Termoizolare pardoseala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    Răspuns la: Termoizolare pardoseala

    In ultima instanta, in zona de acces se poate lasa o grosime mai mica dar asta va insemna un tavan cu diferente de nivel. Uneori se poate incadra bine in amenajara, alteori nu, de la caz la caz.

    Comentariu

    • psihodan
      Incepator
      • 27.oct.2013
      • 13

      Răspuns la: Termoizolare pardoseala

      As dori sa stiu daca in cazul in care am garaj la demisol, este necesara termoizolatia pardoselii? Daca acest lucru este necesar as dori sa stiu unde imi recomandati sa o aplic (pe tavanul garajului sau pe pardoseala parterului) si ce materiale ar fi cele mai potrivite. Anexez alaturat si o imagine pentru a intelege mai bine care este situatia. Va multumesc anticipat. 1.Fata.pdf

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6866

        Răspuns la: Termoizolare pardoseala

        Pe pardoseala parterului ar fi mai indicat sa se faca termoizolatia . ( polistiren extrudat , pluta , etc )
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          Răspuns la: Termoizolare pardoseala

          Garajul este incalzit?
          Termoizolatia ar trebui aplicata pe tavanul garajului daca spatiul de la nivelul pardoselii parterului nu permite realizarea unei solutii de termoizolare.
          Demisolul acopera intreaga suprafata a casei? Ce va fi in restul spatiilor de la demisol?

          Comentariu

          • psihodan
            Incepator
            • 27.oct.2013
            • 13

            Răspuns la: Termoizolare pardoseala

            Garajul momentan nu este incalzit (va fi la un moment dat). Garajele acopera cam 3 sferturi din suprafata casei.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              Răspuns la: Termoizolare pardoseala

              Daca este posibil sa amplasati izolatia pe pardoseala parterului, atunci optati pentru aceasta varianta.
              De notat ca aceasta varianta presupune sa aveti spatiul disponibil corelat cu usile sau caile de acces.

              Comentariu

              • psihodan
                Incepator
                • 27.oct.2013
                • 13

                Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                Daca optez pentru varianta cu izolatia pe pardoseala parterului ce materiale imi recomandati , cati cm sa aiba materialele izolatoare si cu cati cm o sa ma ridic dupa aplicarea acestora.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                  Incalzirea prin pardoseala necesita o izolatie de minim 3cm realizata din polistiren extrudat, daca nu e monteaza pe placi cu nuturi. Placile cu nuturi, de exemplu cele oferite de Austrotherm ce poarta denumirea placi din polistiren expandat EPS - AN au grosimea totala de 57mm din care 27mm inaltimea nuturilor. Acestea se pot combina cu placi de izolatie suplimentara, realizate din polistirne expandat Austrotherm EPS AT-L2 sau AT-L4 ori alt sortiment de polistiren extrudat crescand grosimea izolatiei sub sistemul de incalzire prin pardoseala. Dat fiind ca nu aveti un planseu peste sol ci unul peste demisol incalzit, nu are rost sa utilizati o grosime exagerata de izolatie sub incalzirea prin pardoseala, putand merge pe minimul de 3cm. Sapa de egalizare se va turna la o grosime minima de 5cm peste nivelul tevilor de incalzire prin pardoseala, rezultand undeva putin peste 10cm grosime, fara finisaj.

                  Comentariu

                  • Mot Marius
                    Incepator
                    • 26.dec.2013
                    • 24

                    Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                    buna ziua doresc sa montez parchet laminat intr-o bucatarie open space,si as dori sa stiu cum izolez pardoseala,mentionez ca stau la parter.eu m-am gandit la polistiren 30mm,driscuit,placa osb3 de 10mm,folie anticondens si parchetul AC5, clasa33

                    Comentariu

                    • Scifficus
                      Membru Marcant
                      • 23.iun.2013
                      • 857

                      Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                      Doar osb peste, iar banii de la driscuiala ii puneti la diferenta pentru un osb de 12. Sub parchet o folie de 2-3-4 mm clasica.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                        Postat în original de Mot Marius
                        buna ziua doresc sa montez parchet laminat intr-o bucatarie open space,si as dori sa stiu cum izolez pardoseala,mentionez ca stau la parter.eu m-am gandit la polistiren 30mm,driscuit,placa osb3 de 10mm,folie anticondens si parchetul AC5, clasa33
                        Izolatie cu polistiren extrudat de 3cm sau mai mult daca spatiul permite. Nu este nevoie sa aplicati ceva anume peste polistirenul extrudat, se monteaza placi de OSB de 12mm sau mai mult apoi folia specifica si parchetul laminat.
                        Cautati un parchet laminat rezistent la apa, pentru mai multa siguranta in bucatarie.

                        Comentariu

                        • adrian_85
                          Incepator
                          • 17.iul.2013
                          • 4

                          Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                          Buna ziua,
                          doresc sa fac termoizolarea la pardoseala, sunt la casa usile sunt montate si au mai ramas 43mm disponibili pe care doresc sa montez parchet de 10-12 mm . In aceste conditii pot utiliza polistiren extrudat de 20mm si sapa autonivelanta 10mm cu plasa . Daca ceea ce doresc eu sa fac este suficient de rezistent la greutatea mobilei ma puteti ajuta cu detalii caracteristice pentru polistiren ce rezistenta de compresiune de asemenea si pentru sapa, amorsa data pe sapa inainte de a pune polistirenul, polistirenul cum sa fie lipit.

                          Multumesc,
                          O zi buna.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                            Nu puteti realiza o astfel de solutie, sapa autonivelanta se va fisura si nu rezolvati nimic.
                            Spatiul existent la nivel de pardoseala este prea mic si nu va permite decat sa realizati o izolare minima cu 2 cm de polistiren extrudat (de exemplu XPS TOP 30 GK de la Austrotherm), strat de OSB de 12mm apoi parchetul laminat de 8mm plus folia de 2-3mm.

                            Comentariu

                            • mircu_81
                              Incepator
                              • 08.ian.2011
                              • 32

                              Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                              Stimati Domni,

                              Va cer sfatul pentru termoizolarea placii de BA (80 mp), parter, casa fara beci.
                              Sub placa am PS Extrudat de 3 cm si apoi placa de beton.
                              Pentru a realiza pardoseala etapele sunt :

                              1)Aducerea la nivel a placii cu o sapa autonivelanta daca denivelarile sunt mari (cat de mari ?). Din cauza costului ridicat se poate face aceasta nivelare si in alt mod?
                              2)Membrana hidroizolanta peste placa.
                              3)Polistiren extrudat de minim 5 cm lipit cu banda dublu adeziva sau prin dibluri?. (Se justifica o grosime mai mare a PS?)
                              Pentru a limita inaltimea se pot folosi placi de pluta?
                              4)Sapa de agalizare de minim 4 cm? (Aceasta sapa poate fi si mai subtire?); Trebuie sa fie armata? Cu ce?
                              5)Parchet/Gresie

                              Casa are P+ET+Pod.

                              Vom finaliza doar parterul si ne vom muta.
                              Pentru a impiedica pierderile de caldura recomandati montarea unui covor de vata minerala / ps extrudat peste planseu parter, sau peste planseu etaj sau izolare cat mai buna (20cm vata) intre capriori pod (capriori de 15x15) ?

                              Va multumesc.
                              Sanatate!

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                                1)Depinde cat sunt abaterile respective dar in principiu nu este nevoie de indreptarea pardoselii cu sapa autonivelanta daca se va izola. Incercati sa masurati planeitatea placii de beton.
                                2)Membrana hidroizolanta ar fi trebuit sa fie pozitionata inainte de turnarea placii de beton armat. Acum nu stiu daca este necesara hidroizolarea, aveti probleme cu umezeala pe placa de beton? Totusi, daca se considera necesar, o minim ahidroizolatie se poate aplica si peste placa de beton, fie un material aplicat la rece, fie alte solutii.
                                3)Daca spatiul permite, se poate utiliza polistiren extrudat de minim 5 cm lipit cu banda dublu adeziva. Nu este necesar sa aplicati o grosime mai mare de 5cm pentru izolatie si aveti grija sa va incadrati cu toate straturile in inaltimea disponibila (a se vedea nivelul cailor de acces lasate). Va recomand placile de polistiren extrudat XPS TOP 50 SF de la Austrotherm, placi cu margini profilate.
                                4)Sapa de egalizare peste o izolatie cu polistiren extrudat trebuie sa fie de minim 4-5cm si obligatoriu armata cu plasa de sarma dedicata.

                                Pentru a impiedica pierderile de caldura spre etajul in care nu se va locui inca, va sfatuiesc sa alegeti o solutie care sa se incadreze in necesitatea amenajarii. Aveti invedere montarea unei izolatii minine la etaj, atat pentru a izola termica dar si pentru a creste izolarea fonica. Este util sa izolati cu placi de vata minerala rigida pentru izolare la zgomotul de impact apoi turnati o sapa de egalizare, ramanad ca ulterior sa adaugati doar finisajul pardoselii etajului. Partea de pod se va izola odata cu finalizarea etajului.

                                Comentariu

                                Procesare...