Reglaje tamplarie termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Archangel
    Incepator
    • 14.dec.2013
    • 4

    Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

    Buna ziua,

    Am o mica problema cu geamul. Problema se poate vedea in poze. Partea de sus este mai apropiata iar cea de jos este mai indepratata. Cum as putea sa le fac paralele? Ce reglaje necestia?

    Multumesc!

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	CAM00794.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	115,8 KB 
ID:	614324

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	CAM00793.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	94,6 KB 
ID:	614323

    Comentariu

    • Scifficus
      Membru Marcant
      • 23.iun.2013
      • 857

      Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

      Reglajele se fac la balamale.
      Uitate atent, studiaza-le bine, cauta ustensilele necesare ( inbus sau torx ) si da-i invarteala.

      Comentariu

      • Archangel
        Incepator
        • 14.dec.2013
        • 4

        Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

        Am imbus tot ce trebuie, dar pare a fi blocat.
        Aici te referi?
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	CAM0079611.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	105,1 KB 
ID:	614325

        Comentariu

        • Scifficus
          Membru Marcant
          • 23.iun.2013
          • 857

          Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

          Exact.

          Nu are de ce sa fie blocat, poate doar a ajuns la capat de cursa si nu mai merge invartit.
          In partea de sus ca sa poti regla trebuie deschis geamul la maxim si ai acces la surub.

          Na ca am gasit o pagina cu explcatii mura in gura. http://www.tamplariepvc.allfin.ro/?f...lariepvc17.php

          Comentariu

          • Archangel
            Incepator
            • 14.dec.2013
            • 4

            Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

            Mersi mult!! Ai o bere de la mine !

            Comentariu

            • Scifficus
              Membru Marcant
              • 23.iun.2013
              • 857

              Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

              Multam pentru oferta dar am aproape 10 ani fara alcool la bord. Mai bine revii cu o poza la ce ai reusit sa faci cu reglajul.

              Comentariu

              • Archangel
                Incepator
                • 14.dec.2013
                • 4

                Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                Am reusit, insa acum geamul nu mai sta deschis. Am tot reglat, ..de m-am saturat . Trebui sa apelz la un mester...

                Comentariu

                • Scifficus
                  Membru Marcant
                  • 23.iun.2013
                  • 857

                  Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                  Adica cum nu mai sta deschis? Explica in mai multe cuvinte.

                  Comentariu

                  • piancada
                    Membru
                    • 01.feb.2010
                    • 197

                    Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                    revin pe forum dupa mai mult timp o problema mare la o usa montata in weekend
                    Poate sa-mi trimita cineva cum se monteaza zavoarele MACO pe canatul mic ( inactiv) la o usa de intrare? Mie mi se pare ca sunt montate prea in afara si de aceea limba brostei nu mai ajunge sa inchida. Sunt disperata Stau cu casa deschisa.
                    Deci, ideea este ca tocul este perfect vertical si orizontal. Cele 2 canate nu se pot aduce la acelasi nivel Canatul din stanga nu se mai poate ridica din balamaua superioara caci acesta este la maxim. Daca vreau sa mai apropii cele 2 canet pentru a putea inchide ( ca sa ajunga limba brostei sa inchida) canatele se lovesc intre ele Mai precis canatul mare ( principal) loveste in zavoarele de sus si jos.
                    Credeti ca se poate rezolva acesta situazie ?
                    multumesc tuturor , celor care vor dori sa-mi dea o mana de ajutor.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Redguard
                      Membru
                      • 05.iul.2013
                      • 155

                      Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                      Zavoarele de Maco se monteaza in exteriorul faltz-ului de feronerie, in faltz sunt introdusi niste suporti de plastic care au rolul de a sustine, fixa si regla zavoarele, incearca demontarea zavoarelor si intoarcerea suportilor, acestia au o latura mai groasa si una mai subtire.
                      Din cate-mi amintesc eu zavoarele de maco au 8mm grosime iar spatiul dintre foile de usa ar trebui sa fie 12mm, daca aceste conditii sunt respectate usa ar trebui sa functioneze.
                      Incearca reglarea usii din toate cele trei balamale nu doar din cea superioara.
                      Ultima editare de Redguard; 18.dec.2013, 16:29.

                      Comentariu

                      • piancada
                        Membru
                        • 01.feb.2010
                        • 197

                        Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                        cum adica in exterior?
                        sunt montate pe canatul mic intre cele 2 canate iar cerceveaua nu reuseste sa treaca de ele daca mai incerc sa le pun mai aproape. Nu are importanta din ce balamale o fac Dar, ca sa aliniez canatul mare cu cel mic ar trebui s-o trag din balamaua de sus si putin din mijloc. Din pacate balamaua de sus este la maxim

                        Comentariu

                        • Redguard
                          Membru
                          • 05.iul.2013
                          • 155

                          Răspuns la: Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                          De regula, zavoarele se monteaza in faltz (zona unde se monteaza feroneria), in cazul zavoarelor de maco nu este asa, zavoarele sunt in exteriorul faltz-ului de aceea pare ca ele incurca insa nu este asa, acolo este locul lor si usa daca este corect executata trebuie sa functioneze.
                          Alinerea foilor de usa se poate face si prin recalarea sticlei / panelului daca modelul permite.
                          Balamalele de pe usa sunt reglabile 3d, foaia se poate ridica sau cobori din reglajul pe inaltime aflat in partea inferioara a balamalei de pe toc.
                          Conteaza si felul in care se face reglajul din balamale, daca balamaua de sus se trage spre exterior atunci balamaua de jos se trage spre interior, iar la reglajul pe inaltime acesta se face doar din balamaua de jos, celelalte doua balamle se ajusteaza ulterior dar nu sustin usa pe inaltime.
                          Ultima editare de Redguard; 18.dec.2013, 19:03.

                          Comentariu

                          • piancada
                            Membru
                            • 01.feb.2010
                            • 197

                            Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                            in privinza balamalelor este logic sa fie pe linieSunt 3 puncte trebuie modificate toate 3 Dar oricum nu vad inca nici o rezolvare. Usa este impartita in 3 pe verticala deci reglarea din geam sau panel nu poate fi realizata. Eu nu realizez cum se poate regla o usa cand latura externa a cercevelei bate in zavor iar limba broastei nu ajunge sa inchida. Cum pot apropia cele 2 canate fara ca cerceveaua sa bata in zavor ?

                            Comentariu

                            • mariuscbn
                              Incepator
                              • 11.apr.2007
                              • 5

                              Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                              Eu caut ceva care sa-mi arate cum fac sa se inchida geamul mai presat si NU gasesc....sau daca imi poate spune/ajuta cineva cum fac reglarea ferestrelor de termopan pe presiune.
                              (nu freaca jos sau sus, dar cand este inchis intre frigul pe la chederul dintre balamale, flutura perdeaua, pe semne ca trebuie reglat de undeva) precizez ca vorvesc de geamul de la dormitor care are dubla deschidere si se deschide numai ce-l din mijloc.
                              Multumesc anticipat!!!
                              Ultima editare de mariuscbn; 25.ian.2014, 17:02.

                              Comentariu

                              • Redguard
                                Membru
                                • 05.iul.2013
                                • 155

                                Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                                In cazul ferestrelor oscilobatante strangerea pe garnitura intre balamale se face din punctul de inchidere (piesa de pe partea mobila, la feroneriile mai vechi din piesa de pe toc), piesa de pe partea mobila care inchide intre balamale are un excentric, prin rotirea ei va pune o presiune mai mica sau mai mare pe garnitura, vezi de ce scule ai nevoie (difera de la caz la caz), poate fi imbus sau torx.

                                Comentariu

                                Procesare...