Polistiren peste termoizolatia existenta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • stefan1
    Membru Marcant
    • 20.sep.2009
    • 355

    #31
    Răspuns la: Polistiren peste termoizolatia existenta

    Casa este la rosu P+M (amprenta la sol 70mp), are ferestrele ( Rehau) puse si una din cele doua usi exterioare, parterul este facut din boltari din beton de 20cm si mansara din BCA 20cm, placa de beton intre P/M. Placa parter : polistiren extrudat 3cm/plasa/sapa 5cm. Tavanul de la mansarda inca nu este facut, de aceea vreau sa ma documentez inainte ca sa nu stric dupa, tavanul ma gandeam sa-l fac din grinzi 7*15, profile, vata, foli, rigips. Cu 20cm mi se pare prea putin, as vrea un 25-30cm de vata. La exterior casa o voi placa cu polistiren de 10cm.

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2395

      #32
      Răspuns la: Polistiren peste termoizolatia existenta

      3 cm peste placa parterului este putin. Dar asta este, nu prea mai aveti ce face.
      Pentru peretii parterului bine ar fi 15 cm de polistiren, pentru ca boltarii au un coeficient de transfer ridicat. Deci automat pentru o fatada dreapta si pentru etaj trebuie tot 15 cm.
      Dupa cum am spus, pentru tavan, trebuie minim 20 cm. Cu cat mai mult cu atat mai bine. Ati putea pune 30 cm fara nicio problema.
      30 cm de vata reduce pierderile cu ~33% mai mult decat cei 20 cm (exemplu, daca cu 20 cm ati avea o pierdere de 1.5 kw, cu 30 o sa aveti doar 1 kw)
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • stefan1
        Membru Marcant
        • 20.sep.2009
        • 355

        #33
        Răspuns la: Polistiren peste termoizolatia existenta

        Sper ca luna aceasta sa merg in tara/acasa, si sa va dau si eu toate detaliile necesare, dimensiuni camere, ferestre, etc ptr un calcul termic sa stiu cam ce centrala voi avea nevoie binenteles si ACM, dupa cum am mai spus casa are 70mp/parter+70mp mansarda. Va multumesc.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #34
          Răspuns la: Polistiren peste termoizolatia existenta

          Pentru interior, la parter, va recomand o izolatie minima cu 5cm de vata minerala. Reduce efectul indus de blocurile de mortar (boltari).

          Comentariu

          • Ursu Florin
            Incepator
            • 15.mar.2018
            • 55

            #35
            Salut, la casa pe care am cumparat-o, izolatia este foarte stramba.
            Se vede foarte urat in lumina sau la soare.
            Cum se poate indrepta?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #36
              Este finisata izolatia termica exterioara? Cu ce este finisata? Postati foto daca se poate/

              Comentariu

              • Ursu Florin
                Incepator
                • 15.mar.2018
                • 55

                #37
                Este finisata cu tencuiala decorativa.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #38
                  Acum depinde cat de mari sunt denivelarile si carui fapt se datoreaza. Daca sunt unele minore, ce pot fi preluate de un nou strat de masa de spaclu este tencuiala decorativa, se pot reface straturile cu o noua masa de spaclu, amorsa si tencuiala decorativa.

                  Comentariu

                  • Rode
                    Incepator
                    • 25.ian.2020
                    • 4

                    #39
                    Urmează sa ridic casa si am stabilit cu arhitectul ca facem perete de 25 porotherm cu izolație maxima de 10 cm polistiren (sunt la limita de 2 m fata de vecinul) iar dorința soției este sa punem pe fațada panouri decorative de polistiren extrudat de 5 cm cu imitatie de cărămida...
                    In consecință m-as risca sa dau cu spuma poliuretanică cu celula închisă, pe toată fațada in grosime de 5 cm si peste sa vin cu aceste panouri decorative de maxim 5 cm polistiren extrudat si as avea o izolație de 10 cm (cât îmi permite limita de proprietate casa fiind construită pe un front de 8m) izolație echivalenta a peste 14-15 cm polistiren expandat care din cate am văzut are destule neajunsuri.
                    Placile de polistiren le-as fixa pe fatada tot in pat subțire de spuma poliuretanică.
                    Constructorul imi va fixa in zidaria la rosu stâlpișorii de aluminiu pentru a putea tăia spuma drept si plan pentru a putea fixa panourile decorative pe drept (si aici cred ca am nevoie de ajutorul vostru căci nu sint sigur de ac soluție).
                    Unde greșesc si unde pot apărea probleme ???!
                    Cred ca trebuie sa precizez ca imobilul va fi prevăzut cu sistem de ventilație cu recuperare de caldura.
                    Va multumesc anticipat pentru răspunsuri si scuzați dacă bat câmpii.
                    Ultima editare de Rode; 11.feb.2020, 08:46.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      #40
                      Izolatia nu va fi maxima 10cm ci cel putin 10cm.
                      Fixarea pe spuma poliuretanica este foarte posbil sa nu se poata face in pat subtire cum spuneti, depinde cat de dreapta va fi suprafata izolata. Punctul slab poate fi modul de fixare pe poliuretan, daca se reuseste o aderenta buna si pe o suprafata cat mai mare din placa decorativa. Abaterile de planeitate pot afecta calitatea lucrarii, mai ales ca nu se pot fixa mecanic. Cine monteaza placile , acelasi constructor care izoleaza ? Ar trebui ca montatorul placilor sa stie care este stratul suport inainte de a oferta solutia.

                      Comentariu

                      • Rode
                        Incepator
                        • 25.ian.2020
                        • 4

                        #41
                        Postat în original de Gemini
                        Izolatia nu va fi maxima 10cm ci cel putin 10cm.
                        Fixarea pe spuma poliuretanica este foarte posbil sa nu se poata face in pat subtire cum spuneti, depinde cat de dreapta va fi suprafata izolata. Punctul slab poate fi modul de fixare pe poliuretan, daca se reuseste o aderenta buna si pe o suprafata cat mai mare din placa decorativa. Abaterile de planeitate pot afecta calitatea lucrarii, mai ales ca nu se pot fixa mecanic. Cine monteaza placile , acelasi constructor care izoleaza ? Ar trebui ca montatorul placilor sa stie care este stratul suport inainte de a oferta solutia.
                        Am inteles. Din păcate vor fi
                        1. constructorul care face peretele la rosu si monteaza stâlpișorii de aluminiu pt planeitate
                        2. firma care va da cu spuma peste tot peretele si peste stâlpișorii de aluminiu (sper sa găsesc asa ceva), tot aceștia vor tăia spuma la nivel
                        si
                        3. montatorul plăcilor de polistiren extrudat cu imitatie de cărămida care va fi altcineva. Aici aveti dreptate căci nu mai pot fixa mecanic placa.
                        Oare ma risc prea tare sa îmi lucreze diferit si sa cada in timp ?
                        Multumesc frumos anticipat pt îndrumare !

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          #42
                          Ar trebui sa discutati cu furnizorul respectivelor placi si sa stabilliti solutia optima de montaj in acest caz. El va garanteaza in principiu, alaturi de montator.

                          Comentariu

                          Procesare...