Termoizolare pardoseala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ovidiu1980us
    Incepator
    • 13.apr.2008
    • 2

    parchetul este laminat de 7. Multumesc pentru promtitudine

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      Folia pentru parchet sau placile de polistiren extrudat subtiri pentru parchet sunt necesare in ambele variante.

      Varianta cu sapa necesita ceva mai mult timp pentru executie.

      Comentariu

      • Em
        Incepator
        • 25.nov.2004
        • 6

        placare pardoseala cu polistiren extrudat

        buna ziua

        am o camera in care trebuie sa inalt podeaua. podeaua este inclinata foarte tare, aproape 2 cm diferenta de la un perete la altul. trebuie inaltata cu cca 6-6,5 cm in partea mai inalta si cu 8-8,5 in ce mai joasa.
        Ne-am gandit sa o placam cu polistiren extrudat (nu trebuie izolatie nici termica nici hidro) si sa turnam sapa autonivelanta peste, dar este o diferenta destul de mare de nivel (2cm). ar fi bine sa incercam o nivelare intai cu ciment sau din adezivul pentru politistiren? peste sau sub polistiren?
        sapa autonivelanta se poate turna direct peste polistiren (cu amorsa necesara)
        care este timpul de uscare pt astfel de sapa

        multumesc pt orice sfat / sugestie

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          Masurati cu atentie cota finala a pardoselii si aveti in vedere solutia cu sapa de egalizare. Varianta cu autonivelanta, in cazul dvs. necesita un consum mare de sapa si nu este deloc economic.

          Puteti merge pe o varianta de 3 cm extrudat si apoi o sapa de egalizare (clasica) de 45 mm.

          Nu este necesara o indreptare initiala a suprafetei (in afara micilor reparatii locale daca este cazul), o va realiza sapa peste termoizolatie.

          Comentariu

          • Vizitator

            Izolatie pardoseala

            Buna ziua
            Doresc sa fac o izolatie la pardoseala de beton(placa) la parterul casei.
            Vreau sa intreb urmatoarele:
            1. Placa are denivelari de maxim 5mm. Pot sa pun direct polistirenul lipit cu adeziv ?
            2. Peste polistiren ,daca optez pentru OSB3 de 11 mm ,trebuie sa mai dau o masa de spaclu cu aditiv si plasa de armare?
            3. Placile OSB3 se prind in dibluri sau se lipesc peste polistiren?
            4. Din experienta dvs. dupa aplicarea parchetului laminat de 8 si a foliei peste placile OSB3 cand mergi incaltat se aude acel "sunet de gol"?
            5. Este mai economic financiar sa torn sapa autonivelanta de 10 mm in loc de OSB3. Suprafata este de cca 75 m2.
            6. d.p.d.v al izolarii termice care solutie este mai buna -cu placi OSB3 sau cu sapa.

            Scuze, dar nu stie nimeni sa raspunda?

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              Ce grabit esti!
              Parerea mea:
              1.Da
              2.Nu
              3.Lipite cel putin (era un exemplu pe forum, cu poze)
              4.Ceva se aude, ca doar e laminat.
              5.Calculeaza pretul in ambele variante si vei afla
              6.Teoretic putin mai bine cu OSB pentru ca "lemnul" izoleaza suplimentar insa in practica nu cred ca sunt diferente semnificative.

              Iti recomand sa utilizezi functia CAUTARE, vei descoperi multe lucruri interesante.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Ender
                Incepator
                • 20.dec.2006
                • 1

                Termoizolare pardoseala

                Buna seara,

                Am o nelamurire in cazul variantei de termoizolatie pardoseala: polistiren extrudat, OSB, parchet laminat.

                Este necesara lipirea polistrenului extrudat de pardoseala?

                Sau fixarea mecanica cu suruburi si dibluri in beton a OSB-ului aplicat peste placile de polistiren nelipit este de ajuns ?

                Va multumesc.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  Este mai indicata solutia cu lipirea polistirnului si a OSB-ului.

                  Comentariu

                  • reiu
                    Incepator
                    • 06.iun.2008
                    • 1

                    Izolatie pardoseala

                    Locuiesc la parter si vrea sa izolez pe jos (fara a scoate parchetul vechi) pentru ca este destul de rece. Se poate pune vata minerala (NOBASIL) peste un parchet vechi si apoi parchet laminat pentru a izola. Sau ce variante mai exista?

                    Multumesc

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      Nu se poate realiza o astfel de solutie fara eliminarea parchetului vechi.
                      Termoizoalrea pardoselii cu vata minerala rigida sau polistiren extrudat presupune turnarea unor sape sau acoperirea cu placi fibrolemnoase iar grosimea sistemelor nu poate fi sub 40 mm.

                      Pentru acoperirea in solutia dvs, daca suprafata actuala este suficient de plana, se pot utiliza placile subtiri de polistiren, pasla specifice parchetului laminat.

                      Comentariu

                      • POPESCU ION
                        Incepator
                        • 17.iun.2008
                        • 5

                        Izolatie la pardoseala

                        pentru a izola bucataria la parter la casa am procedat astfel:am pus polistiren extrudat de 50 mm peste sapa care era uscata peste extrudat am pus o plasa de sirma de 4mm si apoi am adaugat sapa de ciment de 20mm spuneti-mi si mie daca am procedat corect si daca mai pot sa adaug inca o sapa autonivelanta de 10mm
                        papy

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3524

                          se poate sapa autonivelanta
                          peste ce veti pune?

                          Comentariu

                          • POPESCU ION
                            Incepator
                            • 17.iun.2008
                            • 5

                            vreau sa adaug sapa autonivelanta peste sapa cu armatura metalica din bucatarie de care am pomenit in mesajul anterior
                            papy

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              In mod normal, peste termoizolatia dvs. trebuia turnata o sapa de egalizare cu o grosime de minim 5cm.
                              Armarea nu era obligatorie insa nu strica.

                              Sapa dvs. poate crapa sau nu, depinde de incarcarea la care este supusa.
                              Aplicarea unei sape autonivelante, in acest moment, poate fi dictata numai de necesitatea obtinerii unei planeitati foarte bune sau doriti sa ridicati putin nivelul pardoselii.

                              Din ce cauza doriti si o sapa autonivelanta?

                              Comentariu

                              • POPESCU ION
                                Incepator
                                • 17.iun.2008
                                • 5

                                Vreau sa pun sapa autonivelanta pentru ca s-a saltat plasa de fier beton in unele locuri si vreau sa obtin si o suprafata dreapta.
                                Dupa cele relatate de dumneavoastra am inteles ca nu e obligatoriu plasa de fier beton. Peste sapa aceasta vreau sa imi montez o incalzire sub pardoseala electrica in bucatarie si in living - pardoseala urmeaza sa fie gresie portelanata de 60x60cm. As dori sa imi sugerati un tip de incalzire sub pardoseala eficienta si durabila.
                                Daca nu am procedat corect va rog sa-mi spuneti.
                                papy

                                Comentariu

                                Procesare...