Reparare termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #16
    Răspuns la: Reparare termosistem

    Aderenta adezivului pe tencuiala decorativa nu este o problema, mai ales daca ati spacluit intai tencuiala decorativa.
    Ce polistiren ati utilizat, la calitate ma refer?
    Ati mai realizat prinderea mecanica?
    Din curiozitate, ati oferit beneficiarului vreo garantie la lucrare sau si-a asumat integral riscurile?

    Comentariu

    • blacky
      Incepator
      • 22.nov.2008
      • 23

      #17
      Răspuns la: Reparare termosistem

      Am utilizat polistiren expandat EPS 70, iar prinderea mecanica am realizat-o ca si in cazul unei placari noi (5 dibluri/placa)..garantia si-a asumat-o beneficiarul in totalitate, deoarece el a insistat aplicarea metodei.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #18
        Răspuns la: Reparare termosistem

        Sa speram ca totul va fi bine, cat mai mult timp!

        Comentariu

        • radu matei
          Membru Marcant
          • 17.apr.2007
          • 516

          #19
          spuma Ceresit CS 61

          Buna ziua,

          Nu stiu din ce considerente s-a creeat un rost intre termosistemul facut cu extrudat pe soclu si trotuar. Intai a fost turnat trotuarul, apoi facut termosistemul.
          Pentru a acoperi acel rost (sa nu mai intre apa, furnicile si alte vietati) am folosit spuma TS 61. Nu as dori sa mai acopar spuma cu masa de spaclu si decorativa (nici nu mai am decorativa) pentru ca este mai dificil si cred ca as iesi si mai inafara comparativ cu restul soclului.
          Ar fi OK daca as vopsi cu vopsea pe baza de dizolvant (din aia obisnuita) ?
          Nu ma deranjeaza aspectul, scopul ar fi doar de protectia a spumei, sa nu se deterioreze de la razele soarelui.

          Merci,
          Mai bine mai tarziu decat niciodata!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #20
            Răspuns la: Reparare termosistem

            Nu este posibila vopsirea spumei poliuretanice, utilizati pentru acoperire acrilatul pentru reparatii Ceresit CS7.

            Comentariu

            • radu matei
              Membru Marcant
              • 17.apr.2007
              • 516

              #21
              Răspuns la: Reparare termosistem

              1. Daca tot ati mutat un post, macar trebuia sa imi trimiteti un link pt. a-l gasi. Mi-a luat vreo 30 de minute ca sa il gasesc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
              2. De ce nu este posibila. Eu pot sa o vopsesc.
              Acum, serios, ce se intampla daca o vopsesc ? De topit nu se topeste; am incercat deja.
              Nu as vrea sa dau cu silicon pe deasupra, tocmai de asta am folosit spuma. Putem sa umplu de la inceput cu silicon, dar este foarte dificil sa fac zeci de metri de snur de silicon.
              Mai bine mai tarziu decat niciodata!

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #22
                Răspuns la: Reparare termosistem

                1. Il gasiti mai repede daca accesati din profil, mesajele postate.
                2. Suprafata spumei nu este compacta. Dat fiind ca nu este o suprafata compacta, va fi greu de aplicat material de protectie pe toata suprafata astfel incat sa avetisigilare 100%. Este foarte usor sa faceti zeci de metri de silicon, este un acril ce va umple foarte bine suprafata respectiva si va proteja spuma poliuretanica. In plus, dupa aplicare se poate vopsi intr-o nuanta potrivita soclului sau fatadei.

                Comentariu

                • radu matei
                  Membru Marcant
                  • 17.apr.2007
                  • 516

                  #23
                  Răspuns la: Reparare termosistem

                  Am incercat cu acrilul dar a iesit foarte rau. Nu pot sa fac sa arate drept reparatia. Iese foarte stramb si urat.
                  Nici eu nu ma pricep sa fac acest lucru, dar nici nu cred ca se poate face prea drept din moment ce spuma este taiata la nivelul termosistemului, deci nu mai exista un rost care sa fie umplut, iar grosimea spumei ce trebuie acoperita este - pe alocuri - si de 1 sau 1,5 cm.
                  Alte propuneri mai aveti ?
                  Multumesc.
                  Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    #24
                    Răspuns la: Reparare termosistem

                    Probabil nu ati aplicat corect acrilul. Spuma se poate taia putin in interior daca este necesar.
                    Va rog sa postati foto cu zona respectiva pentru a evalua situatia, chiar si pe zonele unde ati incercat sa acoperiti spuma poliuretanica.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12204

                      #25
                      Răspuns la: Răspuns la: Reparare termosistem

                      Postat în original de radu matei
                      Am incercat cu acrilul dar a iesit foarte rau. Nu pot sa fac sa arate drept reparatia. Iese foarte stramb si urat.
                      Nici eu nu ma pricep sa fac acest lucru, dar nici nu cred ca se poate face prea drept din moment ce spuma este taiata la nivelul termosistemului, deci nu mai exista un rost care sa fie umplut, iar grosimea spumei ce trebuie acoperita este - pe alocuri - si de 1 sau 1,5 cm.
                      Alte propuneri mai aveti ?
                      Multumesc.
                      Mor de dragul acrilului asta ... Eu n-am gasit utilitatea lui pina azi . Cautati alt material .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #26
                        Răspuns la: Reparare termosistem

                        Nu trebuie sa murim, sigur gasim ceva util si placut in viata asta.
                        Ce place sau nu, gama de izolanti este utila in multe situatii. Atunci cand nu existau aveam probleme, acum ca ii avem nu ne mai trebuie.
                        Se poate sa il utilizam cu succes daca este aplicat corect si pe zonele potrivite.
                        Spre exemplu, in propria casa l-am utilizat la tot ce inseamna etansare zona imbinare tamplarie PVC-perete avand in vedere ca se poate vopsi. In acest fel am eliminat micile fisuri ce apar in zona ca urmare a lipsei de aderenta a altor materiale la suprafata din PVC.

                        Asteptam poze cu zonele respecitve invocate de colegul de mai sus.

                        Comentariu

                        • casuta_mea
                          Incepator
                          • 20.apr.2020
                          • 2

                          #27
                          Buna ziua!
                          Am izolat pe exterior cu vata bazaltica si la 2 zile am observat intr-un loc ca tencuiala a crapat de sus pana jos. Am indepartat tencuiala in zona respectiva si am constatat ca nu exista plasa pe o latime de 5 cm (exact unde a crapat).
                          Va rog sa-mi spuneti ce solutii practice ar fi pentru repararea tencuielii.

                          Multumesc!

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            #28
                            Cine a executat lucrarea? Ati remediat problema la nivelul plasei de armare si masei de spaclu? Variante sunt doua:
                            1. trageti tencuiala doar pe zona afectata dar se va cunoaste ca naiba
                            2. trageti o masa de spaclu pe tot peretele in cauza si o noua tencuiala decorativa

                            Comentariu

                            Procesare...