Montare izolatie sub parchet laminat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

    Postat în original de IONUTBLV
    in afara de un extrudat de 1 cm gasim un alt produs termoizolant ce s-ar preta la parchet?
    Alt produs la aceeasi grosime? Izolantii pentru montare parchet sunt de regula sub 1cm (2,3, 5 si 6mm) din diverse materiale cum ar fi folie PEE, polistiren extrudat placa subtire, pasla, pluta sau substrat din fibre de lemn . Se mai gaseste folie PEE la grosime mai mare, 10-20mm realizata din straturi de 5mm lipite intre ele.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      Răspuns la: Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

      Postat în original de Frate Dan
      Multumesc pentru raspuns,
      Care ar fi ordinea: autonivelant, polistiren, osb, folie, parchet laminat?
      Se poate si fara autonivelant? Placile de polistiren presupun ca nu trebuie lipite de podea cu adeziv....
      Este de ajuns polistiren de 2? aveti vreo recomandare de producator bun? OSB de cat sa pun?
      La nisip ma refeream la cel ce trebuie adus pt amestecul de sapa.
      Se poate sa pun 2 cm de sapa gata dozata si peste ea sa pun polistiren de 2 si apoi osb de 6mm si apoi parchetul?
      Trebuie sa vedeti daca pardoseala este orizontala sau nu, daca nu necesita aducere in plan orizontal se poate elimina sapa de egalizare.
      Nu trebuie lipite placile de polistiren extrudat pe pardoseala. Polistirenul va fi stratul din care reglati inaltimea, alegeti o grosime care va permite aducerea la cota finala a pardoselii, 2, 3, 4 sau 5cm. Orice tip de polistiren extrudat, cel ce il gasiti in magazinele de bricolaj, de exemplu de la Apla, de la Zentyss etc.
      OSB minim 15mm , recomandat 18mm.

      Comentariu

      • IONUTBLV
        Incepator
        • 01.dec.2010
        • 38

        Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

        Postat în original de Gemini
        Alt produs la aceeasi grosime? Izolantii pentru montare parchet sunt de regula sub 1cm (2,3, 5 si 6mm) din diverse materiale cum ar fi folie PEE, polistiren extrudat placa subtire, pasla, pluta sau substrat din fibre de lemn . Se mai gaseste folie PEE la grosime mai mare, 10-20mm realizata din straturi de 5mm lipite intre ele.
        da , am vazut in leroy un produs si nu stiam exact ce era : substrat din fibre de lemn , as vrea un produs cu o conductivitate termica cat mai buna

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

          La grosimea de cativa mm, diferentele nu sunt relevante in zona de izolare termica.
          Pluta, daca va "incanta" pretul.

          Comentariu

          • tucudean87
            Incepator
            • 10.feb.2012
            • 1

            Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

            As avea o rugaminte la dumneavoastra daca ma puteti ajuta cu un sfat.
            Am citit topicul nu am ajuns la o concluzie exacta.
            Intr-un living de 9x4.5 as dori sa montez parchet laminat de 12 direct pe polistiren extrudat de 3 cm. Am inteles ca se poate pune doar daca nu vor fi sarcini foarte mari. Ce inseamna sarcini foarte mari ? Va fi montata o mobila de 4.5 m si 60 cm inaltime, doua canapele, masa scaune, o comoda.
            Pot sa pun direct sau trebuie sa pun OSB peste polistiren ?
            Multumesc

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

              Varianta recomandata este sa asezati peste polistiren un strat de folie PEE de 2mm, placile de OSB 15mm si apoi parchetul laminat. In acest fel evitati posibilitatea de aparitie a solicitarilor pe lamele parchetului si tasarilor diferentiate. In principiu, la sarcini de zeci de kg/mp nu ar fi problema nici daca s-ar monta direct parchetul laminat peste polistirenul extrudat, dar egalizarea suprafetei poate sa nu fie foarte buna si sa apara acele diferente de planeitate si dupa cateva saptamani o sa inceapa scartaitul parchetului. Placa OSB va prelua eventualele mici diferente de la nivelul polistirenului si va asigura un suport plan pentru parchetul laminat.

              Comentariu

              • Adyyda
                Incepator
                • 02.iun.2016
                • 95

                Răspuns la: Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

                Postat în original de mirceaknap
                Bineanteles ca puteti.
                Rezultatul va fi unul dezastruos.
                Concret ce anume se va intampla daca placa de beton este dreapta, se pune extrudat de 3 sau 5 dupa care se pune parchet laminat. Nimeni nu explica ce anume se intampla?
                Eu unul asta am facut la bloc la o placa ce este deasupra holului de la intrarea in bloc. Exceptand mici zone unde placa nu a fost perfect dreapta si se lasa putin cand calci, totul este ok si au trecut cam 7 ani?
                Am vazut fel de fel de raspunsuri inclusiv de genul lipire extrudat de placa cu adeziv, apoi plasa cu adeziv, apoi sapa autonivelanta....fuge undeva polistirenul? Apare mucegai sub el? Se deformeaza daca nu e inglobat in ciment sau ce anume? Luminati-ne si pe noi va rog.
                Ultima editare de Adyyda; 10.feb.2017, 19:18.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

                  Asezarea parchetului peste polistiren, direct, este posibila doar daca zonele circulate nu sunt incarcate de mobilier greu si nu sunt circulate intens.
                  Asezarea polistirenului nu se poate face perfect in plan, placa de parchet va juca putin peste polistiren, imbinarile parchetului scartaie mai rapid si la eventuale sarcini mari se pot deteriora.
                  Parchetul laminat trebui sa fie asezat pe o suprafata perfect plana si rezistenta. In afara tasarilor diferite si neplacerilor datorate imbinarilor de la parchet nu se intampla nimic (scartait, rupere imbinare etc.). In unele cazuri rezista, in altele va trebui schimbat dupa ceva vreme, de la caz la caz.

                  Comentariu

                  • Adyyda
                    Incepator
                    • 02.iun.2016
                    • 95

                    Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

                    Raspunsul care trebuia dat de prima data ca sa stim ce probleme pot aparea. Multumesc

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

                      Exista numeroase raspunsuri de acest gen. Nu ne certati!

                      Comentariu

                      • emanuel.teodorescu
                        Incepator
                        • 22.mar.2015
                        • 65

                        Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

                        Intervin cu o recapitulare a solutiilor propuse de administratori si cu intrebari legate de detalii ale montajului.

                        Daca am inteles bine, ordinea materialelor folosite ar trebui sa fie urmatoarea (de la placa in sus):
                        1. Existenta unei placi / sape drepte
                        2. Folie polietilena sau alta solutie hidroizolatoare
                        3. Extrudat de minim 3 cm grosime
                        4. OSB 3 de minim 18 mm grosime
                        5. Folie PEE nu foarte groasa
                        6. Parchet laminat.

                        Am urmatoarele intrebari:

                        1. Hidroizolarea placii
                        Am inteles ca foliile de polietilena nu rezista in timp. Daca este adevarat, ce alte solutii de hidroizolare recomandati? Pot folosi membrana bituminoasa (fara suprapunere)?

                        2. Extrudat
                        Placile de extrudat trebuie lipite de stratul suport sau sunt asezate, pur si simplu, prin alaturare?
                        Trebuie lasat rost la intalnirea cu peretele?

                        3. OSB
                        Placile de OSB trebuie cumva fixate de stratul suport sau sunt asezate pe extrudat prin alaturare?
                        Trebuie lasat rost la intalnirea cu peretele?

                        4. Folia PEE
                        Care este grosimea recomandata a foliei PEE, presupunand ca parchetul are grosime de 10 mm?
                        Ultima editare de emanuel.teodorescu; 27.apr.2017, 17:10.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

                          Folie de polietilena rezista in timp in structuri, nu rezista in soare. Rolul ei este mai mult de separatie si oarecare protectie la umezeala. Hidroizolare este mult spus. Utilizarea membranelor bituminoase reprezinta o solutie de hidroizolare. Imbinarile acestora trebui etansate prin suprapunere.
                          Placile de extrudat se aseaza pe suport fara lipire. Perimetral se utilizeaza o banda perimetrala de 5-10mm. Montarea pe OSB nu necesita o folie foarte groasa, 3-5mm la alegerea dvs., fie folie, fie placi de izolatie.
                          De ce nu sapa de egalizare, nu aveti spatiu?

                          Comentariu

                          • gabriel05
                            Incepator
                            • 25.iun.2017
                            • 11

                            Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

                            Buna seara, doresc sa montez parchet nou in camerele apartamentului. Punand gresie pe hol m-am inaltat cu 2,8 - 3 cm. Din care am citit pe aici schema ar fi: folie Polipropilena apoi polistiren extrudat (as vrea sa pun de 1 cm - am vazut la Dedeman), apoi OSB3 de 1 cm apoi folie PEE de 3 mm probabil un parchet de 8 - 10 mm. E bine asa? Nu vreau sa torn sapa. Daca ma inalt prea mult, pot in loc de polistiren extrudat de 1 cm sa pun placi izolatoare XPS de 6 mm sun OSB? Astept cu nerabdare raspunsul Dumneavoastra. Va multumesc.

                            Comentariu

                            • gabriela2016
                              Incepator
                              • 10.apr.2016
                              • 10

                              Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

                              Buna ziua. Stiu ca am mai intrebat despre stratul suport al unei pardoseli din parchet laminat (cu polistiren extrudat, VARIANTA I pt mine). Ma intereseaza ce parere aveti despre inaltarea pardoselii cu 5 cm din placi de vata bazaltica (isover sau knauf). Se poate turna apoi o sapa autonivelanta Thomsit de 2 cm?Nu am gasit informatii despre acest gen de pardoseala. Multumesc

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                Răspuns la: Montare izolatie sub parchet laminat

                                OSb 1 cm nu are ce cauta insolutia pentru pardoseala. Utilizati 1 strat de placi XPS 1cm +6mm placi izolatie parchet + 1cm parchet lamionat si ajungeti aproape la acelasi nivel cu gresia. Intre gresie si parchet montati un profil de pardoseala semitorund si cei 2-3 mm diferenta nu se vor cunoaste.
                                La ce placi de vata de 5cm va referiti? De regula penste acest tip de izoaltie trebuie sapa de egalizare sau pardoseala oarba din placi de lemn.

                                Comentariu

                                Procesare...