Termoizolare pardoseala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • camellia
    Membru
    • 29.oct.2006
    • 106

    #46
    izolatie pardoseala

    Help !Ce i-mi recomandati in cazul in care am turnat o sapa de ciment cu nisip pe pardoseala unui dormitor ,acum urmeaza sa punem polistiren extrudat si sapa autonivelanta ,dar in unul din colturile camerei ,in care erau si inainte probleme cu umezeala,s-a uscat sapa si acum iar s-a umezit un pic. Mentionez ca locuim la parterul blocului si cred ca se umezeste prin planseu.Daca punem polistirenul si turnam sapa autonivelanta ,umezeala mai trece si prin ele?

    Comentariu

    • expertparchet
      Living Legend
      • 16.iun.2006
      • 1269

      #47
      Daca se umezeste prin planseu este" big problem".aveti cumva ceva teava sparta sau infiltratii de apa?

      Comentariu

      • camellia
        Membru
        • 29.oct.2006
        • 106

        #48
        izolatie pardoseala

        Chiar nu stiu ce se intampla.Planseul s-a umezit un pic ,vreo 2 cm.Noi am spart in coltul ala inainte de a turna sapa dar nu era nimic.M-am gandit sa nu fie planseul ud de la subsol.Daca punem polistirenul si sapa autonivelanta mai trece umezeala prin ele? Astazi trebuie sa vina baiatul sa puna polistirenul.Ce sa facem ?

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #49
          Daca este uscat puteti monta linistita izolatia.

          Ar trebui sa incercati sa identificati sursa deumezeala din subsol sau din afara. Oricum este o zona prea mica sa poata fi suparatoare.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • expertparchet
            Living Legend
            • 16.iun.2006
            • 1269

            #50
            Probabil aveti o infiltratie de umezeala de afara prin perete sau placa de beton.Este cumva un colt de perete exterior??domnul Viorel STanculescu are in oarecare masura dreptate.Tehnic vorbin ar trebui gasita sursa de umiidtate si facuta o izolatie sa nu mai apara.

            Comentariu

            • camellia
              Membru
              • 29.oct.2006
              • 106

              #51
              Crede-ti ca e bine sa punem astazi polistirenul extrudat?Daca mai turnam apoi si sapa autonivelanta mai apare umezeala ?

              Comentariu

              • expertparchet
                Living Legend
                • 16.iun.2006
                • 1269

                #52
                Parerea mea este sa nu pune-ti inca polistirenul si autonivelanta ci sa gasiti sursa de apa.Probabil este infiltratie.Este perete exterior sau perete inspre o baie sau trec ceva tevi de scurgere prin pereti?Sau colt spre bucatarie?

                Comentariu

                • camellia
                  Membru
                  • 29.oct.2006
                  • 106

                  #53
                  Este peretele intre dormitor si baie care da si in exterior.
                  Am uitat sa spun ca in exterior acesti pereti i-am izolat cu polistiren.

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6886

                    #54
                    Daca montati o hidroizolare, sub placa de sapa, ridicata pe pereti cu ajutorul benzi de etansare de colt asemenea probleme nu aveati.

                    Macar in ceasul al 12 faceti hidroizolarea placi de sapa inainte de montarea polistirenului.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • camellia
                      Membru
                      • 29.oct.2006
                      • 106

                      #55
                      Daca nu va deranjez prea tare ,in ce consta aceasta hidroizolare ?
                      Mii de scuze pentru insistenta,dar sunt disperata .

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6886

                        #56
                        Prin montarea de mebrana hidroizolatoare dublu adeziva.
                        O parte se prinde de pardoseala curatata de praf, amorsata si pe cealalta parte se prind polistirenul.
                        Pe marginea peretelui montarea de banda de etansare Ceresit CL56, colt interior.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • camellia
                          Membru
                          • 29.oct.2006
                          • 106

                          #57
                          Multumesc mult pentru sfaturi ,sper ca mesterul meu va stii sa urmeze sfatul dumneavoastra.O zi buna !

                          Comentariu

                          • expertparchet
                            Living Legend
                            • 16.iun.2006
                            • 1269

                            #58
                            MM are dreptate dar fiind perete spre baie trebuie vazut sa nu fie ceva teava fisurata si sa va curga apa.Mai intai verificati tevile din baie si apoi executati hidroizolatia.Parerea mea este ca aveti ceva teava sparta.....

                            Comentariu

                            • camellia
                              Membru
                              • 29.oct.2006
                              • 106

                              #59
                              tevile in baie sunt toate pe peretele opus dormitorului si nu cred sa fie de la ele

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6886

                                #60
                                Nici eu nu cred sa fie vorba despre o fisura in tevile de apa, suprafata umeda este prea mica.
                                Probabil umezeala s-a tras din sapa turnata sau in cazul blocurilor din panouri de BA datorita neetansari corespunzatoare a rosturilor de montaj.
                                Pentru a monta hidroizolarea trebuie ca sapa si peretele sa nu fie umede.
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...