Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #76
    Cine lucreaza cu bagheta desteapta?(ma refer la bagheta din plastice compozite si nu aluminiu)
    ...si mai am o intrebare: cine lucreaza cu geamuri la care latimea este peste 44 ? Geneo stiu ca accepta pana aproape de 50mm.

    Merci
    DIY

    Comentariu

    • mihai123
      Incepator
      • 11.iun.2010
      • 79

      #77
      buna seara,am montat in apartament termopan cu low-e dar si cu planitherm.
      din cite am citit planitherm ar fii un low-e inbunatatit.
      am facut testul cu luminarea sa verific daca este autentic la geamul cu low-e si este autentic din cele 4 reflexi una rosu.
      intrebarea este in felul urmator:cum pot sa-mi dau seama din reflexi sau alta modalitate daca:geamul cu planitherm este la exterior,iar cel cu low-e la interior???multumesc

      Comentariu

      • ciureanuc
        Membru
        • 15.iun.2009
        • 178

        #78
        Postat în original de VALTEC DOMUS
        Cateva sfaturi:

        - nu folositi sistem PVC, este daunator sanatatii, mediului si are comportament plastic la temperatura si dupa 2 ani incepi sa le inchizi sau sa le deschizi cu surubelnita
        Cum explicati atunci garantiile de 5-10 ani la TOT ?

        Comentariu

        • Consultant Tamplarie
          Moderator
          • 27.mai.2008
          • 903

          #79
          Dupa ideile cu 2 ani cred ca toti ar trebui sa avem probleme la tamplarie. Acest lucru nu este demonstrat nici de cea mai slaba tamplarie existenta pe piata.
          Este normal ca odata cu acumularea unei experiente pe piata, firmele din domeniu sa aiba un controlmai bun asupra productiei si performantelor in exploatare ceea ce le permite la un moment dat sa creasta perioada de garantie, mai ales in conditiile in care criza afecteaza destul de serios vanzarile.

          Comentariu

          • Gamezcdr
            Incepator
            • 12.iul.2011
            • 58

            #80
            E daunator condensul la baza geamurilor termopan ? Nu aerisesc ca nevasta nu intelege de ceeste asa important si am 5 cm de apa la baza geamului LowE .

            Comentariu

            • Consultant Tamplarie
              Moderator
              • 27.mai.2008
              • 903

              #81
              Postat în original de Gamezcdr
              E daunator condensul la baza geamurilor termopan ? Nu aerisesc ca nevasta nu intelege de ceeste asa important si am 5 cm de apa la baza geamului LowE .
              Nu as putea sa spun ca este daunator in vreun fel daca ne referim la actiunea asupra tamplariei. Cu timpul, daca este condens permanent se va forma mucegai pe bagheta, pe zona unde este garnitura. Acesta se poate indeparta prin scoaterea baghetei respective si curatare cu o laveta. Lasand la o parte umiditatea provenita din activitatile desfasurate in locuinta, peste noapte omul transpira, elimina o anumita cantitate de apa ce trece in aerul din locuinta, motiv pentru care ar trebui ca dimineata sa aerisim pentru a elimina aerul incarcat cu vapori si cu miros specific, aerul din afara, mai rece si mai uscat este benefic. Ne putem permite macar 30 minute de aerisire, omul are nevoie de aer proaspat (oxigen) altfel pot fi efecte negative asupra confortului, starii de sanatate etc.

              Comentariu

              • popa d
                Incepator
                • 05.apr.2012
                • 3

                #82
                veka sau rehau?

                va rog ajutati-ma sa ma hotarasc ce sa aleg intre 2 oferte de profile pvc pt balcon:
                -veka,profil start cu feronerie roto si geam low e
                -rehau,profil briliant cu feronerie gu si geam dual protect
                pretul este apropiat si ambele firme isi lauda marfa.
                ce credeti ca este mai bun?
                mentionez ca balconul este pe nord,si am nevoie de izolatie f buna.
                multumesc

                Comentariu

                • Consultant Tamplarie
                  Moderator
                  • 27.mai.2008
                  • 903

                  #83
                  Inchideti balconul sau este usa si fereastra catre balcon?
                  Ce marime are inchiderea cu tamplarie sau care este configuratia necesara? Se va inchide de la parapet in sus sau integral?
                  Se schimba modul de utilizare al balconului sai din ce cauza aveti nevoie de izolatie buna?
                  Daca se doreste o izolatie buna puteti avea in vedere sticla tripla.
                  Optiunea mea ar fi a doua varianta dfin considerente de profil.
                  Vedeti si mesajul http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post509794

                  Comentariu

                  • INES
                    Incepator
                    • 09.dec.2007
                    • 12

                    #84
                    Răspuns la: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

                    Buna ziua!
                    Dorim sa inchidem balconul cu termopan si oscilam intre 2 tipuri de sticlalanitherm bronze (coeficient de transfer termic 1,29w/m2k)si sticla cu control solar F4+lowE1.0 (coeficient de transfer termic 1,28w/m2k).
                    Balconul se incalzeste foarte tare vara si am vrea sa deschidem si sufrageria spre balcon.
                    Diferenta de transfer termic este sesizabila intre cele 2 tipuri de geam? Ce ne recomandati sa alegem?

                    Comentariu

                    • Consultant Tamplarie
                      Moderator
                      • 27.mai.2008
                      • 903

                      #85
                      Răspuns la: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

                      Inclin spre produsul Planitherm Bronze ce este tot o sticla 4 anotimpuri dar cu un strat reflexiv, acea tenta de bronz ce se regaseste inclusiv in denumirea produslui.
                      Pe langa inchiderea cu tamplarie termoizolanta, este necesara adaugarea componentei de izolatii termice pe suprafetele exterioare, mai ales daca doriti inglobarea spatiului in camera.

                      Comentariu

                      • constantinescu akbar
                        Incepator
                        • 16.apr.2012
                        • 16

                        #86
                        Răspuns la: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

                        Postat în original de Consultant Tamplarie
                        Inclin spre produsul Planitherm Bronze ce este tot o sticla 4 anotimpuri dar cu un strat reflexiv, acea tenta de bronz ce se regaseste inclusiv in denumirea produslui.
                        Pe langa inchiderea cu tamplarie termoizolanta, este necesara adaugarea componentei de izolatii termice pe suprafetele exterioare, mai ales daca doriti inglobarea spatiului in camera.
                        Buna ziua
                        Aveti perfecta dreptate , oferind aceasta varinta .
                        Am ales un control solar asupra unui spatiu folosind :
                        Profil : Gealan 6 camere START (profil reciclat)
                        Geam : 46 CS1.0 4 + F4+LowE1.0 4(Argon)
                        Coeficient de transfer termic : 0.87 W/m2K

                        Atasez fisa cu produsul contine marimea / fisa tehnica / Pretul
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • cristina85
                          Incepator
                          • 16.feb.2014
                          • 1

                          #87
                          Răspuns la: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

                          Buna dimineata, va rog sa ma ajutati daca se poate sa iau o decizie in privinta termopanelor ( Rehau Geneo , Salamander BlueEvolution sau Veka Alphaline 90 ) . Toate cu feronerie roto confort . Daca imi poate spune cineva care sunt cele mai bune raport calitate-pret si un executant serios in Bucuresti. Multumesc , astept pareri si raspunsuri.

                          Comentariu

                          • Redguard
                            Membru
                            • 05.iul.2013
                            • 155

                            #88
                            Răspuns la: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

                            Toate cele trei profile fac parte din categoria produselor destinate caselor pasive, diferentele de calitate si eficienta sunt nesemnificative, personal prefer geneo datorita dimensiunilor mai mici si a materialului inovator.

                            Comentariu

                            • enache gheorghe
                              Incepator
                              • 06.mar.2014
                              • 4

                              #89
                              Răspuns la: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

                              Salutare,
                              as vrea sa stiu daca este cineva care a lucrat cu Peda Ambient Construct din Bucuresti ,deoarece am gasit o oferta foarte buna la ei pe profil Rehau Euro 70 cu geam tripan lowe-clar-planitherm4s si feronerie maco in oferta sunt cuprinse si rulouri exterioare aplicate din aluminiu...(par serioasi),ma rog mi-au propus si o varianta pe salamnder dar putin mai scumpa.
                              Astept raspunsul vostru...

                              Comentariu

                              • Digix
                                Incepator
                                • 23.mai.2009
                                • 38

                                #90
                                Postat în original de cristina85
                                Buna dimineata, va rog sa ma ajutati daca se poate sa iau o decizie in privinta termopanelor ( Rehau Geneo , Salamander BlueEvolution sau Veka Alphaline 90 ) . Toate cu feronerie roto confort . Daca imi poate spune cineva care sunt cele mai bune raport calitate-pret si un executant serios in Bucuresti. Multumesc , astept pareri si raspunsuri.
                                Alpahline e profilul de ales după părerea mea. Reprezint o firmă de tâmplărie, lucrez de 12 ani în domeniu și montăm Veka, Rehau și Gealan. La Veka mergem cel mai rar la reglaje.
                                Ultima editare de Consultant Tamplarie; 19.mai.2014, 17:25.
                                Geamgiu din România

                                Comentariu

                                Procesare...