Montare usi de interior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • n_adrianm
    Incepator
    • 03.oct.2007
    • 4

    Montare usi de interior

    Salutare.M-am apucat sa-mi amenajez apartamentul si la un moment dat am ajuns la montajul uneia din usile de interior.Stiu ca la montaj tocul usii se fixeaza cu pene si cu scanduri in interior(unde vine usa) ca sa nu se deformeze tocul dupa incarcarea rostului dintre toc si zid cu spuma poliuretanica.Intrebarea mea este:tocul se mai fixeaza de perete cu ceva gen dibluri+holtzsuruburi,sau e suficienta spuma?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Depinde ce tipul usii, daca sunt din lemn masiv sau au o greutate ceva mai mare decat cele celulare atunci ar trebui si o fixare mecanica (3 prinderi pe latura).

    Despre ce usa este vorba? Are gaurile adte pe toc? Stiu ca unele usi - Porta - au asfel de gauri.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • n_adrianm
      Incepator
      • 03.oct.2007
      • 4

      #3
      usile sunt ca cele de la porta doors cu toc pe semirotund dar nu au gauri ptr fixare mecanica

      Comentariu

      • first_carmen
        Incepator
        • 27.mar.2007
        • 8

        #4
        Montaj usi furnir

        Usile cu furnit natural se pot monta si altfel decit cu spuma polioretanica?

        Multam
        first_carmen, mamica de baieti

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3526

          #5
          de ce nu doriti spuma??

          Comentariu

          • first_carmen
            Incepator
            • 27.mar.2007
            • 8

            #6
            Anul trecut am achizitionat acest tip de usi pentru apartament si una dintre ele s-a lasat si atinge podeaua iar alta (dubla) nu se mai poate inchide, decit cu greu. Si cred ca s-a intimplat asta din cauza acestei spume.

            vreau sa cumpar pentru casa de la tara usi si as vrea sa stiu daca se mai pot monta si altfel.
            first_carmen, mamica de baieti

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              In mod normal nu au de ce sa se deplaseze usile.

              -la usi cu greutate mare la care nu este recomandata doar montarea cu spuma poliuretanica ci si o prindere mecanica
              -la usi mai usoare se poate face montajul doar cu spuma dar cu o densitate mai mare - pe piata sunt diferite tipuri de spuma
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • first_carmen
                Incepator
                • 27.mar.2007
                • 8

                #8
                Inseamna ca usile nu au fost montate bine daca totusi s-au lasat.


                Cind am fost sa ne interesam de aceste usi celulare cu furnir natural, intr-un loc ni s-a spus ca se poate cu pervaze rotunjite (si ne-a dat un pret) in alta parte ni s-a spus ca, pentru astfel de tipuri de usi, nu se pot face pe rotund (nu ca nu ar avea ei utilejele).
                Vroiam sa stiu : exista pervaze rotunjite la usile placate cu furnir natural?
                first_carmen, mamica de baieti

                Comentariu

                • mastersoft
                  Incepator
                  • 14.sep.2007
                  • 46

                  #9
                  Montare usi si parchet

                  doresc sa pun usi de lemn si parchet si nu stiu ce sa pun prima data ?! initial am vrut sa montez prima data usile de lemn apoi parchetul si cineva mi a zis ca asa a facut si el si a trebuit sa taie din usi ca nu se mai puteau deschide!

                  Ideal ar fi sa pun usile apoi parketul , dupa ce pun usile mai trebuie zugravit si deh...... daca fac invers se alege praful de parket

                  MA PUTETI AJUTA CU UN SFAT ???


                  merci
                  me...the only 1

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #10
                    Cien va monta usile va trebui informat despre modul de finisare a pardoselii si va realiza montajul la cotele necesare pentru a nu fi probleme cu deschiderea usilor.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • mastersoft
                      Incepator
                      • 14.sep.2007
                      • 46

                      #11
                      deci se monteaza usile prima data ?!
                      me...the only 1

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12202

                        #12
                        Postat în original de mastersoft
                        deci se monteaza usile prima data ?!
                        Nu are importanta si nu va cramponati de asta . Daca le puteti monta , le montati si apoi puneti parchetul . Ar fi bine ca la montaj sa se tina cont de inaltimea parchetului + pragul care va veni si care va masca luftul de dilatatie .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Consultant Tamplarie
                          Moderator
                          • 27.mai.2008
                          • 904

                          #13
                          Postat în original de first_carmen
                          Inseamna ca usile nu au fost montate bine daca totusi s-au lasat.


                          Cind am fost sa ne interesam de aceste usi celulare cu furnir natural, intr-un loc ni s-a spus ca se poate cu pervaze rotunjite (si ne-a dat un pret) in alta parte ni s-a spus ca, pentru astfel de tipuri de usi, nu se pot face pe rotund (nu ca nu ar avea ei utilejele).
                          Vroiam sa stiu : exista pervaze rotunjite la usile placate cu furnir natural?
                          In cazul dumneavoastra ori nu s-a lucrat profesionist, ori chiar este nevoie de prindere mecanica, ceea ce va recomand si eu pentru o fixare de durata.
                          Cat despre „pervaze rotunjite”, ve referiti cumva la falţul usii?

                          Comentariu

                          • first_carmen
                            Incepator
                            • 27.mar.2007
                            • 8

                            #14
                            daca faltul este partea care imbraca zidul atunci despre asta este vorba
                            first_carmen, mamica de baieti

                            Comentariu

                            • SENDY
                              Incepator
                              • 12.mai.2008
                              • 57

                              #15
                              Montare usi interior

                              Buna ziua!

                              As vrea si eu un sfat si va multumesc anticipat.

                              Am cumparat usi de interior fara prag si nu stiu cum este mai bine sa fac, sa montez usile inainte de a pune parchetul sau dupa?
                              Eu vream sa fac mai intii glafurile, sa las 1 cm intre glaf si toc pentru a fixa usa cu spuma poliuretanica, iar dupa ce montez usa, sa imbrac glaful cu rigips (camera o plachez cu rigips).
                              As vrea sa evit pe cat posibil sa mai fac lucrari in camera dupa ca am pus parchetul.

                              Este bine cum vreau sa procedez?

                              Comentariu

                              Procesare...