Gresie si faianta peste polistiren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • blidaru
    Incepator
    • 06.ian.2010
    • 20

    Polistiren extrudat peste faianta la soclu

    Buna ziua , rog sfat ;merge montat polistiren extrudat peste placile de faianta la soclu fatadei in curte?am incercat sa dau jos faianta de pe soclu dar este lipita cu ciment (acum vreo 30ani)si este groaznic de greu.Mentionez ca langa soclu am un rondou de flori ,care trebuie udat.Daca ajunge apa ,afecteaza soclu fatadei (polistiren peste faianta )?Va multumesc!

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      Apa nu afecteaza extrudatul dar nu este bine sa aveti prea multa apa pe langa fundatie/soclu.
      Dupa 30 ani tot mai sta pe soclul?
      Se poate:
      -degresare suprafata faiantata
      -aplicare un strat subtire de adeziv Ceresit CM17
      -dupa uscare se aplica placile de polsitiren extrudat cu adezivul Ceresit CT85
      -placile de extrudat trebuie sa fie cu suprafata striata, XPS Austrotherm P
      -spacluire cu acelasi adeziv si armare cu plasa de fibra de sticla
      -finisare suprafata cu tencuiala decorativa mozaicata Ceresit CT 77

      Comentariu

      • blidaru
        Incepator
        • 06.ian.2010
        • 20

        Va multumesc mult ,pentru ajutor.Faianta sta foarte bine pe soclu de nu o pot da jos,incerc sa atasez o poza.Cu ce se degreseaza faianta (solutii de curatat faianta?)

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          Cu o solutie de curatat, detergent etc. apoi se lipezeste cu apa si se asteapta uscarea suprafetei.

          Asteptam poza.

          Comentariu

          • blidaru
            Incepator
            • 06.ian.2010
            • 20

            soclu fatada strada

            Buna ziua.Vreau sa schimb culoare la soclu fatada (care este din ciment finisat foatre tare).Va rog un sfat ,ce tip de vopsea sa folosesc m ai de calitate ,pe baza de .....?,(care sa reziste pe ciment ,la apa,expunere la soare,la socuri etc)Va multumesc!

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              Ce ziceti de o tencuiala mozaicata?
              De exemplu Ceresit CT77.
              Aveti un paletar in foto.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • stefan1
                Membru Marcant
                • 20.sep.2009
                • 355

                Aceasta tencuiala mozaicata se poate aplica si pe polistirenul extrudat pe soclu ?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  Tencuiala mozaicata Ceresit CT 77 este ideala pentru aplicarea pe zonele de solicitate si predispuse la murdarire asa cum este zona soclului.

                  Pentru aplicarea peste polistiren extrudat este necesar sa spacluiti suprafata cu adezivul pentru polistiren Ceresit CT85 si sa armati cu plasa de fibra de 165g/mp. Dupa 3 zile de la aplicarea stratului de spacluire se amorseaza suprafata cu grundul Ceresit CT16. Dupa ce se usuca grundul se poate aplica tencuila decorativa.
                  Atentie la calitatea extrudatului, pentru a avea aderenta stratul de spacluire este necesar sa fie rugos/striat si nu lucios, de exemplu polistirenul extrudat Austrotherm P.

                  Comentariu

                  • blidaru
                    Incepator
                    • 06.ian.2010
                    • 20

                    vopsire soclu

                    Pentru soclu din curte ,pe care este aplicat faianta am cumparat deja materialele,(CERESIT CM 17,ct 85)si urmeaza sa cumpar ceresit ct 77 ,inca nu m am hotarit la culoare.Dar ceresitul ct 77(tencuiala decorativa)merge aplicat pe soclu fatadei de la strada care este din ciment si vopsit si cum se aplica ?am incercat sa atasez o poza dar nu stiu ce se intimpla.Va multumesc!

                    Comentariu

                    • PowerMC
                      Administrator
                      • 02.mai.2007
                      • 2237

                      Aici aveti detalii despre postarea pozelor http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=12485&start=0
                      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                      Community Manager MC

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        Se poate aplica pe orice suport pe baza de ciment insa natura vopselei ce este aplicata pe soclu poate impune eliminarea acestui strat.

                        Asteptam pozele.

                        Comentariu

                        • blidaru
                          Incepator
                          • 06.ian.2010
                          • 20

                          regulament

                          unde gasesc regulamentul ???

                          Comentariu

                          • blidaru
                            Incepator
                            • 06.ian.2010
                            • 20

                            poza soclu

                            Cred ca am inteles ,trebuie sa dau vopseaua jos ca sa aplic tencuiala mozaicata.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              Nu are nici o legatura regulamentul cu dvs. , este doar semnatura administratorului forumului.

                              Se poate curata, razui, slefui mai mult sau mai putin functie de natura ei si aderenta la suprafata. Important este sa fie un strat rezistent si care sa permita aderenta buna a noilor straturi.

                              Comentariu

                              • ghimarcat
                                Membru Marcant
                                • 19.feb.2006
                                • 412

                                Pentru a ajunge la nivel cu parchetul de pe hol vreau sa ma ridic intr-o bucatarie cu 1.5-2 cm fara a lua in calcul gresia. Mi s-a recomandat sa lipim extrudat de 1 cm pe pdodeaua de beton apoi peste gresia.
                                Este corecta aceasta solutie?
                                Ultima editare de ghimarcat; 25.feb.2020, 08:06.

                                Comentariu

                                Procesare...