Folie protectie pt geamuri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    Folie protectie pt geamuri

    Caldura ne omoara ! Vad ca exista o folie de protectie pt geamuri , folie ce nu permite caldurii sa intre in casa sau iarna sa nu iasa !!!! Daca stie cineva mai multe sau o firma serioasa ,astept un raspuns . Pare si asta o solutie rezonabila financiar pt imbunatatirea confortului termic .
    Instalatii verificari-revizii gaze
  • manuela_olivares
    Incepator
    • 10.iul.2006
    • 36

    #2
    folie

    Folia despre care vb este autocolanta si pot fi diverse modele. Eu am pus pe toate geamurile(geam termopan) deoarece stau cu casa spre sud si am soare full (si multe flori). Nu este adevart ca tine ceva afara si ceva sa nu iasa din casa. Este transparenta si protejeaza de lumina solara, adica gemurile devin ca si cum ar fi sablate. Exista si o varianta de folie numita folie oglinda, e vb despre lipirea ei pe gem si ea reflecta razele solare, dar e destul de scumpa, ajunge la 500.000 lei metrul cu o latime de 1500 cm.
    Nu va sfatuiesc sa bagati banii in asa ceva, decat daca nu aveti ce face cu ei. Oricum, nu va scadea temperatura geamului care in zilele cele mai toride se poate ridica si la 60 de grade.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #3
      Re: folie

      Postat în original de manuela_olivares
      Folia despre care vb este autocolanta si pot fi diverse modele. Eu am pus pe toate geamurile(geam termopan) deoarece stau cu casa spre sud si am soare full (si multe flori). Nu este adevart ca tine ceva afara si ceva sa nu iasa din casa.
      Eu am auzit ca e ceva cu protectie UV si ca totusi e eficienta ! Hai sa mai auzim si alte pareri . Totusi si modalitatea asta pare buna pt economie .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • valeriu ciprian
        Membru Marcant
        • 09.feb.2006
        • 895

        #4
        Eu mi-am pus folie oglinda auto...in afara de faptul ca ma pot uita la soare nu prea am vazut vreo schimbare...

        Comentariu

        • dmih
          Membru Marcant
          • 05.feb.2007
          • 632

          #5
          Postat în original de valeriu ciprian
          Eu mi-am pus folie oglinda auto...in afara de faptul ca ma pot uita la soare nu prea am vazut vreo schimbare...
          Si de atunci nu ai senzatia ca afara e nor tot timpul? In toate cladirile in care am fost care au montat asa ceva am avut aceasta senzatie. Poate ca e doar parerea mea, dar.... eu personal to ezit sa pun folie. No offence!

          Comentariu

          • ciprian0815
            Membru
            • 11.feb.2007
            • 122

            #6
            Eu am pus azi parasolare de masina nu de reclama dar sunt de logan avind mai mare parbrizul incap si pe geam inca sunt mai mari,sotia zice ce deja par eficiente,miine ma lamuresc de este cald ca azi.Parasolarele sunt arginti cu bule nu din ce stie ce material au fost 8 lei dar sunt si mai ieftine eu am luat de la primul magazin de linga mine.Unul l-am pu s pe exterior,al doilea fiind pe partea fixa e momentan in interior ,miine cu niste ventuze de baie o sa incerc sa i-l pun afara.

            Comentariu

            • valeriu ciprian
              Membru Marcant
              • 09.feb.2006
              • 895

              #7
              Postat în original de dmih
              Si de atunci nu ai senzatia ca afara e nor tot timpul? In toate cladirile in care am fost care au montat asa ceva am avut aceasta senzatie. Poate ca e doar parerea mea, dar.... eu personal to ezit sa pun folie. No offence!
              Ba da dar nu ma deranjaza.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #8
                Re: Folie protectie pt geamuri

                Postat în original de Mircea G
                Caldura ne omoara ! Vad ca exista o folie de protectie pt geamuri , folie ce nu permite caldurii sa intre in casa sau iarna sa nu iasa !!!! Daca stie cineva mai multe sau o firma serioasa ,astept un raspuns . Pare si asta o solutie rezonabila financiar pt imbunatatirea confortului termic .
                Subiectul este vechi dar nerezolvat . Chiar daca acum toti se gindesc la sistemele de incalzire in perspectiva trebuie sa ne gindim si la soarele verii....Dupa atita timp , se pare ca am gasit o solutie pt protejarea de soare , jaluzele exterioare ! Intimplator am vazut la o cladire in care intru macar o data pe saptamina , si abia acum mi-am ridicat ochii sa ma uit la geamuri . asa am descoprit aceste jaluzele . Cred ca sint o varianta ok , mai ales ca folosirea lor impiedica incalzirea geamurilor si asta duce la un consum redus de curent cu climatizarea . Pentru cine isi face planuri , e ceva de studiat !
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • ecosit
                  Membru
                  • 18.aug.2008
                  • 158

                  #9
                  Folosirea de elemente pentru umbrire este una foarte eficienta pentru a tine caldura soarelui in afara locuintei. De preferat, elementele de umbrire si orientarea ferestrelor precum si suprafata vitrata trebuie avute in vedere din faza de proiectare pentru a nu avea surprize ulterior.

                  Insa pentru cazurile in care "raul" a fost facut, atunci cel mai eficient mod de a ne proteja sunt jaluzelele sau obloanele (sau copacii - la bloc este mai greu) care sa nu lase soarele sa patrunda in interiorul locuintei. In cazul jaluzelelor este foarte important ca acestea sa fie exterioare. Cele interioare blocheaza doar lumina, insa radiatia termica, cea care ne intereseaza/deranjeaza patrunde in interior.

                  Se pot confectiona obloane (probabil ca se gasesc si de cumparat... pe undeva) care permit luminii sa intre in casa dar radiatiei termice nu. Mai precis dispunerea lamelelor fara inclinatie in plan dar cu o adancime si distanta intre lamele suficienta incat umbrirea sa se faca perfect.

                  Poate ca exprimarea mea nu a fost foarte inteligibila, si daca cineva este interesat si nu a inteles stau la dispozitie.

                  Numai bine!

                  Comentariu

                  • ecosit
                    Membru
                    • 18.aug.2008
                    • 158

                    #10
                    Aici este un exemplu simplu.
                    Cu "S" este reprezentat soarele, si liniutele care pleaca de la el simbolizeaza unghiul de incidenta cu planul orizontal. Se pot identifica trei situatii.
                    1. Soarele pe timpul verii cand este sus pe cer, unghi de incidenta max 80 grade (in miezul zilei)
                    2. Soarele pe timpul iernii, unghiul de incidenta max 40 grade (miezul zilei)
                    3. Situatie de mijloc, tranzitie intre anotimpuri (miezul zilei)

                    Prin urmare am schitat un exemplu de oblon/jaluzea cu adancimea de 5 cm si distanta pe verticala dintre lamele de 9cm. Se poate observa, teoretic, care este efectul umbritor al acestei constructii. Iarna permite razelor de soare sa patrunda in incapere dar totusi nu in totalitate, in acest caz cam jumatate din radiatia solara pe timpul iernii este blocata. Pe timpul verii de asemenea, radiatia solara termica este obturata complet nepermitand trecerea de oblob. Totodata, aceasta constructie permite patrunderea luminii in incapare.

                    PS: Daca lamelele ar fi inclinate de exemplu incat sa fie paralele cu proiectia soarelui pe perioada iernii, in asa fel incat sa se maximizeze aportul de caldura de la soare cu obloanele active, atunci s-ar diminua vizibilitatea din interior catre exterior al ocupantilor.
                    Trebuie gasit si gandit sistemul optim pentru fiecare in situatie in parte, dar acesta este principiul de functionare.

                    Acest tip de elemnet umbritor poate fi proiectat in asa fel incat sa intruneasca necesitatile fiecaruia, de design dar si functional.
                    Consider ca cel mai simplu si frumos estetic este realizarea lui din lemn.

                    Numai bine!
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12202

                      #11
                      Si eu am sustinut ca cea mai buna conditionarea aerului pe timp de vara este umbrirea cladirii prin amplasarea strategica a unor copaci sau prin metode EXTERIOARE . Jaluzelele pe care le-am vazut sint lamelare / orizontal , gindite sa stea in ploaie si zapada fara probleme si au si posibilitatea de a fi retrase complet in paretea de sus . Asa ca pe timp de iarna nu sint probleme , fereastra se descopera ! Eu sint de parere ca aceste jaluzele exterioare pot elimina , in multe cazuri , necesitatea unui AC. Deci , confort si economie .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • pcs
                        Incepator
                        • 01.mar.2008
                        • 11

                        #12
                        Am lucrat la o firma care se ocupa folii antiefractie si antisolare prin 96'. Am montat folie in magazine si daca stateai in dreptul geamului cu folie nu simteai caldura soarelui cum treceam sa montam la geamul urmator ne dogorea soarele.Folia era transparenta si ara adusa din america.Vara trecuta ma gandeam si eu sa imi montez asa ceva si am gasit asa ceva pe acest site mediabiz.ro/produse/150-folie--geam/16-folie-protectie-infrarosu-ir-thermo-1ply-pentru-geam.html
                        Dar nu am mai cumparat pentru ca astept sa mai apara vreun prieten care sa vrea si el folie pentru ca nu imi trebuie 45 mp. si a doua chestie e cu faza ca imi cer sa platesc 30% avans in contul lor,iar eu plec la munca la 6 dimineata si vin inapoi pe la 7 seara de aceea preferam sa platesc la livrare(banci cu program pana la ora 7 mai rar).

                        Comentariu

                        • ecosit
                          Membru
                          • 18.aug.2008
                          • 158

                          #13
                          Am lucrat la o firma care se ocupa folii antiefractie si antisolare prin 96'. Am montat folie in magazine si daca stateai in dreptul geamului cu folie nu simteai caldura soarelui cum treceam sa montam la geamul urmator ne dogorea soarele.Folia era transparenta si ara adusa din america.Vara trecuta ma gandeam si eu sa imi montez asa ceva si am gasit asa ceva pe acest site mediabiz.ro/produse/150-folie--geam/16-folie-protectie-infrarosu-ir-thermo-1ply-pentru-geam.html
                          Dar nu am mai cumparat pentru ca astept sa mai apara vreun prieten care sa vrea si el folie pentru ca nu imi trebuie 45 mp. si a doua chestie e cu faza ca imi cer sa platesc 30% avans in contul lor,iar eu plec la munca la 6 dimineata si vin inapoi pe la 7 seara de aceea preferam sa platesc la livrare(banci cu program pana la ora 7 mai rar).

                          Nu este indicat sa iti acoperi la locuinta ferestrele incat sa obtureze permanent intrarea razelor soarelui. Un mediu in care nu patrunde soarele nu este un mediu sanatos. Era o vorba din batrani despre asta dar nu imi vine in minte. Faptul ca obturezi patrunderea razelor solare temporar in locuinta este una, si sa faci acest lucru permanent este cu totul altceva si total nesanatos.
                          Razele ultraviolete care se gasesc in compozitia radiatiei solare au efect oxidant pentru bacteriile din aer, tocmai de aceea se folosesc lampile UV pentru purificarea aerului si apei.

                          Deci... totul trebuie facut rational si gandind de doua ori inainte de a lua o decizie.. in aces caz nepotrivita.

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12202

                            #14
                            Scump rau si cu dezavantaje . Dezavantajele sint ca lumina naturala nu poti sa mai ai iar aplicarea pe geam termopan nu prea este recomandata .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • ecosit
                              Membru
                              • 18.aug.2008
                              • 158

                              #15
                              la aia ma refeream si eu... la folia aia minune

                              Comentariu

                              Procesare...