Verificare existenta argon in geamul termoizolant

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ionelcristinel2000
    Incepator
    • 29.iun.2007
    • 4

    Verificare existenta argon in geamul termoizolant

    Mi-am pus termopane de lafirma almaterm su profile salamander, cu 3 foi de sticla si 2 goluri de aer. Ei m-au sfatuit sa pun argon numai in locul stratului de aer de la interior. Este bine asa ?
    Cum pot sa verific daca mi sa pus argonul sau nu? Am inteles ca nu se poate verifica si deci ma gandesc ca e posibil sa il fi platit degeaba.
    mersi,
    astept reaspunsuri
  • ionelcristinel2000
    Incepator
    • 29.iun.2007
    • 4

    #2
    Re: Cum pot sa verific daca mi sa pus argon in geamul termop

    Postat în original de ionelcristinel2000
    Mi-am pus termopane de la firma almaterm cu profile salamander 5 camere, cu 3 foi de sticla si 2 goluri de aer. Ei m-au sfatuit sa pun argon numai in locul stratului de aer de la interior. Este bine asa ?
    Cum pot sa verific daca mi sa pus argonul sau nu? Am inteles ca nu se poate verifica si deci ma gandesc ca e posibil sa il fi platit degeaba.
    mersi,
    astept reaspunsuri

    Comentariu

    • Dumitru popa
      Membru marcant
      • 28.aug.2006
      • 407

      #3
      daca iarna nu va apare condens pe partea interioara a geamurilor sigur exista argon.

      Comentariu

      • mx81
        Membru Marcant
        • 21.ian.2006
        • 322

        #4
        Nu se poate verifica .

        Comentariu

        • taz21
          Membru
          • 20.feb.2006
          • 297

          #5
          Ar trebui sa exista niste supape in baghetele dintre foile de geam.

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #6
            @Dumitru popa
            @taz21
            Nu este suficient (sa nu apara condensul) si necesar (sa existe supapele).
            @mx81
            Si eu raman la ideea ca doar o vizita la locul de asamblare ne poate lamuri.

            Comentariu

            • blackbear
              Incepator
              • 01.iul.2007
              • 6

              #7
              se poate sti. exista o scula speciala, un aparat care iti spune daca exista argon sau nu intre placile de sticla. din pacate, il au numai cei care se ocupacu termopane. trebuia de la inceput sa ridici problema. chiar si acu ai putea. eu m-am dus la o firma care confectiona numai geamurile ( ma gandeam sa ma apuc si eu de tamplarie, sa le confectionez si sa cumpar de la altii geamurile) si am pus exact aceasta problema. patronul, om serviabil, mi-a aratat cu un fel de pistol pe care era un led rosu,parca, cum se aprinde cand e argon si cum nu se aprinde cand nu e.

              Comentariu

              • ionelcristinel2000
                Incepator
                • 29.iun.2007
                • 4

                #8
                geamul e tristrat si am numai intr-o parte argon o camera este fara argon
                am mai observat ca in camera unde ar trebui sa aiba argon exista la colturi niste chestii de plastic cu niste supape. Problema este ca la o parte din geamuri sunt supapele sparte si la unele nu
                De aceea mi-am pus intrebarea daca am argon in sticla sau nu, sau poate nu am in toate geamurile

                Comentariu

                • ionelcristinel2000
                  Incepator
                  • 29.iun.2007
                  • 4

                  #9
                  nu poate nimeni sa imi dea un raspuns ?

                  Comentariu

                  • DumitrescuAndrei2
                    Membru
                    • 02.nov.2007
                    • 160

                    #10
                    Cam tarziu raspunsul... dar daca foloseste... il dau. Nu sunt de specialitate, zic si eu ce-am aflat din stanga si din dreapta...

                    Supapele sunt folosite pentru ferestrele umplute cu argon "in garaj".
                    Firmele cu tehnologii moderne, creaza geamuri cu argon la interior fara sa utilizeze supape. Cum ? Simplu... geamul este creat si asamblat intr-o camera inchisa ermetic unde atmosfera este ... argon.
                    Oricum, din ce am inteles de la reprezentantii firmelor de termopane, argonul ala dispare din geam in vreo 2-3 ani.
                    Teoretic, supapele ar permite reintroducerea periodica a argonului... dar ma indoiesc ca se ocupa vreo firma de asta.

                    Pentru verificarea existentei argonului, exista o posibilitate pe care a folosit-o cineva, descoperind ca a fost pacalit de firma de termopane. Omul a sunat direct la fabrica de geamuri si pe baza numarului comenzii i-a intrebat daca geamurile au argon. Raspunsul: Nu !!! A mai avut el si alte nemultumiri asa ca a sesizat toate autoritatile competente, inclusiv OPC.

                    Primii care s-au miscat au fost de la INSPECTIA IN CONSTRUCTII, cei care dau Avize si Agremente, acestia abia asteptau o plangere, ca stiti si voi... autoritatile astea cand vin in vizita... nu prea vin pe gratis (prietenii stiu de ce... , adica tot se lasa cu o amenda...ceva)... l-au presat pe directorul firmei de termopane... in cateva zile i-au adus alte geamuri.

                    Comentariu

                    Procesare...