Veka sau Rehau

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alipiticot
    Incepator
    • 12.mar.2007
    • 15

    Veka sau Rehau

    Buna ziua,

    Din toate cautarile am ramas la 3 furnizori si 2 profile. Ar mai fi ceva alegeri dar...
    Deci am de ales intre Veka 5 camere Softline 70 cu feronerie GU, producator mare pentru Iasi care a realizat multe cladiri de referinta din Iasi: fece si BRD.
    Veka aceleasi carasteristici feronerie roto producator din Vatra Dornei, dar am pus cu ei la vechiul apartament si am fost multumita si e si cu 4 mil mai ieftin.
    Si Rehau, producator Aplast. Am inteles ca sunt foarte mari in tara, dar au profil cu 4 camere, tot 70 mm mi s-a parut mai fragil mijlocul din material dur (nu mi amintesc acum cum se numeste).
    Dar la acelasi pret ca veka au plasa tantari gratuit, glaf si bolbane care nu am inteles ce sunt....
    Cam astea ar fi in mare.
    Mai sunt oferte de la alti producatori dar parca acestea sunt primele.
    Ca pret, culmea, profile mai slabute si firme de 2 lei de cartier au acelasi pret.
    Cam asta ar fi.
    Scuze ca deschid topic pentru asta, dar nu stiu cum sa procedez. La camere m-am grabit si am pus Gealan, care tot in aceleasi preturi ne am incadrat.
    Acum la balcon nu vreau sa risc.

    Va multumesc mult, mult.
  • Vizitator

    #2
    Eu ti-as recomanda sa mergi pe mana aceluia cu care esti multumita si as cere eventual o reducere pentru a doua comanda. In unele situatii comerciale clientul fidel se premiaza. Eventual as incerca si pe veka local, in orice caz nu as merge pe mana unui producator la sute de kilometri departare intermediat de vreun montator fransizat ... veka cu 5 camere e OK.

    Comentariu

    • alipiticot
      Incepator
      • 12.mar.2007
      • 15

      #3
      multumesc pt raspuns.aproape 75% sunt hotarata pt producatorul local,parca nu m-as complica cu cei care au pus la vechiul apartament acum nemaiavand magazin in iasi...e posibil sa dureze mult.Era fain cu acele oferte la rehau dar nu m-am gandit la chestia francizata(am vazut pe site ca ofera) si intradevar nu stiu ce mesteri au...as mai astepta pareri.oricum maine trebuie sa fiu hotarata sa dau comanda ca e frig tare in casa si daca nu inchid balconul pierd multa caldura....si asa se scumpeste gazul....

      Comentariu

      • big_boy
        Incepator
        • 23.sep.2007
        • 29

        #4
        eu iti recomand gealan!!

        Comentariu

        • alipiticot
          Incepator
          • 12.mar.2007
          • 15

          #5
          Multumesc am ales veka cu 5 camere ,stiicla low e si argon,la producatorul de aici destul de mare in iasi

          Comentariu

          • Dumy
            Incepator
            • 13.ian.2008
            • 44

            #6
            Veka sau rehau?

            Buna ziua. Am o nelamurire la alegerea termopanelor. Am doua oferte de la doua firme:
            1. De la Aplast: -profil rehau cu 3 camere
            -geam float4+16+4low-e
            -feronarie GU Unijet
            2.De la Qfort: -profil veka cu 5 camere
            -geam float4+low-e(argon)
            -feronerie roto nt titan mat-clasa de sigura
            -coeficient 1.1W/m2k
            Daca ma puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi.
            Cei de la aplast au facut o oferta de 50% reducere, iar cei de la qfort 25% reducere

            Comentariu

            • Anca_M.
              Incepator
              • 15.dec.2008
              • 3

              #7
              Sper ca iti vin in ajutor spunandu-ti ca atunci cand vrei sa iti pui termopan sa te orientezi catre o firma cu vechime in domeniu , in ceea ce priveste produsul: daca unul din profile are 5 camere si altul are 3 camere intereseaza-te si care este adancimea de constructie, oricum diferenta la pret intre 3 camere si 5 camere este foarte mica. In orice caz eu zic sa nu te opresti la 2 firme, incearca la mai multe.

              PS: Nu te orienta dupa cat de mare este reducerea, ea poate fi de 60% dar si adaosul este foarte mare, fii atent la optiuni cum ar fi microventilatia, unde este produsa sticla, unde este produsa tamplaria, tipul de feronerie, altele cum ar fi manere antiefractie, blocatori antiefractie etc

              Mult succes!

              Comentariu

              • Dumy
                Incepator
                • 13.ian.2008
                • 44

                #8
                Cei de la aplast mi.au facut o reducere de 50% si de aceea sunt nelamurit de ce este asa de mare.

                Comentariu

                • alfa
                  Membru
                  • 17.apr.2008
                  • 171

                  #9
                  50% reducere??? Sa nu crezi ca esti tu singurul caruia i se ofera asta!!! Preturile lor sunt umflate atat de mult incat sa permita chiar si mai mult de 50%.... asta ca sa-ti i-a ochii si sa bati palma cu ei cica strategii de vanzare

                  Comentariu

                  • radu matei
                    Membru Marcant
                    • 17.apr.2007
                    • 516

                    #10
                    Ce conteaza procentul de reducere?
                    Important este pretul final obtinut pentru o anumita lucrare. Degeaba am reducere 70% daca pretul final este de 1000 euro, iar in alta parte - la aceeasi lucrare - cu 0% reducere pretul final este de 900 de euro.
                    Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                    Comentariu

                    • Dumy
                      Incepator
                      • 13.ian.2008
                      • 44

                      #11
                      Ms pt raspunsuri.

                      Comentariu

                      • cristinad
                        Incepator
                        • 28.iul.2008
                        • 21

                        #12
                        Va sfatuiesc sa alegeti o firma serioasa,cu putere financiara si experienta in domeniu.Va spun din proprie experienta ca,oricat de bun ar fi profilul,daca echipa de meseriasi nu este serioasa si competenta s-ar putea sa aveti mari probleme.
                        Eu am contractat profile VEKA cu o firma mica din Cluj care ne-au purtat 4 luni pana au pus toate geamurile,iar lucrarea n-a fost facuta chiar la standardele dorite.Pretul ,in schimb,a fost mai mare decat alte oferte(cu mult!)

                        Comentariu

                        • pboby
                          Incepator
                          • 15.aug.2010
                          • 18

                          #13
                          Veka vs Rehau vs Gealan

                          Buna ziua,

                          Am de montat tamplaria la o casa. Oferte am primit pe urmatoarele profile :

                          VARIANTA I
                          Profil : REHAU Briliant Design 86 mm 6 camere
                          Sticla : 40mm 4S(4 anotimpuri)+f4+Low-E
                          Feronerie : Roto NT; Winkhaus

                          VARIANTA II
                          Profil : GEALAN S8000 83 mm 6 camere
                          Sticla : 36mm 4S(4 anotimpuri)+f4+Low-E
                          Feronerie : Roto Compact

                          VARIANTA III
                          Profil : VEKA 70 mm 5 camere
                          Sticla : 33mm 4S(4 anotimpuri)+f4+Low-E
                          Feronerie : Roto

                          Problema este ca nu stiu care este cea mai buna varianta avand in vedere ca toate profilele sunt calitativ asemanatoare si oferta de pret este apropiata pe toate varianatele

                          Dvs ce ati alege ?

                          Multumesc

                          Comentariu

                          • Consultant Tamplarie
                            Moderator
                            • 27.mai.2008
                            • 904

                            #14
                            Varianta 2 este cea mai indicata in cazul dumneavoastra.

                            Comentariu

                            • piancada
                              Membru
                              • 01.feb.2010
                              • 197

                              #15
                              Tamplaria cu termopan se alege in functie de trasmitanta termica.
                              Datele puse de dvs nu spun nimic. Trebuie sa cereti sa va scrie in oferta trasmitanta termica a geamului si separat a tampariei care nu trebuie sa fie mai mare de 1,3.
                              Nu acceptati peste acesta valoare. Cereti sa specifice ca partea metalica (din interior) este pusa pe toata lungimea tamplariei (altfel se deformeza la soare).
                              Important este si numarul de puncte de inchidere (min sunt 3 pe fereastra).
                              Daca locuiti la casa unde sunt posilibitati de intrare prin efractie ar fi bne sa cereti 7 puncte si geam antiefractie (macar cel exterior).

                              Comentariu

                              Procesare...