Reparare termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cipidone
    Incepator
    • 26.mai.2008
    • 1

    Reparare termosistem

    Am o rugaminte daca puteti sa ma ajutati: "mi-am izolat apartamentul pe exterior: am dat 3 straturi de adeziv si ultimul strat de tinci, iar dupa o saptamana mi-a crapat in unele locuri", imi spuneti va rog frumos de ce s-a intamplat asa ceva ?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Atat timp cat nu ai respectat recomandarile privind realizarea termosistemului este normal sa apara situatii de acest gen.

    Poate detaliezi modalitatea de realizare efectiva!
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Ce materiale ati utilizat, care au fost timpii de aplicare/uscare, s-au respectat pasii necesari efectuarii termoizolatiei?
      Cat de mari si cat de raspindite sunt fisurile?

      Asteptam detalii si daca aveti vreo fotografie, ne-ar ajuta sa intelegem situatia.

      Comentariu

      • DEKO
        Membru
        • 16.nov.2005
        • 228

        #4
        Re: Fisuri termosistem

        Postat în original de cipidone
        am dat 3 straturi de adeziv si ultimul strat de tinci, iar dupa o saptamana mi-a crapat in unele locuri", imi spuneti va rog frumos de ce s-a intamplat asa ceva ?
        De ce trei starturi de adeziv ? Inteleg ca s-a folosit tinci pt. ca urma o lavabila de exterior , dar de ce trei straturi de masa de spaclu ?...grosimea masei de spaclu prea mare atrage dupa sine fisurarea , armarea cu plasa de fibra de sticla s-a efectuat corect ?....de ce nu s-a dat cu tinci dupa armare ? ...sa nu ne legam si de polistiren ca se ajunge prea departe ...densitate , detensionat sau nu ? Sunt multi factori care pot aduce fisurile , si nu in ultimul rand calitatea adezivului(masa de spaclu) sunt n firme si n+2 parasute de firme !!!

        Comentariu

        • oliverst
          Incepator
          • 20.mai.2008
          • 32

          #5
          probabil de la grosimea adezivului, un strat de adeziv era suficient si tinci, dar dupa uscare se stabilizeaza si poti remedia.
          oliver

          Comentariu

          • morioka70
            Membru
            • 16.aug.2009
            • 293

            #6
            Postat în original de DEKO
            Postat în original de cipidone
            am dat 3 straturi de adeziv si ultimul strat de tinci, iar dupa o saptamana mi-a crapat in unele locuri", imi spuneti va rog frumos de ce s-a intamplat asa ceva ?
            De ce trei starturi de adeziv ?
            Postat în original de oliverst
            probabil de la grosimea adezivului, un strat de adeziv era suficient si tinci, dar dupa uscare se stabilizeaza si poti remedia.
            Dupa cate tin minte, în fisa tehnica a adezivului/masei de spaclu CT85 scrie ca nu se aplică in strat mai gros de 1 cm. Si cam toti producatorii de adezivi (nu doar Ceresit!) recomandă acest lucru: atat la adezivii pentru EPS, cat si la cei pentru BCA. Explicatia ar fi tocmai aceasta: pericol de fisurare pentru stratul mai gros de 1 cm!!!

            Comentariu

            • blacky
              Incepator
              • 22.nov.2008
              • 23

              #7
              Reparare termosistem dupa finalizarea tencuiala decorativa

              Va salut,
              Am si eu o problema in ceea ce priveste realizarea unui termosistem. Am preluat o lucrare de reabilitare a unei cladiri. Problema este ca partea de termosistem exterior a fost executata de o firma de neprofesionisti, urmarea fiind o fatada denivelata. In urma placarii cu polistiren , denivelarile sunt de circa 3-4 cm. S-a aplicat tencuiala decorativa iar dupa ce a fost data schela jos fatada este toata in valuri. Problema este ca beneficiarul doreste, bineinteles, repararea fatadei. Ceea ce nu imi este mie clar este cum execut acest lucru. M-am gandit la 3 variante:
              1. Indepartarea plasei de fibra de sticla cu tot cu decorativa si apoi aplicarea unei noi protectii cu plasa si a masei de spaclu in cate maini este nevoie pentru a indrepta suprafata;
              2. Placarea din nou cu polistiren peste termosistemul existent deci si peste decorativa, insa cred ca va fi o problema atat fixarea mecanica a polistirenului cat si fixarea cu adeziv;
              3. Aplicarea doar a protectiei cu plasa din fibra de sticla peste tencuiala decorativa existenta, fixarea acesteia cu dibluri si apoi aplicarea masei de spaclu in cate maini este nevoie pentru a indrepta suprafata.
              As avea nevoie de ajutor in aceasta privinta deoarece nu m-am mai confruntat cu o astfel de situatie pana acum.
              Va multumesc.

              Comentariu

              • alone_frank
                Membru
                • 06.feb.2012
                • 140

                #8
                Răspuns la: Reparatie termosistem dupa finalizarea acestuia cu tencuiala decorativa

                Opinia mea : Dati totul jos si o luati de la capat ... altfel carpeala la carpeala .
                3-4 cm este enorm si trebuie sa va intrebati cum s-a putut asa ceva.
                A) Fatada initiala extrem de proasta ( si nu fost in nici un fel pregatita inainte de placare)
                B) Montajul executat pe "popite" pentru economie de material de niste "profesionisti"
                Dupa ce faceti o investigatie explicati beneficiarului cauza-> efect si ii aratati optiunile el va decide

                Comentariu

                • blacky
                  Incepator
                  • 22.nov.2008
                  • 23

                  #9
                  Răspuns la: Reparatie termosistem dupa finalizarea acestuia cu tencuiala decorativa

                  Cauza este cu siguranta executarea placarii necorespunzator...s-a executat pe o suprafata care nu era perfect plana iar rezultatul este pe masura. Este vorba de o suprafata de 500 mp iar beneficiarul m-a intrebat daca nu exista cumva alta modalitate pe langa cea de a da totul jos.

                  Comentariu

                  • alone_frank
                    Membru
                    • 06.feb.2012
                    • 140

                    #10
                    Răspuns la: Reparatie termosistem dupa finalizarea acestuia cu tencuiala decorativa

                    Probabil ca ce-a mai simpla solutie ar fi sa inchida ochii cand trece pe langa fatada.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      #11
                      Răspuns la: Reparare termosistem dupa finalizarea tencuiala decorativa

                      Postat în original de blacky
                      denivelarile sunt de circa 3-4 cm.
                      Sunteti sigur? Pe ce distanta sunt aceste diferente?

                      1. Trebuie vazut exact care este problema care a dus la abaterile de planeitate, putin probabil ca defectul sa fie la nivelul straturilor aplicate peste polistiren si mai degraba la stratul suport si la lipirea polistirneului. Doar indepartarea si reaplicarea stratului de masa de spaclu si tencuiala decorativa nu poate rezolva problema.
                      2. De evitat.
                      3. Nu se pot aplica straturi succesive care sa preia abaterea pe care o spuneti.

                      Trebuie constatat cauza denivelarilor si apoi se hitaraste cat se indeparteaza din termosistemul actual sau ce se poate adauga peste straturile existente.

                      Comentariu

                      • blacky
                        Incepator
                        • 22.nov.2008
                        • 23

                        #12
                        Răspuns la: Reparare termosistem dupa finalizarea tencuiala decorativa

                        Din cate am inteles de la beneficiar suprafata existenta pe care s-a aplicat termosistemul ar fi fost cu probleme. Nu s-a facut o pregatire inainte de montarea polistirenului si s-a incercat indreptarea suprafetei cu polistiren. Din cate am inteles au fost zone in care s-a placat cu placi de grosime 3+5+8 cm una peste cealalta. Din aceasta cauza ma gandesc ca a ajuns in situatia asta.

                        Comentariu

                        • alone_frank
                          Membru
                          • 06.feb.2012
                          • 140

                          #13
                          Răspuns la: Reparare termosistem

                          Si te mai miri de ce nu plesneste biciul cand are la origini bio materiale !

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            #14
                            Răspuns la: Reparare termosistem dupa finalizarea tencuiala decorativa

                            Postat în original de blacky
                            Din cate am inteles au fost zone in care s-a placat cu placi de grosime 3+5+8 cm una peste cealalta. Din aceasta cauza ma gandesc ca a ajuns in situatia asta.
                            D-zeu stie ce o fi acolo, ascuns. Ma gandesc ca ar fi mai bine sa faca proprietarul cu dvs. o constatare si poate reluati termosistemul de la capat daca sunt probleme grave. Ce strat suport putea fi de a fost nevoie sa se adauge straturi succesive de material izolator?
                            Ce casa este?

                            Comentariu

                            • blacky
                              Incepator
                              • 22.nov.2008
                              • 23

                              #15
                              Răspuns la: Reparare termosistem dupa finalizarea tencuiala decorativa

                              Am rezolvat intr-un final problema..nu stiu cat de ok este dar am ajuns la aceasta metoda impreuna cu beneficiarul. Peste povestea de mai sus am aplicat un nou termosistem alcatuit din polistiren de 2-3 cm, plasa si apoi decorativa..placarea s-a executat fara probleme spre mirarea mea, adezivul a aderat la decorativa de pe fatada. Acum arata cat de cat normal, toate denivelarile fiiAm oarecare dubii in ceea ce priveste rezistenta in timp, dar beneficiarul nostru, stapanul nostru.

                              Comentariu

                              Procesare...