Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • termopane
    Membru
    • 24.nov.2007
    • 138

    #46
    Postat în original de VictorMihai
    Inteleg ca sunt linii de asamblare unde nu mai e nevoie de supape... si argonul nu se pierde, dar isi pierde proprietatile;
    Este nevoie de reincarcare dupa un timp? daca da cum se reincarca cele fara supape?
    Nu sunt necesare supapele deoarece foile de sticla se lipesc intr-un mediu de argon.Este o "camera" speciala a liniilor automatizate(vorbim de cele mai moderne,desigur) unde aerul nu exista,fiind inlocuit cu acest gaz.In aceste conditii argonul are o durata de viata mai mare(doar este o cantitate mai mare si nici nu se are cum sa iasa dintre foi).
    Nu este neaparat necesara reincarcarea.In primul rand argonul izoleaza fonic(aceasta proprietate nu si-o pierde),iar apoi termic(reduce cu 0,3 W/m2K coeficientul termic).
    In concluzie,daca geamul este low-e(OBLIGATORIU),iar argon-ul nu va costa nimic,bucurati-va de ele!
    Termopane,termopane...hai sa punem la balcoane!Ieftin ca braga,ca a venit frigul.

    Comentariu

    • ovideos2003
      Membru
      • 07.mai.2008
      • 204

      #47
      Am luat si eu ferestre de la Aplast , m-am inteles cu ei fara montaj ca sa n-am parte de "meseriasi" si probabil o sa platesc eu o echipa aleasa pe spranceana sa le monteze . Par bine facute , lipiturile profilelor se vede ca sunt facute la masina si nu manual sunt multumit per ansablu de alegerea facuta. Un minus mic ar fi nuanta albului care la Rehau nu e chiar asa stralucitoare ca la alte profile vazute de mine. Uitandu-ma la sticle nu vad nicaieri granulele de silicagel, poate stie cineva sa -mi explice exact tehnologia si cum au reusit sa renunte la ele? De asemenea daca supape pentru argon nu sunt atunci sa inteleg ca argonul nu se mai pierde ?citeam tot pe aici ca s-ar pierde dupa cativa ani?Daca se pierde cum se pot reincarca aceste geamuri daca nu au supape?

      Comentariu

      • alexis
        Living Legend
        • 05.nov.2006
        • 1318

        #48
        [quote="ovideos2003"]
        Daca nu sunt supape, nici argon nu e.
        faci o casa si pentru urmasii tai

        Comentariu

        • bogdan1109
          Incepator
          • 12.oct.2008
          • 2

          #49
          [quote="alexis"]
          Postat în original de ovideos2003
          Daca nu sunt supape, nici argon nu e.
          Gresit!
          eu am ajuns pe la Aplast prin fabrica si am vazut cum lucreaza
          si nu sunt supape pt ca pachetul de sticla este sigilat intr-o camera etansa cu argon!

          Sistemul cu supape este cam invechit si poti avea surpriza ca daca butelia de argon e pe terminate in interiorul pachetului sa se formeze vid si la frig, POC!

          Comentariu

          • Consultant Tamplarie
            Moderator
            • 27.mai.2008
            • 903

            #50
            Cititi acest material: http://www.spectrum-industries.ro/STABILITATEA.pdf

            Silicagelul este in interiorul baghetelor si nu se poate observa usor prin microperforatiile acestora.

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6453

              #51
              Scria cineva pe forum că de fapt pierderea nu este de volum de gaz, ci gazul îşi pierde din proprietăţi în timp.
              Nu mă pricep, aşa că ce-am citit, asta vă spun. Poate confirma sau infirma cineva afirmaţia de mai sus?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • alexis
                Living Legend
                • 05.nov.2006
                • 1318

                #52
                Postat în original de RaduCA
                Scria cineva pe forum că de fapt pierderea nu este de volum de gaz, ci gazul îşi pierde din proprietăţi în timp.
                Nu mă pricep, aşa că ce-am citit, asta vă spun. Poate confirma sau infirma cineva afirmaţia de mai sus?
                Ca si hidrogenul, argonul este greu de tinut in frau. Se pierde prin difuzie.
                faci o casa si pentru urmasii tai

                Comentariu

                • ovideos2003
                  Membru
                  • 07.mai.2008
                  • 204

                  #53
                  Silicagelul este in interiorul baghetelor si nu se poate observa usor prin microperforatiile acestora.[/quote]
                  Am scuturat putin de ele si se aud granulele de silicagel cum misca in interiorul baghetelor

                  Cat despre plecarea argonului am mai mare incredere in geamurile facute pe o linie automatizata cu tehnologie de ultima ora decat in cele facute custom de cine stie ce "mesteri" care incerca intr-una sa ma lamureasca ca de fapt nici nu are rost sa bage argon.Toate sansele sa nu-mi faca diagonalele egale sau sa nu lipesca sticla ca lumea lipiturile profileleor sa ramana inrelief sau sa fie taiate prea adanc etc.Asa ca am preferat sa comand geamuri din Ploiesti macar ca stau in Alba Iulia.Si or fi proaste serviciile Aplastului si francizorii incompetenti si smekeri da geamurile in sine mi se par "beton" si la pret si la calitatea executiei.

                  Comentariu

                  • roscatraian
                    Membru Marcant
                    • 15.feb.2009
                    • 308

                    #54
                    Postat în original de alexis
                    Postat în original de RaduCA
                    Scria cineva pe forum că de fapt pierderea nu este de volum de gaz, ci gazul îşi pierde din proprietăţi în timp.
                    Nu mă pricep, aşa că ce-am citit, asta vă spun. Poate confirma sau infirma cineva afirmaţia de mai sus?
                    Ca si hidrogenul, argonul este greu de tinut in frau. Se pierde prin difuzie.
                    Argonul este inert din punct de vedere chimic, deci in timp nu pateste ABSULUT NIMIC. El isi pastreaza calitatile.
                    Tot argonul are un volum destul de mare si ca atare nu difuzeaza. Nu este nici o problema sa se piarda daca geamul este bine sigilat. Deci daca geamul este facut pe o linie automata sunt sanse mici ca sigilarea sa nu fie buna( bule de aer in material care produc gauri pe care este greu de crezut ca le va depista un operator).
                    Cumparati neaparat cu argon.

                    Comentariu

                    • alfa
                      Membru
                      • 17.apr.2008
                      • 171

                      #55
                      Postat în original de ovideos2003
                      Par bine facute , lipiturile profilelor se vede ca sunt facute la masina si nu manual

                      Comentariu

                      • roscatraian
                        Membru Marcant
                        • 15.feb.2009
                        • 308

                        #56
                        domnule Alfa, mi-a placut mult raspunsul dumneavoastra, dar sa stiti ca au inceput sa apara si oameni care fac marfa de calitate si le este foarte greu sa reziste datorita a celor care isi bat joc de meserie si clienti. Mai este un subiect care se suprapune cu acesta Geam termopan triplu, nu stiu sa pun link-ul.

                        Comentariu

                        • ovideos2003
                          Membru
                          • 07.mai.2008
                          • 204

                          #57
                          Poate va vine sa radeti domnule Alfa dar am vazut si geamuri la care surplusul de PVC rezultat in urma lipiturii era curatat cu ceva scula ori mai jos decat nivelul profilului ori mai sus incat se vedea de la o posta muchia de imbinare.La geamurile mele de la Aplast coltul e finisat perfect

                          Comentariu

                          • alfa
                            Membru
                            • 17.apr.2008
                            • 171

                            #58
                            M-a scuzati, dar mi se pare normal ca lipiturile sa se faca la masina.... sper totusi ca am reusit sa trecem de faza cand cineva se ducea la "supermarketul" de profile PVC ( care apropo, vad ca mai exista), isi lua bara pe spate si suda fereastra acasa cu fierul de calcat

                            Exista masini de sudat la 2 capete si masini de debavurat, si nu au numai cei mai mari producatori asa ceva.

                            Debavurarea facuta corect si estetic ar trebui sa fie ceva perfect normal, si nu o raritate...

                            Comentariu

                            • teaca constantin
                              Incepator
                              • 26.feb.2009
                              • 2

                              #59
                              Re: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

                              Postat în original de VictorMihai
                              Buna ziua,
                              M-am hotarat sa-mi inchid balconul cu geam termopan. Vreau o fereastra termopan cu geam LowE si argon. Problema este ca nu stiu cum pot verifica daca fereastra are argon sau nu?
                              Spre exemplu am fost la un distribuitor Aplast care ma asigurat ca ferestrele lor au argon dar nu pun supape pentru reincarcare!? (pe sit-ul lor nu am vazut nici un produs care sa aiba argon).
                              Va rog daca ati terecut prin asa ceva sau daca stiti sa na ajutati cu cateva raspunsuri.
                              Victor Mihai
                              sunt prese de asamblare a geamurilor in mediu cu gaz. asta inseamna ca " in loc sa se prinda aer in momentul asamblarii se va prinde argon" (ca sa ma exprim rudimentar). de aia nu-i mai trebuie coltare cu supapa.

                              Comentariu

                              • teaca constantin
                                Incepator
                                • 26.feb.2009
                                • 2

                                #60
                                Postat în original de roscatraian
                                Postat în original de alexis
                                Postat în original de RaduCA
                                Scria cineva pe forum că de fapt pierderea nu este de volum de gaz, ci gazul îşi pierde din proprietăţi în timp.
                                Nu mă pricep, aşa că ce-am citit, asta vă spun. Poate confirma sau infirma cineva afirmaţia de mai sus?
                                Ca si hidrogenul, argonul este greu de tinut in frau. Se pierde prin difuzie.
                                Argonul este inert din punct de vedere chimic, deci in timp nu pateste ABSULUT NIMIC. El isi pastreaza calitatile.
                                Tot argonul are un volum destul de mare si ca atare nu difuzeaza. Nu este nici o problema sa se piarda daca geamul este bine sigilat. Deci daca geamul este facut pe o linie automata sunt sanse mici ca sigilarea sa nu fie buna( bule de aer in material care produc gauri pe care este greu de crezut ca le va depista un operator).
                                Cumparati neaparat cu argon.
                                problema cu "pierderea argonului" e urmatoarea: sigilantii (poliuretan, tyocol, hot melt) au o permeabilitate mai mica sau mai mare. (vapori de apa din exterior spre interior si gaz din interior spre exterior).
                                standardul sr en 1279 - partea 3 se refera strict la "metode de incercare de lunga durata si conditii pt debitul de gaz pierdut si tolerantele la concentratia gazului.".
                                pe scurt: se face o testare initiala a "gradului de umplere cu argon din geam" (tre sa fie min 85%). apoi se simuleaza trecerea vremii si se admite o "piedere" maxima de 1% pe an. deci faza cu 3-5 ani nu mai ai argon in geam e degeaba.
                                ponturi: din cate stiu eu geamurile sigilate cu poliuretan pierd ceva mai mult (de ex 1,2%), cea mai buna solutie fiind geamurile cu polisulfid (tyocol). influenteaza si prima sigilare si materialul din care este realizata bagheta distantier din geam

                                Comentariu

                                Procesare...