Reglaje tamplarie termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Clodius
    Incepator
    • 07.dec.2014
    • 2

    Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

    Pana la urma am chemat pe cineva. A facut testul cu foaia, iese fara probleme. Va trebui sa elimine balamaua din mijloc si sa adauge alte 2 noi (voi avea 4 in total)

    Comentariu

    • Sharkyman
      Incepator
      • 27.nov.2015
      • 3

      Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

      Buna ziua baieti ,

      am si eu aceeasi problema ca persoana anterioara ,adica la usa de termopan balamaua de mijloc sufla un pic vantul , dar din cate am inteles balamaua mea este diferita si se poate regla.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	12489795_988012374598063_1080526661_o.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	495,9 KB 
ID:	624119

      Aici v-am lasat o poza cu balamaua si am marcat punctele reglabile , dar nu stiu exact care din ele treb sa il reglez pt a micsora distanta dintre usa si rama.

      Multumesc mult.

      Comentariu

      • Redguard
        Membru
        • 05.iul.2013
        • 155

        Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

        cele doua puncte mai mari, dintre extremitati si centru.

        Comentariu

        • Sharkyman
          Incepator
          • 27.nov.2015
          • 3

          Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

          Postat în original de Redguard
          cele doua puncte mai mari, dintre extremitati si centru.
          In sensul ceasului presupun ca trebuiesc invartite corect?
          Si daca ai putea sa imi zici te rog pt ce sunt si cele 2 din exterior...ca le-am cam insurubat si pe alea in speranta ca poate se strange ))

          Iti multumesc mult pt raspuns Redguard

          Comentariu

          • Redguard
            Membru
            • 05.iul.2013
            • 155

            Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

            Este o balama turceasca, nu am avut nici odata in mana asa ceva, pot doar sa intuiesc ca extremitatile reprezinta reglajul pe orizontala (in adancime) sau/si pe verticala. Strangerea lor poate duce la apropierea partii mobile de partea fixa (in plan orizontal), ceea ce duce la o zona mai mare de acoperire a garniturii, deci poate fi bine ceea ce ai facut.

            Celalat reglaj in schimb, se face in ambele sensuri, cand ajunge la maxim intr-o directie trebuie actionat in directia opusa. Daca l-ai actionat deja intr-o singura directie l-ai dat peste cap, teoretic nu se intampla nimic, practic, in mod repetat acest mod de reglare duce la o uzura mai mare a piesei.

            Comentariu

            • yulys
              Membru
              • 26.iun.2015
              • 119

              Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

              ...................

              Comentariu

              • christig
                Incepator
                • 14.sep.2007
                • 32

                Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                salut.

                usa de la balcon e din tamplarie aluminiu si din ce am constatat, nu are prinderi decat sus si jos, iar pe la mijlocul pe verticala al usii cam bate vantul.

                as dori sa stiu de unde gasesc prinderile acelea care sa stranga mai bine. sunt standardizate sau depind de profilele usii? n-am gasit pe nicaieri marcat vreun ceva din care sa gasesc de marca sunt. tamplaria e mai veche..2005-2008 probabil vreun turcism.

                imi trebuiesc pinii aceia care se prind pe tije...si piesele care se prind pe toc pe care se strang pinii. ferestrele au pini de aia reglabili dar usa care e de 2 ori mai inalta ca o fereastra nu. lucru de mantuiala.

                piesele care mi-ar trebui arata ca in poza
                Fișiere Atașate
                Ultima editare de christig; 23.mai.2016, 09:45.

                Comentariu

                • Consultant Tamplarie
                  Moderator
                  • 27.mai.2008
                  • 904

                  Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                  In general piesele sunt legate de feronerie si trebuie identificate in catalogul furnizorului respectiv. Ar trebui sa cautati la vreun distribuitor de feronerie pentru profile de aluminiu, depozite din orasul dvs.
                  La fel de bine puteti cauta o persoana care lucreaza in domeniul tamplariei de aluminiu si va poate lamuri cu privire la problemele acestei usi.

                  Comentariu

                  • christig
                    Incepator
                    • 14.sep.2007
                    • 32

                    Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                    asa arara usa si prinderea de jos. asta e cel mult pentru o usa interioara, nu usa unui balcon deschis.
                    Fișiere Atașate
                    Ultima editare de christig; 23.mai.2016, 22:48.

                    Comentariu

                    • AerO
                      Incepator
                      • 08.apr.2015
                      • 28

                      Răspuns la: Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                      Salut,

                      Din pacate tamplaria pe care o ai este de aluminiu(parerea mea ca tamplaria de aluminiu este destinata spatiilor comerciale si nu rezidentiale), cu feroneria pe aluminiu este mai greu, ne avand feronerie perimetrala(sa inchida pe toate 4 laturile) imi este greu sa vad vreo solutionare a problemei pe care o ai. Decat sa gasesti pe cineva care sa adapteze alta feronerie, dar asta este foarte greu...

                      Comentariu

                      • baracuda
                        Incepator
                        • 26.apr.2009
                        • 7

                        Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                        Buna ziua,

                        Am nevoie de un sfat din partea celor ce au mai schimbat garniturile la geamuri termopan pvc.

                        Am ferestre cu profil rehausi vroiam sa stiu daca pot schimba garnitura rehau simpla de bataie cu una de la profilele veka tot de bataie. Garnitura veka pare mult mai buna decat cea simpla rehau care nu etanseaza mai deloc. Din pacate nu am dat peste un rest/sample de garnitura veka sa fac proba iar acest produs se vinde la role de 400m lucru ce face destuld e costisitoare doar o testare.

                        Va multumesc!
                        www.autoimprove.ro
                        www.incalzirescaune.ro

                        Comentariu

                        • cata_melc
                          Membru
                          • 02.feb.2010
                          • 199

                          Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                          Salut,
                          Eu am montat la o usa pe profil de fereastra (Rehau Euro 60 - cred ca 3 cam) o garnitura de la Veka Softline 70. Cea de Veka este puuuutin mai groasa si cam forteaza in blocatori, insa acest lucru se poate regla.

                          Comentariu

                          • Consultant Tamplarie
                            Moderator
                            • 27.mai.2008
                            • 904

                            Răspuns la: Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                            Postat în original de baracuda
                            Buna ziua,

                            Am nevoie de un sfat din partea celor ce au mai schimbat garniturile la geamuri termopan pvc.

                            Am ferestre cu profil rehausi vroiam sa stiu daca pot schimba garnitura rehau simpla de bataie cu una de la profilele veka tot de bataie. Garnitura veka pare mult mai buna decat cea simpla rehau care nu etanseaza mai deloc. Din pacate nu am dat peste un rest/sample de garnitura veka sa fac proba iar acest produs se vinde la role de 400m lucru ce face destuld e costisitoare doar o testare.

                            Va multumesc!
                            Cautati un atelier pentru tamplarie si gasiti garnitura la o cantitate mica, cativa metri pentru o fereastra. In general se pot inlocui garniturile fara probleme, nu conteaza neaparat brandul profilului. Este recomandat sa respectati dimensiunile de gabarit ale garniturii, pentru a nu forta inchiderea.

                            Comentariu

                            • cuibusel
                              Incepator
                              • 27.feb.2016
                              • 91

                              Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                              Buna ziua,

                              Problema mea este asa:
                              - la deschidere, geamul este blocat in pozitia oscilanta (adica si in pozitia de deschidere batanta, coltul dreapta sus nu se prinde, ci cade ca si in pozitia de rabatare)
                              - se simte in coltu stanga sus cum bate vantul si daca trag de colt vine putin spre mine, semn ca balamalele de pe acolo nu sunt fixe sau ceva.

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160926_112746.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	188,2 KB 
ID:	626889

                              Pot rezolva eu singur problema??
                              Sa imi spuneti ce informatii mai aveti nevoie.

                              Multumesc

                              Comentariu

                              • Consultant Tamplarie
                                Moderator
                                • 27.mai.2008
                                • 904

                                Răspuns la: Reglaje tamplarie termopan

                                Incercati sa va uitati la forfeca din coltul de sus. Mai incercati sa duceti geamul in pozitie de inchis si apoi manevrati cremonul.

                                Comentariu

                                Procesare...