Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VictorMihai
    Incepator
    • 29.mai.2006
    • 52

    Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

    Buna ziua,
    M-am hotarat sa-mi inchid balconul cu geam termopan. Vreau o fereastra termopan cu geam LowE si argon. Problema este ca nu stiu cum pot verifica daca fereastra are argon sau nu?
    Spre exemplu am fost la un distribuitor Aplast care ma asigurat ca ferestrele lor au argon dar nu pun supape pentru reincarcare!? (pe sit-ul lor nu am vazut nici un produs care sa aiba argon).
    Va rog daca ati terecut prin asa ceva sau daca stiti sa na ajutati cu cateva raspunsuri.
    Victor Mihai
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1682

    #2
    Si eu mi-am inchis blconul in urma cu 5 ani si nu am luatin considearre unele aspecte, in afara de cele despre argon si calitatea sticlei. Fiind la exterior, cu o suprafatz vitrata destul de mare, am mers pe principiul minimei investitzii.

    1. Analizatzi ce surse de vapori care pot provoca condensul comunica in balcon.La mine sunt bucataria, baia si sufrageria. Asta a dus ca in perioadele reci de minus 20 grade sa am gheatza pe fereastra si zidul lateral, care nu era izolat termic. Acum este dar nu am mai avut iarna de minus 20 grade. Suprafatz vitrata a balconului e de aprox. 10 mp.
    2. Il incalzitzi sau nu il incalzitzi? La mine CT e pe balcon, tzevile de distrubutzie la fel, si nu am considerat ca e nevoie sa-l incalzesc, caci apareau costuri suplimentare. Ceea ce s-a dovedit ca este favorabil aparitziei condensului, termopanul (la interior)fiind mult mai rece decit aerul care venea in contact cu el. Si nu numai ca aparea condensul dar si inghetza, incit n puteam dschide fereastra in zona.
    3.In functzie de orientarea fatza de punctele cardiale cred ca atzi putea alege sticla Low care sa nu permita pe timpul verii incalzirea excesiva a balconului. Al meu e orientat spre NNE si am ales sticla simpla, mai ales ca patrunderea soarelui pe fereastra de la sufragerie e impiedecata de pozitzia avansata a balconului.
    4. Ptr a impiedeca scurgerea pe peretzi a condensului format pe termopane, am montat ulterior la interior, sa le spunem glafuri, confectzionate din capace de canalet de 100mm, care retzin apa din condens.
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1752

      #3
      Re: Alegerea ferestelor termopan Low E + Argon

      Postat în original de VictorMihai
      Buna ziua,
      M-am hotarat sa-mi inchid balconul cu geam termopan. Vreau o fereastra termopan cu geam LowE si argon. Problema este ca nu stiu cum pot verifica daca fereastra are argon sau nu?
      Spre exemplu am fost la un distribuitor Aplast care ma asigurat ca ferestrele lor au argon dar nu pun supape pentru reincarcare!? (pe sit-ul lor nu am vazut nici un produs care sa aiba argon).
      Va rog daca ati terecut prin asa ceva sau daca stiti sa na ajutati cu cateva raspunsuri.
      Victor Mihai
      Acum 11 ani, cind am inchis noi balconul, nici nu-ti trecea prin cap sa intrebi de argon sau low E ... asa ca l-am inchis cu termopanul ce se gasea la vremea respectiva, l-am izolat (peretii, plafonul si pardoseala), am montat doua calorifere de tabla (racordate la instalatia blocului) si nu am avut nici o problema cei aproape cinci ani de zile cit am mai stat acolo. Balconul era orientat spre N-NE, lung de 10 m, lat de 1.1m; ferestrele bucatariei si livingului erau permanent deschise spre balcon. In plus, cit vedeai cu ochii ... nici o alta cladire la inaltimea etajului sase, care sa opreasca, macar un pic, Crivatul.
      Ceea ce doresc, de fapt, sa spun este ca izolarea si instalarea corecta sint cei mai importanti factori in obtinerea unui rezultat bun.

      Cit despre supapele de reumplere ... prin alte parti ale lumii acesteia mari exita mesteri autorizati care instaleaza supape dintr-acestea si repara termopanele; vine valul in curind ...

      Numai bine,
      DIY

      Comentariu

      • VALTEC DOMUS
        Incepator
        • 24.sep.2007
        • 65

        #4
        Cateva sfaturi:

        - nu folositi sistem PVC, este daunator sanatatii, mediului si are comportament plastic la temperatura si dupa 2 ani incepi sa le inchizi sau sa le deschizi cu surubelnita

        - daca doriti o tamplarie de calitate alegeti combinatia lemn stratificat si aluminiu, lemn - rama interioara si aluminiu rama exterioara

        - in sticla de calitate PILKINGTON, sistemul nu are nevoie de reumplere, ei garanteaza ca acest sistem este cu Argon. Atentie sa scrie pe sticla PILKINGTON.
        Cu stima,

        Valtec Domus

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6451

          #5
          1.
          Postat în original de VALTEC DOMUS
          [...] - nu folositi sistem PVC, este daunator sanatatii, mediului si are comportament plastic la temperatura si dupa 2 ani incepi sa le inchizi sau sa le deschizi cu surubelnita [...]
          2.
          Postat în original de VALTEC DOMUS
          ... o Europa intreaga cauta solutii pentru diminuarea poluarii si prezervarea stratului de ozon care NE protejeaza viata.
          Daca sistemele de PVC sint atit de nocive, cum de nu se stie acest lucru tocmai in UE? Va pot da citeva exemple de mari producatori de sisteme de timplarie de PVC chiar din UE.

          Ne puteti spune cum de este posibila aceasta contradictie?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • VALTEC DOMUS
            Incepator
            • 24.sep.2007
            • 65

            #6
            Din motive economice, UE nu poate scoate de la vanzare aceste sisteme, ar fi impotriva legilor economice. UE poate sa dea semnale de alarma prin directive, vezi directivele aplicatiilor si utilizarii PVC, norme de utilizare etc.

            In tarile dezvoltate nu se mai utilizeaza PVC, faprul ca la noi in Romania se produce inca este datorita lacunelor legislative interne.
            Cu stima,

            Valtec Domus

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6451

              #7
              Adica producatorii respectivi dau intreaga productie in "lumea a III-a a UE" si la altii de acelasi calibru?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1682

                #8
                Postat în original de VALTEC DOMUS
                Cateva sfaturi:

                - nu folositi sistem PVC, este daunator sanatatii, mediului si are comportament plastic la temperatura si dupa 2 ani incepi sa le inchizi sau sa le deschizi cu surubelnita

                - daca doriti o tamplarie de calitate alegeti combinatia lemn stratificat si aluminiu, lemn - rama interioara si aluminiu rama exterioara

                - in sticla de calitate PILKINGTON, sistemul nu are nevoie de reumplere, ei garanteaza ca acest sistem este cu Argon. Atentie sa scrie pe sticla PILKINGTON.
                Cum este PVC-ul daunator sanatatzii? Ca nu m-am prins!
                Vindetzi cumva sisteme de alu? Cu sau fara bariere?

                Sal'tare!
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • VALTEC DOMUS
                  Incepator
                  • 24.sep.2007
                  • 65

                  #9
                  In anul 1960, Dr. John Creech si Dr. Maurice Johnson au fost primii care au recunoscut clar cancerologia monomerului de clorura de vinil, parte principala a PVC. Expunerea sau contactul cu fenomenele chimice de contact ale PVC pot afecta sanatatea omului. Deci vedeti ca inca de acum 48 de ani se stia despre aceste riscuri de cancer. Vizitati acest link si veti afla mai multe http://www.prescriptiondrug-info.com...lychloroethene

                  In limbaj chimic PVC se numeste Polychloroethene
                  Cu stima,

                  Valtec Domus

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6889

                    #10
                    eu stiam ca PVC este abreviere de la Polyvinyl chloride produs din polimerizarea monomerului de vinyl chloride.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • Baboo
                      Living Legend
                      • 09.iul.2006
                      • 1682

                      #11
                      Postat în original de VALTEC DOMUS
                      In anul 1960, Dr. John Creech si Dr. Maurice Johnson au fost primii care au recunoscut clar cancerologia monomerului de clorura de vinil, parte principala a PVC. Expunerea sau contactul cu fenomenele chimice de contact ale PVC pot afecta sanatatea omului. Deci vedeti ca inca de acum 48 de ani se stia despre aceste riscuri de cancer. Vizitati acest link si veti afla mai multe http://www.prescriptiondrug-info.com...lychloroethene

                      In limbaj chimic PVC se numeste Polychloroethene
                      Link-ul nu merge, dar oricum in 1960 eam tare mindru ca am copertzi de PVC la caiete si cartzi fatza de ceilaltzi care le inveleau cu hirtie albastra.
                      Din expunerea dvs., se intzelege ca expunerea si contactul cu fenomenele...
                      Or la fereastra mea nu au loc fenomene de obtzinere a PVC ului...
                      Mi se pare mai periculos asbestul in produsele care se comercializeaza...

                      Ca sa nu mai vorbim de E-urile care ne agreseaza mai ale s de pe dinauntru, nu pe dinafara ca PV-ul. Sau noul E123 cu care americanii ingrasau cobaii! Unde e E123? cum te feresti de el? In comparatzie cu E-urile PVC-ul mi se pare ,,copil prostutz din paritzi parashutishti''!

                      Sal'tare!
                      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1682

                        #12
                        Eu stiam ca PVC este abrevierea de la poli clorura de vinil. Dar mai nou ajungm sa nu mai putem mere la buda daca nu stii limba engleza. Am dat cumva rusa pe engleza? Sau nu mai stiu eu...

                        Sal'tare!
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        • VALTEC DOMUS
                          Incepator
                          • 24.sep.2007
                          • 65

                          #13
                          Da, asa este PVC = Polyvinyl chloride, dar in terminologia chimica a International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC) ,PVC este denumit Polychloroethene
                          Cu stima,

                          Valtec Domus

                          Comentariu

                          • VALTEC DOMUS
                            Incepator
                            • 24.sep.2007
                            • 65

                            #14
                            Ca si la medicamente, exista o denumire comerciala Policlorura de vinil sau prescurtat PVC si denumirea substantei active Polychloroethene.
                            Cu stima,

                            Valtec Domus

                            Comentariu

                            • Baboo
                              Living Legend
                              • 09.iul.2006
                              • 1682

                              #15
                              Postat în original de VALTEC DOMUS
                              Da, asa este PVC = Polyvinyl chloride, dar in terminologia chimica a International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC) ,PVC este denumit Polychloroethene
                              Datzi-mi voie sa ramin la denumirile pe care le-am invatzat la chimie.. nu de alta dar nu mai am timp sa ma pun lapunct cu toate ...
                              Acu+ nu-i mai tice bicarbonat de sodiu ii zice dicarbonat, ca sa nu mai intzeleaga bunica cind cumpara de la alimentara ca sa faca prajituri..
                              Nu-i mai zice Azot ca-i zice NItrogen...
                              V-am spus eu: am dat rusa pe engleza!

                              Sal'tare!
                              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                              Comentariu

                              Procesare...