si Conexpert... sunt exact in aceeasi dilema pt ca am cerut EXACT aceeasi oferta de la ambele (de vreme ce comercializeaza exact aceleasi produse) si diferenta de pret e considerabila. Mai concret: profil Veka Softline 82 MD (cel cu 3 garnituri, nu AD cu 2 garnituri... mai multe detalii aici) cu 3 foi: 4mm lowE (la interior) - 16mm argon - 4mm Float - 16mm argon - 4mm Dual Protect (simplu, nu Extreme - la exterior), feronerie RotoNT.
              La Conexpert: pret intreg 300 EUR, dar ofereau discount 25% pt plata in rate cu CardAvantaj si suma finala scadea considerabil
              La Qfort: pret intreg 318 EUR, dar ofereau discunt numai 13% pt plata in rate cu CardAvantaj
              Orice om normal ar opta Conexpert de vreme ce sunt exact aceleasi produse, nu? Mai ramane doar problema montajului pt ca nu stii care firma il va face mai profesionist.
              Insa vine si partea si mai interesanta... ATENTIE! La Conexpert coeficientul de transfer termic Uw= 1.04, pe cand la Qfort Uw = 0.82 !!!! Nu pricep cine minte si cine are dreptate... e vorba de exact acelasi produs! Sa minta oare Qfort de vreme ce sunt asa optimisti cu valorile lor?

              O parere a unei persoane in domeniu e binevenita.
              Buna ziua,

              Am oarecum aceeasi dilema...

              Am colaborat in trecut cu cei de la Qfort si am fost multumit de produsul oferit:
              (A).
              profil: Qfort Veka 5 camere (este Veka Softline 70 AD) culoare Alb
              Geam: Float4+LowE(Argon) (termopan)
              Feronerie: Roto NT
              Coeficient transfer termic Uw: 1,1W/m2K

              Am solicitat in prezent o oferta de la Qfort:
              (B).
              profil: Qfort 5 Stars 70 (cred ca este tot Veka Softline 70 AD) culoare Golden Oak
              Geam: 36 Tripan Promo (Lowe1.0+We)
              Feronerie: Winkhaus
              Coeficient transfer termic Uw: 0,97W/m2K

              Nota:
              In prezent au o oferta promotionala tripan la pret de termopan, dar diferenta dintre coeficientii de transfer termic este minima, ma preocupa sa nu ingreuneze inutil usa/fereastra
              In prezent nu mai lucreaza cu feronerie Roto

              Pentru comparatie am solicitat si o oferta similara cu (A) de la Conexpert:
              (C).
              profil: VEKA Softline 70 AD Culoare:golden oak
              Feronerie:Roto NT Maro
              Geam: 24mm LowE 4 + Float 4 +Ar
              Coeficient transfer termic Uw: 1,32 W/m²K
              Toc: Toc 67mm
              Cercevea: Cercevea 80mm

              Voi achizitiona si rulouri suprapuse
              Oferta (B)Qfort este cu 15% mai scumpa decat (C)Conexpert (diferenta aproape 1000EUR in plus (B) vs. (C))

              Avantaje Conexpert
              -Pret
              -Feronerie Roto NT (am folosit, sunt multumit)

              Avantaje Qfort
              -coeficient transfer termic Uw (probabil Qfort foloseste fereastra cu distantier cald iar Conexpert cu distantier Aluminiu)
              -am mai lucrat cu ei, au produse de calitate
              -cei de la Conexpert apeleaza la o alta firma pentru oferta de rulouri

              Ce ati alege intre (B)Qfort si (C)Conexpert? Se justifica diferenta de pret / coeficient transfer termic Uw? Vreun sfat de la cei care au colaborat recent cu Qfort/Conexpert?




              Multumesc anticipat si apreciez orice sfat
              Ultima editare de ALL; 17.ian.2017, 21:35.

              Comentariu

              • cata_melc
                Membru
                • 02.feb.2010
                • 199

                Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                Salut,
                QFort foloseste aceleasi profile ca si Conexpert, doar ca eu acum doi ani cand am pus QFort au folosit toc Veka Softline 70AD (101.207 - 58mm) si cercevea Veka Swingline (103.235 - 80mm). Nu tine decat de design practic, Swingline este rotunjit.
                Dar da, consider ca cei de la Qfort umfla nejustificat preturile (acum ca sa o zicem pe aia dreapta - eu m-am ferit -, oferta mea de 6200 euro pe Veka a fost de la Qfort (postul de mai sus).
                Eu am lucrat cu ambele pentru 2 apartamente diferite. Cu Conexpert am pus un balcon si 2 camere (Swingline cu geam 24mm low-e +Fl, argon si distantier standard, feronerie Roto NT), iar cu Qfort am pus 2 camere cu 24mm (Control Solar + Float , warmedge si argon, feronerie Winkhaus).

                Conexpert am pus in 2011 si QFort in 2015. Sa zic totusi ca cei de la QFort au fost mai punctuali , au lucrat mai ingrijit si au avut mai multa grija la pozitionarea feretrelor
                Conexpert mai din topor asa, a trebuit sa imi fac eu reglajele dupa ce-au plecat ei pentru ca vorba aia ... 'pe unde scoate capul, chituim'.


                Totusi consider ambele firme OK, chiar daca Qfort are preturi umflate.

                Comentariu

                • sly123
                  Membru Marcant
                  • 24.iun.2010
                  • 309

                  Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck

                  Postat în original de cata_melc
                  Salut,

                  Conexpert am pus in 2011 si QFort in 2015. Sa zic totusi ca cei de la QFort au fost mai punctuali , au lucrat mai ingrijit si au avut mai multa grija la pozitionarea feretrelor
                  Conexpert mai din topor asa, a trebuit sa imi fac eu reglajele dupa ce-au plecat ei pentru ca vorba aia ... 'pe unde scoate capul, chituim'.


                  Totusi consider ambele firme OK, chiar daca Qfort are preturi umflate.
                  Care prețuri umflate dacă ai primit alte servicii și altă calitate???

                  Comentariu

                  • cata_melc
                    Membru
                    • 02.feb.2010
                    • 199

                    Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                    Daca citeai atent:

                    Salamander BluEvolution 82MD, pachet sticla 44mm (4S-16-4fl-16-4low), distantier thermix si argon - 4460 euro
                    Veka Softline 82, pachet sticla 44mm (4m CS-16-4fl-16-4low), distantier thermix si argon - 6200 euro.

                    Sincer de diferenta aia de bani imi iau si matura si set de imbus si eventual si elemente de feronerie..... Nu ti se pare super umflat pretul ? (da, unul e Salamander celalalt e Veka). E cam ca benzina 95 de la Petrom vs Mol ...

                    Comentariu

                    • sly123
                      Membru Marcant
                      • 24.iun.2010
                      • 309

                      Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck

                      Postat în original de cata_melc
                      Daca citeai atent:

                      Salamander BluEvolution 82MD, pachet sticla 44mm (4S-16-4fl-16-4low), distantier thermix si argon - 4460 euro
                      Veka Softline 82, pachet sticla 44mm (4m CS-16-4fl-16-4low), distantier thermix si argon - 6200 euro.

                      Sincer de diferenta aia de bani imi iau si matura si set de imbus si eventual si elemente de feronerie..... Nu ti se pare super umflat pretul ? (da, unul e Salamander celalalt e Veka). E cam ca benzina 95 de la Petrom vs Mol ...
                      Dacă le-ai fi postat așa de la bun început se înțelegea clar.Așa, îmi cer scuze, dar nu am avut timp să recitesc fiecare post în parte pentru a vedea problema în cel mai mic detaliu.
                      Le-ai solicitat celor de la Qfort o negociere de preț vis-a-vis de Conexpert?

                      Comentariu

                      • cata_melc
                        Membru
                        • 02.feb.2010
                        • 199

                        Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                        Da, le-am solicitat. Si mi-au spus ca pentru ce-am solicitat eu este tot ce pot sa-mi ofere. (adica standardul de 30%) si nu-stiu-ce discount daca platesc integral la semnarea contractului.

                        Comentariu

                        • DaSilva2
                          Incepator
                          • 18.dec.2016
                          • 11

                          Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                          Salutare ,
                          trebuie sa aleg si eu ferestrele pentru casa . Am geamuri si mari de 3000 x 2000 de 2500 x 2400 dar si geamuri de dimensiuni normale . Am fost la mai multe firme si uite ce am primit :

                          1. Barrier Synego 80+ MD ( Rehau ) cu geam 42mm 4S+float+LowE 5800 Euro
                          2. Veka Softline 70 MD geam 40mm 4S4+F4+LowE 6000 Euro
                          3. Salamander BluEvolution 73 mm geam 44 mm 4S ~5300 Euro
                          4. Trolcal 76 MD geam 48 mm , LowE + Solar Float + Low-E 5700 Euro

                          Voi ce ziceti ?

                          Comentariu

                          • cata_melc
                            Membru
                            • 02.feb.2010
                            • 199

                            Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                            Salut. Dimensiunile sunt generoase. Daca te intereseaza izolare termica buna toti recomanda 44m.
                            P.s: profilele veka 70 vor fi foarte chinuite cu 40mm de sticla si la dimensiunile alea.

                            Comentariu

                            • Consultant Tamplarie
                              Moderator
                              • 27.mai.2008
                              • 904

                              Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck

                              Postat în original de DaSilva2
                              Salutare ,
                              trebuie sa aleg si eu ferestrele pentru casa . Am geamuri si mari de 3000 x 2000 de 2500 x 2400 dar si geamuri de dimensiuni normale . Am fost la mai multe firme si uite ce am primit :

                              1. Barrier Synego 80+ MD ( Rehau ) cu geam 42mm 4S+float+LowE 5800 Euro
                              2. Veka Softline 70 MD geam 40mm 4S4+F4+LowE 6000 Euro
                              3. Salamander BluEvolution 73 mm geam 44 mm 4S ~5300 Euro
                              4. Trolcal 76 MD geam 48 mm , LowE + Solar Float + Low-E 5700 Euro

                              Voi ce ziceti ?
                              Optiunea 1 ar fi o prima varianta.

                              Comentariu

                              • cata_melc
                                Membru
                                • 02.feb.2010
                                • 199

                                Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                                Sa va explic aventurile mele (sau "cum era sa-mi iau teapa"). Asadar, se da prima oferta pe BluEvo 82, doujde camere, clasa "A", douajde camere, sticla 44mm. Buuun si incep sa vad variante de culori. Mie la "feng-shui" imi iesea cu Wenge/Mooreiche - cum are toata lumea, dar prin catalogul de la Salamander am descoperit o nuanta deschiza (ceva cu Po-nustiucum-iche). Ma duc la asta si ii zic sa-mi refaca oferta cu aceasta culoare standard. Stai sa vezi ca nu e in standard, stai sa vezi ca defapt dureaza 30 zile lucratoare (asa normal dura doar 7 zile). Ma apuca dracii si dau email direct la unul din cei care manevreaza Salamander in RO (aia din Oradea). Surpriza: domne, asta e un profil clasa B si nu vi-l recomandam la casa, mai ales ca inchis la culoare, ca soare, ca se curbeaza ca etc. Mai bine va vand Streamline 76 (varianta cu 7 camere) si sticla de 40. Nici nu va iau banii si o sa fiti si multumit. Ba ma lasi ?!
                                Incep sa intreb in stanga si in dreapta ... asta se jura pe ma-sa ca e clasa A. Dau mail la cei de la sip-windows .. aia imi raspund ca e clasa B Ma apuc sa cercetez .. cu toti care vorbeam spuneau ca ei nu monteaza asa ceva, ca nu ofera garantie. Va readuc aminte ca discutam de 4460 euro.
                                Ulterior am aflat ca acest ofertant avea defapt aceste profile "ramase" si incerca sa scape de ele, pe banii mei. Va dati seama cat de tare m-am enervat si am cerut oferta direct la bihoreni care m-au redirectionat la un montator din Bucuresti/Ilfov.

                                La aceasi bani (ba chiar mai putin, 4408 eur) am decis sa merg pe BluEvolution 92 (92mm, 3 garnituri, armatura std 2mm ( 3m la usi)) si sticla (zic ei standard de 52mm) in formatie 4s 4 - fl 4 - low 4 (sau 4s 4 - fl 6 - low 4). Considerati OK aceasta oferta ?

                                Atasez si tabloul tamplariei pentru o parere.


                                P.S: si as mai avea o intrebare legata de montaj. Am gasit in analele internetului urmatorul lucru:

                                "Montarea ferestrei pe mijlocul parapetului nu permite o termoizolare foarte buna. "
                                "Pentru o termoizolare optima, tamplaria PVC se va monta la limita exterioara a zidului."

                                Concret, la o caramida de 300mm cum naiba montez o fereastra de 92mm ? la limita exterioara ? la 15cm si restul in interior ? Pe mijloc ?
                                Fișiere Atașate
                                Ultima editare de cata_melc; 10.feb.2017, 09:32. Motiv: later edit

                                Comentariu

                                Procesare...