Termoizolare pardoseala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    Răspuns la: Termoizolare pardoseala

    Sigur, se poate turna o sapa doar pe zona afectata. "0" este principial pentru ca practic sapa trebuie sa existe si nu poate fi chiar submilimetrica.
    Exista amorse pentru suprafete critice pentru a permite o aderenta multumitoare pentru a turna o sapa de egalizare.
    La schita respectiva, ar trebui sa masurati si in alte puncte decat cel mai de jos, de 3cm, pe liniile respective. Probabil panta mare este spre punctul cel mai de jos, in rest panta fiind ceva mai lina.
    Un exemplu de amorsa pentru suprafete neabsorbante este CN94 de la Ceresit. Sigur sunt si altele.

    Comentariu

    • errkey
      Incepator
      • 05.oct.2016
      • 56

      Răspuns la: Termoizolare pardoseala

      Da, panta e mai lina cu cat avansez spre capete (muchia dinspre parapet). Fata de orizontala, in mijloc am minimul de -30mm (ca in schita), undeva la sfertul lungimii -20mm, iar in capat/colt aprox. -10mm.

      Mai trebuie sa adaug ca am apucat sa cumpar cateva din materiale: polistirenul + adeziv, 2 saci sapa CN68. Dupa care citind mai in amanunt pe forum, mi-am dat seama ca sunt mai multe de luat in calcul... Asadar, cu sfaturile primite de la dvs., as proceda asa:

      - indepartez plinta (daca rezulta diferenta de nivel fata de tencuiala peretelui trebuie umpluta?)
      - curat bine suprafata suport (pardoseala mozaic)
      - aplic amorsa CN94 (pt. supraf. speciale)
      - torn sapa autonivelanta CN68, concentrand-o pe zona cu concavitate a suprafetei (spre centru/parapet), pana la o grosimea a sapei de 20mm (maximum admis)
      - obtin o suprafata "mai plana", cu o diferenta maxima de nivel de doar 10mm (in punctul unde e 30mm acum pe schita)
      - rectific si cei 10mm din straturile ce urmeaza (extrudat, adeziv, etc)
      Un soarece viu valoreaza mai mult decat o pisica moarta.

      Comentariu

      • doru_marciuc
        Living Legend
        Expert amenajari
        • 01.oct.2012
        • 1411

        Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare pardoseala

        Postat în original de errkey
        Da, panta e mai lina cu cat avansez spre capete (muchia dinspre parapet). Fata de orizontala, in mijloc am minimul de -30mm (ca in schita), undeva la sfertul lungimii -20mm, iar in capat/colt aprox. -10mm.

        Mai trebuie sa adaug ca am apucat sa cumpar cateva din materiale: polistirenul + adeziv, 2 saci sapa CN68. Dupa care citind mai in amanunt pe forum, mi-am dat seama ca sunt mai multe de luat in calcul... Asadar, cu sfaturile primite de la dvs., as proceda asa:

        - indepartez plinta (daca rezulta diferenta de nivel fata de tencuiala peretelui trebuie umpluta?)
        - curat bine suprafata suport (pardoseala mozaic)
        - aplic amorsa CN94 (pt. supraf. speciale)
        - torn sapa autonivelanta CN68, concentrand-o pe zona cu concavitate a suprafetei (spre centru/parapet), pana la o grosimea a sapei de 20mm (maximum admis)
        - obtin o suprafata "mai plana", cu o diferenta maxima de nivel de doar 10mm (in punctul unde e 30mm acum pe schita)
        - rectific si cei 10mm din straturile ce urmeaza (extrudat, adeziv, etc)

        Viabil. Spor la treabă și încărcați niște imagini pe măsură ce înaintați.

        PS, la 5 cm de cota 0 de înălțime, veți avea un mal de 2 mm înălțime a șapei autonivelante care se poate compensa cu adeziv. Asta pentru a clarifica un aspect care de fapt era clar.

        Comentariu

        • errkey
          Incepator
          • 05.oct.2016
          • 56

          Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare pardoseala

          Postat în original de doru_marciuc
          PS, la 5 cm de cota 0 de înălțime, veți avea un mal de 2 mm înălțime a șapei autonivelante care se poate compensa cu adeziv. Asta pentru a clarifica un aspect care de fapt era clar.
          Aici n-am prea prins..., va referiti la conturul (terminatia subtire) a stratului de autonivelanta la intalnirea cu suprafata planseului suport? Acolo sa fac trecerea mai lina cu adeziv?

          Atasez schita modificata, cum imi imaginez eu ca ar rezulta. Sapa ar fi cea cu conturul zimtuit, de la o grosime de 20mm (in zona de mijloc pe linia parapet) la 2mm spre margini (spre pereti laterali respectiv usa spre camera).

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20161006_027.jpg 
Afișări:	224 
Mărime:	398,6 KB 
ID:	626974

          Cu siguranta vor mai fi detalii pe parcurs, si voi reveni cu poze.

          In faza asta ma intereseaza abordarea de principiu, cel putin sa nu execut ceva ireparabil de gresit

          Multumesc.
          Ultima editare de errkey; 06.oct.2016, 20:43.
          Un soarece viu valoreaza mai mult decat o pisica moarta.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            Răspuns la: Termoizolare pardoseala

            Sapa se poate turna si in doua straturi, dupa ce primul s-a uscat. In acest fel se poate acoperi diferenta mai usor.
            Zona de plinta se va repara ulterior, odata cu repararea peretilor sau amenajarea lor. Se poate repara in sistemul cu glet daca nu vor fi mari rupturi odata cu indepartarea plintei. O sa contatati dupa ce demontati plinta.

            Comentariu

            • nomadu
              Incepator
              • 07.oct.2016
              • 2

              Răspuns la: Termoizolare pardoseala

              Va cer si eu sfatul entru situatia mea(mentionez ca am citit de-a in acest topic si am ajuns mai confuz decat eram). Mentionez ca nefiind in domeniu nu ma pricep.

              Se da apartament etajul 1, bloc vechi din '85, in dormitoare din cauza denivelarilor parchetului vechi s-a scos tot(parchetul vechi gros de pe vremea raposatului care nu mai era prins bine de pfl si flamba destul de tare+placi pfl sau ce or fi) pana la nisip(care are ~3-4cm pana la placa), care fiind intr-o stare foarte buna s-a pastrat.
              Diferenta de nivel fata de gresia de pe hol rezultate fiind de ~4-4.5cm.

              Probleme cu izolatia nu am, singurul meu scop este acela de avea un parchet nou, drept (fara denivelari si fara posibilitatea de a se las in timp). Parchetul nou vreau sa fie laminat de 1cm grosime.

              Solutia propusa de mester fost ca peste acel nisip sa vin cu:
              - polistiren extrudat de 3cm
              - folie PEE 2mm
              - parchet laminat 1cm

              E gresita varianta asta? Cum se poate adapta/imbunatati?

              Alte persoane mi-au spus ca nu ar fi o idee buna sa pun parchetul direct peste extrudat si PEE ca in timp o sa aud scartaind polistirenul iar pe margini nisipul acela fin o sa fie pufait afara la calcare pe margini. Sa mentionez ca acel nisip dedesubt e bun, dar e foarte nasol ca si compozitie(un fel de ramasite de caramida arso amestecat cu ciment sau nisip) si fin si se ridica foarte usor in aer.

              Din ce am citit alta varianta ar fi sa pun extrudatul de doar 2cm si apoi o sapa(nu am inteles inca de care) subtire de 1cm cu plasa in ea. Dar si asa am inteles ca nu e bine ca e prea subtire sapa.

              Pe forum sunt pareri pro si contra mai la toate solutiile oferite si sincer sunt total in ceata.
              Rog colegii cu niste sfaturi pentru situatia mea, ca sa scot un parchet bun fara sa trebuiasca sa reconditionez sau schimp dupa 2-3 ani.

              Multumesc!
              Ultima editare de nomadu; 07.oct.2016, 13:11.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                Postat în original de nomadu
                Se da apartament etajul 1, bloc vechi din '85, in dormitoare din cauza denivelarilor parchetului vechi s-a scos tot(parchetul vechi gros de pe vremea raposatului care nu mai era prins bine de pfl si flamba destul de tare+placi pfl sau ce or fi) pana la nisip(care are ~3-4cm pana la placa), care fiind intr-o stare foarte buna s-a pastrat.Diferenta de nivel fata de gresia de pe hol rezultate fiind de ~4-4.5cm. Probleme cu izolatia nu am, singurul meu scop este acela de avea un parchet nou, drept (fara denivelari si fara posibilitatea de a se las in timp). Parchetul nou vreau sa fie laminat de 1cm grosime.

                Solutia propusa de mester fost ca peste acel nisip sa vin cu:
                - polistiren extrudat de 3cm
                - folie PEE 2mm
                - parchet laminat 1cm
                E gresita varianta asta? Cum se poate adapta/imbunatati?
                Alte persoane mi-au spus ca nu ar fi o idee buna sa pun parchetul direct peste extrudat si PEE ca in timp o sa aud scartaind polistirenul iar pe margini nisipul acela fin o sa fie pufait afara la calcare pe margini. Sa mentionez ca acel nisip dedesubt e bun, dar e foarte nasol ca si compozitie(un fel de ramasite de caramida arso amestecat cu ciment sau nisip) si fin si se ridica foarte usor in aer.
                Din ce am citit alta varianta ar fi sa pun extrudatul de doar 2cm si apoi o sapa(nu am inteles inca de care) subtire de 1cm cu plasa in ea. Dar si asa am inteles ca nu e bine ca e prea subtire sapa.
                Exista mai multe optiuni si acestea nu includ asezarea simpla a polistirenului extrudat urmata de parchet cu folia aferenta. Aceasta este cea mai simpla si nerecomandata varianta, usoara pentru mester si slab calitativa pentru dvs. Deasemenea, sapa de 1cm nu va rezista prea mult pe o astfel de solutie.
                Ce puteti face:
                -turna o sapa de egalizare fara nici un fel de izolatie;
                -aseza izolatie termica din polistiren extrudat cu grosimea de 2cm, apoi placi din OSB cu grosimea de 15-18mm
                A doua varianta este mai rapida si mai usor de realizat datorita deranjului minim si timpul redus de asteptare pana la aplicarea finisajului

                Comentariu

                • nomadu
                  Incepator
                  • 07.oct.2016
                  • 2

                  Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                  Multumesc de raspuns,

                  Sapa de egalizare de care mentionati ar trebui sa fie de ~3cm(echivalentul extrudatului care mi-a fost propus)?
                  Deja fiind Octombrie si vremea destul de rece, se mai poate lua in calcul varianta asta? Mentionez ca centrala termina e functionala pentru incalzire daca e nevoie.
                  Care ar fi timpul aproximativ de uscare a sapei, sau cand s-ar putea reintra sa se lucreze in continuare la finisaje daca se toarna aceasta sapa?

                  Si apropo de varianta a doua, care este avantajul adaugarii OSB-ului, in locul extrudatului initial propus de 3cm?

                  Multumesc

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                    Din pacate timpul de uscare al unei sape de egalizare standard este lung, minim 28 zile pentru acoperire. La finisaje se poate trece dupa cateva zile, sa spunem 3 zile. Inconditiile actuale trebuie sa incalzim usor camerele si sa ventilam periodic acumularea de umiditate.
                    Varianta a doua, OSB se adauga peste polistirenul extrudat si constituie un strat de egalizare (inlocuieste sapa), preia incarcarile si le distribuie pe suprafata. In cazul solutiei cu parchet direct pe polistiren, incarcarile sunt repartizate de placa de parchet care este extrem de elastica, poate incarca imbinarile lamelelor prea mult si pot sa apara tasari diferentiate, scartait parchet, chiar fisuri pe imbinari. Parchetul laminat este un finisaj si trebuie asezat pe o suprafata solida, rigida si rezistenta.

                    Comentariu

                    • doru_marciuc
                      Living Legend
                      Expert amenajari
                      • 01.oct.2012
                      • 1411

                      Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                      Postat în original de nomadu

                      Si apropo de varianta a doua, care este avantajul adaugarii OSB-ului, in locul extrudatului initial propus de 3cm?

                      Multumesc
                      Alegeți această variantă, este optimă. Aveți o suprafață uscată pe care puteți lucra imediat.
                      Șapa autonivelantă armată cu plasă de fibră de sticlă 160 g/mp, de 1 cm grosime peste extrudat are avantaje, unul fiind legarea elementelor într-un bloc cu rezistență și stabilitate mai bună decât varianta cu OSB, dezavantajul fiind timpul de uscare.

                      Comentariu

                      • errkey
                        Incepator
                        • 05.oct.2016
                        • 56

                        Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                        Postat în original de Gemini
                        Plinta este tot din acelasi mozaic si se va desface usor cu un rotopercutor, pe daltuire.
                        Am inceput sfios cu indeparatrea plintei . Iese chiar usor, dar cum se vede si in foto, se desprinde destul de mult din tencuiala parapetului. Cred ca ar trebui sa repar acolo cu ceva, fiindca suprafata e cam sfaramicioasa si ar putea rupe sapa autonivelanta. Cu ce as putea umple?

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WP_20161008_001.jpg 
Afișări:	247 
Mărime:	517,0 KB 
ID:	626984
                        Un soarece viu valoreaza mai mult decat o pisica moarta.

                        Comentariu

                        • doru_marciuc
                          Living Legend
                          Expert amenajari
                          • 01.oct.2012
                          • 1411

                          Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                          Postat în original de errkey
                          Am inceput sfios cu indeparatrea plintei . Iese chiar usor, dar cum se vede si in foto, se desprinde destul de mult din tencuiala parapetului. Cred ca ar trebui sa repar acolo cu ceva, fiindca suprafata e cam sfaramicioasa si ar putea rupe sapa autonivelanta. Cu ce as putea umple?
                          Dacă termoizolați și poate că ar fi bine s-o faceți, nu mai este nevoie de reparații. Dacă nu, folosiți un mortar pentru tencuit sau reparații. Se poate cumpăra sau prepara din nisip, ciment, var stins.

                          Comentariu

                          • errkey
                            Incepator
                            • 05.oct.2016
                            • 56

                            Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                            Da, categoric termoizolez toti peretii, tavanul si pardoseala. Ma gandeam doar sa nu afecteze autonivelanta - faptul ca zidul nu ofera un contact prea solid in zona aia (e sfaramicios, poros asa...).
                            Ultima editare de errkey; 08.oct.2016, 15:54.
                            Un soarece viu valoreaza mai mult decat o pisica moarta.

                            Comentariu

                            • doru_marciuc
                              Living Legend
                              Expert amenajari
                              • 01.oct.2012
                              • 1411

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                              Postat în original de errkey
                              Da, categoric termoizolez toti peretii, tavanul si pardoseala. Ma gandeam doar sa nu afecteze autonivelanta - faptul ca zidul nu ofera un contact prea solid in zona aia (e sfaramicios, poros asa...).
                              Se poate monta mai întâi polistirenul, dacă folosiți acest sistem și apoi să turnați șapa.
                              Dacă nu, faceți reparațiile cu mortar, deși părerea mea este că nu ar fi necesar. În mod normal când este vorba despre șape flotante termoizolate, se lipește perimetral o bandă izolatoare din polietilenă expandată înainte de a turna autonivelanta, pentru a păstra curat rostul de la perete. Nu este cazul aici.

                              Comentariu

                              • errkey
                                Incepator
                                • 05.oct.2016
                                • 56

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Termoizolare pardoseala

                                Ok, atunci torn autonivelanta lasand asa cum e decojit acolo. O sa curat bine centura aia inainte.
                                Un soarece viu valoreaza mai mult decat o pisica moarta.

                                Comentariu

                                Procesare...