Termoizolare pardoseala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    Se poate aplica insa in zonele cu mobilier greu (datorita picioarelor de sustinere) se vor tasa placile dar nu va deranja restul suprafetei.
    Este posibil ca mocheta sa alunece mai usor datorita supfaretei lucioase a placilor.

    Alta varianta este utilizarea placilor de pasla sau pluta.

    Comentariu

    • kiobubu
      Incepator
      • 22.aug.2006
      • 54

      Postat în original de Gemini
      ...Alta varianta este utilizarea placilor de pasla sau pluta.
      Nu stiu de ce, dar pasla nu imi face cu ochii nici cum. La pluta m-am gandit si eu, dar ma gandesc ca OSB3 de 6mm ar rezista mai bine sub mobilier, insa am impresia ca pluta ar izola termic mai bine si este si mai moale (avantaj in camera copilului). Usa imi permite in total o inaltare de 2,5cm asa ca tind sa optez pentru polistiren extrudat de 6mm + pluta de 6mm + mocheta, iar in locurile unde o sa fie mobila sa inlocuiesc cu OSB3 de 12mm + mocheta.
      Imi sugerati altceva?
      Este ok ordinea?
      Cum ar fi indicat sa prind straturile?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        Poate ca nu este cazul pentru o asemena solutie si sub mobilier.
        Placile de OSB de 6mm nu sunt potrivite, sunt prea subtiri si se vor ondula in timp.

        Daca aplicati doar pluta sub mocheta eu zic ca nu vor fi probleme pe pardoseala si se va rezolva problema temperaturii mai scazute a acesteia.

        Comentariu

        • kiobubu
          Incepator
          • 22.aug.2006
          • 54

          Am gasit niste preturi la pluta (~35Ron/mp) si m-am cam desumflat.
          Am primit in schimb preturile pentru un produs numit underlay de mocheta si e la 18Ron/mp la grosimea de 7,8mm. A mai folosit asa ceva cineva? Ceva pareri?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            Exista si se poate folosi insa trebuie lipita mocheta pe el.

            Comentariu

            • kiobubu
              Incepator
              • 22.aug.2006
              • 54

              Din cate am inteles, cele despre care am primit eu info, se intind si se prind cu gripper-e. Avand 2,5cm, in ultima vreme ma gandesc la polistiren extrudat de 2cm.

              Comentariu

              • victor44
                Incepator
                • 19.ian.2011
                • 5

                Izolatie pardoseala casa

                Buna ziua ,am si eu o intrebare :

                Am ridicat casa la rosu formata din parter + etaj anul trecut . Doresc sa izolez pardoseala si asi vrea sa stiu care sunt etapele . Daca la parter pardoseala este o placa groasa de 15 cm realizata foarte drept ,credeti ca peste polistirenul extrudat mai este nevoie de o sapa de nivelare (avand in vedere ca vreau sa montez un parchet laminat ) ? Care credeti ca ar fi cota finala in functie de care trebuie sa montez usile ? La etaj situatia se prezinta la fel ( in privinta placii ) .

                Mentionez ca placa de la parter se afla jumatate peste o pivnita si jumatate peste pamant .

                Multumesc ,anticipat !
                1111

                Comentariu

                • hot
                  Membru
                  • 12.nov.2010
                  • 200

                  ai facut izolatia cu extrudat si nu esti multumit....masoara diferenta cu o nivela intre 2 colturi opuse ale camerei si atunci iti dai seama daca trebuie sau nu facuta si sapa de nivelare.ce inaltime ai acum la parter...
                  merg ca melcul cu casa dupa mine

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    Va rog sa ne dati mai multe detalii despre planseele respective.
                    Puteti posta foto (denumite sugestiv)?

                    Cat puteti sa va ridicati cu pardoseala finala?
                    Ce finisaj doriti in toate camerele?
                    Ce inaltime este lasata pentru golul de usa?
                    Aveti buiadrugi la golurile de usa?

                    Comentariu

                    • Bellini
                      Incepator
                      • 26.dec.2007
                      • 81

                      Buna ziua,

                      Am cumparat un apartament cu 2 camere, iar in cele doua camere exista parchet de tip vechi din lemn masiv, care este montat pe capriori. Peste acest parchet a fost montat parchet laminat. Diferenta de intaltime intre cele doua holuri si camere (dupa ce as elimina ambele straturi de parchet) este de circa 15 cm.
                      As dori sa elimin parchetul, deoarece dupa o inundatie (banuiesc) exista un miros neplacut in casa, de mucegai.
                      Cum as putea sa umplu acest gol de 15 cm? Banuiesc ca noul parcet + izolatia ar avea circa 2 cm, corect?

                      Eu ma gandisem sa lipesc polistiren pe podea (de 10 cm) iar apoi sa torn sapa 3-4 cm. Ar fi in regula?

                      De asemenea as sori sa izolez tavanul in toata casa, tot cu polistiren. ce ma sfatuiti?

                      Sunt deschis la orice sugestie!

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        La ce etaj locuiti?

                        Diferenta de 15cm este dupa ce inlaturati doar parchetul sau si substratul acestuia? De unde provine aceasta diferenta foarte mare intre cele doua spatii?
                        Pe ce este lipit parchetul actual, sapa, pardoseala oarba?
                        Puteti posta foto cu pardoselile actuale?

                        Se pot aplica solutii cu polistiren expandat si sapa de egalizare daca aveti de preluat un spatiu mai mare.
                        Pentru acest lucru puteti utiliza polistirenul expandat EPS 100 sau EPS AT de la Austrotherm.
                        Aveti nevoie si de o banda perimetrala ce se amplaseaza intre polistiren si perete, cu o inaltimea suficienta pentru a ajunge la nivelul sapei de egalizare.

                        Comentariu

                        • Bellini
                          Incepator
                          • 26.dec.2007
                          • 81

                          Buna ziua,

                          Locuiesc la etajul 4 din 6. Parchetul vechi este montat pe caprioti. Intre capriori (deci sub parchetul vechi) este rumegus. Parchetul, capriorii si rumegusul au circa 50 ani (asta daca este adevarat ce a spus sefa de scara). Apartamentul de sub mine are tavanul izolat cu 5 com polistiren.

                          Poze din pacate degeaba pun, pentru ca se vede doar parchetul nou.

                          Abia la vara voi putea sa fac toata lucrarea, asa ca deocamdata ma interes ce si cum trebuie sa fac...ca sa stiu ce costuri implica.

                          Multumesc

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            Este clar acum.
                            Asadar veti scoate tot substratul pe care este montat parchetul si va trebui sa umpleti golul ramas.

                            Dupa eliminarea diverselor straturi de materiale se va curata suprafata si se va adauga polistiren expandat, fara a fi nevoie sa il lipiti pe pardoseala.
                            Grosimea polistirenului expandat trebuie sa fie corelata cu grosimea sapei si nivelul final la care doriti sa ajungeti, inclusiv cu finisajul.
                            Anterior v-am recomandat doua tipuri de polistiren pentru aceasta aplicatie, este vorba de EPS 100 sau EPS AT de la Austrotherm. Nu utilizati un polistiren care sa aiba caracteristici inferioare pentru ca va avea repercursiuni asupra rezistentei pardoselii.
                            Alternativa la polistirenul expandat este utilizarea unuia extrudat insa costurile vor fi mai mari.
                            Peste polistiren se va turna o sapa de egalizare armata, cu o grosime de 5cm.

                            Comentariu

                            • lordu
                              Incepator
                              • 01.aug.2010
                              • 30

                              armare sapa

                              Am pus si eu 2 cm de extrudat sub sapa de 5 cm. Nu am armat insa sapa. Ce se poate intimpla?
                              Cu ce se armeaza sapa?

                              Multumesc!

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                Ar fi fost bine ca izolatia sa fie ceva mai groasa de 2cm, recomandarea mea este pentru un minim de 5cm insa asta poate depinde si de constrangerile pe care le-ati avut.
                                Armarea sapei de egalizare se realizeaza cu plasa STM, daca nu s-a armat sapa si exista solicitari puternice pe suprafata, aceasta se poate fisura.
                                Asta nu inseamna ca obligatoriu se va fisura.

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sapa_armata_721.jpg 
Afișări:	1335 
Mărime:	81,2 KB 
ID:	593972

                                Comentariu

                                Procesare...