Folie protectie pt geamuri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 895

    #16
    Postat în original de ecosit.ro
    Era o vorba din batrani despre asta dar nu imi vine in minte.
    Unde nu intra soarele intra doctorul

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12227

      #17
      Postat în original de valeriu ciprian
      Unde nu intra soarele intra doctorul
      Ai dreptate , dar si prea mult soare te baga in spital . Ideea era sa controlam cit soare intra in casa si sa mentinem pe timp de vara o temperatura acceptabila fara a folosi aer conditionat . Deci cine vrea economie sau e ecologist ar trebui sa aleaga metode de umbrire EXTERIOARE !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6869

        #18
        Răspuns la: Folie protectie pt geamuri

        Reinvii acest topic
        de 4 zile mi am montat folie reflexiva silver pe geam termopan dar pe sticla exterioara si vrea sa va zic ca n am facut o afacere proasta ; inainte crestea temperatura in casa groaznic de mult = 30 grade ( dupamasa ) , acuma se mentine constant la 25 grade , nu mai transpir
        se reduce intr adevar lumina dar nu deranjant si prefer asa decat soare puternic in casa ; am pus mana pe sticla geamului la interior si e placut , nu mai radiaza caldura ca inainte ;
        In prima faza ma gandeam sa mi i au un aparat de aer conditionat ( de fapt imi trebuiau vreo 2 ) insa preturile m au linistit si am decis sa fac acest experiment deloc costisitor ; am gasit folia asta la latime 0,75 m / 3 m la pretul derizoriu ( 14,95 lei ) - daca tine vara asta ma declar multumit
        Fișiere Atașate
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6869

          #19
          Răspuns la: Folie protectie pt geamuri

          Urmatorul experiment : vreau sa aplic pe o placa de policarbonat , folie reflexiva silver , sa fac panouri mobile detasabile pe care sa le montez in exterior in fata geamurilor astfel ca doar vara sa fie folosite ( in zilele toride) acestea putand fi demontate in anotimpurile cu temperaturi scazute . Asa nu se optureaza lumina soarelui , permanent .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • dertymon
            Incepator
            • 21.iun.2013
            • 3

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Folie protectie pt geamuri

            Postat în original de coby
            Reinvii acest topic
            de 4 zile mi am montat folie reflexiva silver pe geam termopan dar pe sticla exterioara si vrea sa va zic ca n am facut o afacere proasta ; inainte crestea temperatura in casa groaznic de mult = 30 grade ( dupamasa ) , acuma se mentine constant la 25 grade , nu mai transpir
            se reduce intr adevar lumina dar nu deranjant si prefer asa decat soare puternic in casa ; am pus mana pe sticla geamului la interior si e placut , nu mai radiaza caldura ca inainte ;
            In prima faza ma gandeam sa mi i au un aparat de aer conditionat ( de fapt imi trebuiau vreo 2 ) insa preturile m au linistit si am decis sa fac acest experiment deloc costisitor ; am gasit folia asta la latime 0,75 m / 3 m la pretul derizoriu ( 14,95 lei ) - daca tine vara asta ma declar multumit
            Te rog spune-mi de unde ai luat folia .

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6869

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Folie protectie pt geamuri

              Nu este folie rezidentiala si daca o montezi pe sticla interioara a geamului termopan ai toate sansele sa ti crape geamul din cauza presiunii in sticla .. eu am montat o pe sticla exterioara a geamului ...
              merge montat pe interior daca ai o singura foaie de sticla
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • dertymon
                Incepator
                • 21.iun.2013
                • 3

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Folie protectie pt geamuri

                Postat în original de coby
                Nu este folie rezidentiala si daca o montezi pe sticla interioara a geamului termopan ai toate sansele sa ti crape geamul din cauza presiunii in sticla .. eu am montat o pe sticla exterioara a geamului ...
                merge montat pe interior daca ai o singura foaie de sticla
                http://www.pieseauto.ro/folie-auto/f...611884244.html
                Trebuie sa ma decid asupra variantei cu folie sau cu rulouri exterioare . Daca ma decid asupra variantei asteia cu folie atunci o voi monta pe exterior . Oricum geamul nu e low-e si e o singura foaie de sticla .

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6869

                  #23
                  Răspuns la: Folie protectie pt geamuri

                  Clar , rulourile exterioare is de departe cea mai valabila alegere , insa si pretul e pe masura .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • dertymon
                    Incepator
                    • 21.iun.2013
                    • 3

                    #24
                    Răspuns la: Folie protectie pt geamuri

                    Postat în original de coby
                    Clar , rulourile exterioare is de departe cea mai valabila alegere , insa si pretul e pe masura .
                    Pretul e pe masura si nici nu imi vine sa dau gauri in tamplarie .
                    Cand ai montat folia ai dat jos baghetele de sustinere a sticlei? Se lipeste pe geam fara vreo solutie sau trebuie sa dai cu ceva solutie pe folie si pe sticla (abundant)?

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6869

                      #25
                      Răspuns la: Folie protectie pt geamuri

                      am dat jos baghetele si am scos sticla , am pus o pe masa peste o patura si am pulverizat apa pe toata suprafata ei , api cu spatula de plastic din dotarea foliei , prin presare asupra foliei am scos apa si astfel s a lipit f frumos
                      Apropo , exista rulouri aplicate care n au treaba cu tamplaria , se aplica pe zidarie .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6869

                        #26
                        Răspuns la: Folie protectie pt geamuri

                        Revin cu noi informatii :
                        - folia de care spuneam mai devreme , am dat-o jos de pe geamuri , pentru ca atunci cand vroiam lumina ( iarna/toamna ) nu aveam nici o sansa
                        - am tot cauta variante de obloane / rulouri , dar preturile erau prea mari asa ca am decis sa-mi fac eu obloanele , astfel am cumparat cornier 30x30x3 si platbanda 25x3 , bare rectangulare 60x40x3 pentru sina culisanta , placute conectori pe care sa prind rulmentii de rulare si am purces la treaba .
                        - am sudat ramele de obloane , am taiat cu flexul cu panza de 3 mm , pe lungimea barelor rectangulare 60x40x3 pentru a face santul in care ulterior vor rula usile ; scandura de lemn , lambriu pentru panourile de usi , am confectionat din platband , opritoare si ghidaje antibalans , jos .
                        M am gandit la varianta cu obloane si pt a obtura caldura soarelui dar si ca functie antiefractie , intru-cat geamurile respective sunt chiar la drum .
                        Costuri , pt tot a fost 800 lei la 2 geamuri de 2x2 m ( daca alegeam rulouri , suma se tripla daca nu si mai mult ) .
                        Iata ce a iesit , eu sunt multumit de " creeatie " .

                        Urmeaza sa revopsesc balustrada
                        Fișiere Atașate
                        Ultima editare de coby; 24.iul.2015, 11:28.
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • Scifficus
                          Membru Marcant
                          • 23.iun.2013
                          • 857

                          #27
                          Răspuns la: Folie protectie pt geamuri

                          In plus arata super cool.

                          Si cand te gandesti ca stilul industrial e la mare cautare.

                          Comentariu

                          • filip01
                            Incepator
                            • 21.iun.2012
                            • 79

                            #28
                            Răspuns la: Răspuns la: Folie protectie pt geamuri

                            Postat în original de coby
                            am gasit folia asta la latime 0,75 m / 3 m la pretul derizoriu ( 14,95 lei ) - daca tine vara asta ma declar multumit
                            unde ati gasit folia? vreau si eu

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6869

                              #29
                              Răspuns la: Răspuns la: Folie protectie pt geamuri

                              Postat în original de filip01
                              unde ati gasit folia? vreau si eu
                              O gasesti la mag de piese auto .
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              Procesare...